Reklama

Inauguracja Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w Diecezji Legnickiej

15 listopada 2008 r. o godz. 9 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej odbędzie się uroczysta inauguracja działalności w naszej diecezji Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego zostaną wręczone książeczki członkowskie pierwszym w naszej diecezji członkom Dzieła.

Niedziela legnicka 45/2008

Monika Łukaszów: - Jak doszło do powstania Dzieła Biblijnego?

Ks. dr Sławomir Stasiak: - Wielokrotnie mówiliśmy na temat działań podejmowanych przez stowarzyszenie pod nazwą „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” założone przed kilku laty z inicjatywy biblistów polskich i ludzi zainteresowanych promowaniem szeroko pojętej kultury biblijnej. Oczywiście stowarzyszenie zostało ustanowione przez Konferencję Episkopatu Polski, ma zatwierdzony statut i od kilku lat działa również w naszej diecezji. Tym razem chcemy przeżyć uroczystą inaugurację działalności tego stowarzyszenia w naszej diecezji.

- Kto został zaproszony do grona Dzieła Biblijnego?

- Z urzędu członkami dzieła biblijnego stali się moderatorzy diecezjalni oraz ich zastępcy. W naszej diecezji to jestem ja i ks. dr Jan Klinkowski z ustanowienia księdza biskupa. Natomiast zaprosiliśmy również do członkostwa w dziele, zgodnie ze statutem stowarzyszenia, osoby, które odbyły formację biblijną w naszym studium biblijnym (pierwszą edycję zakończyliśmy w czerwcu tego roku) oraz absolwentów teologii, którzy wykazują żywe zainteresowanie, oraz podejmują działania w celu promowania szeroko pojętej kultury biblijnej.

- To znaczy, że ten, kto nie ukończył teologii czy nie skończył kursu, nie może należeć do Dzieła Biblijnego?

- Teoretycznie nie może, ale praktycznie po ostatnich ustaleniach w zarządzie Dzieła Biblijnego doszliśmy do wniosku, że bardzo pożyteczna rzeczą jest zaprosić również te osoby, które mimo nieposiadania tytułu magistra teologii czy nieukończonego kursu biblijnego są zainteresowane Biblią, czytają Biblię, propagują kulturę biblijną, są zainteresowane niesieniem Słowa Bożego innym. Te osoby również możemy zaprosić do członkostwa, ale musi się to stać bezpośrednio przez kontakt z księdzem moderatorem diecezjalnym i on osobiście ma prawo podjąć taką decyzję, oczywiście w uzgodnieniu z zarządem.

Reklama

- Czemu w naszej diecezji ma służyć Dzieło Biblijne?

- Przede wszystkim niesieniu kultury biblijnej, propagowaniu kultury biblijnej i to jest podstawowy cel, dla którego działamy w diecezji. Propagowanie kultury biblijnej dokonuje się na różnych poziomach. Jeśli chodzi o poziom naukowy, to mamy zespół 5 biblistów w naszej diecezji, na całym Dolnym Śląsku naliczyłoby się nas już kilkunastu. Staramy się prowadzić prace naukowe nad studium biblijnym. Są również osoby, które propagują Biblię w działaniach duszpasterskich. Te osoby uczestniczą w różnego rodzaju spotkaniach małych grup, których tematem wiodącym jest Biblia czy też zakładają Kręgi Biblijne w swoich parafiach. Również podejmujemy na terenie całej diecezji różnego rodzaju inicjatywy, które mają zbliżyć ludzi do Słowa Bożego. I jedną z takich inicjatyw, która - jak się okazuje - świetnie się sprawdza, są weekendy biblijne dla lektorów. Ciągle przybywa nam nowych uczestników. Prawdopodobnie będziemy musieli zrobić dwie takie edycje, bo liczba uczestników zbliża się do 100, a chcielibyśmy uniknąć działań masowych.

- Na czym polegają spotkania członków Dzieła Biblijnego?

- W ramach Kręgów Biblijnych staramy się wchodzić w głębię treści słowa, przez które Pan Bóg do nas mówi, czyli odczytywać Biblię jako żywe Słowo Boga nie tyle jako dzieło literackie, które trzeba badać, studiować i rozbierać na części pierwsze. Chodzi zwłaszcza o to, by dostrzec, usłyszeć w tym słowie żywego Boga.

- Jak to jest z Biblią w życiu ludzi świeckich?

- Świeccy sięgają po Pismo Święte coraz częściej i właśnie to odczytujemy jako nasze zadanie, żeby ludziom, którzy chcą czytać Pismo Święte, którzy chcą usłyszeć głos żywego Boga w Piśmie Świętym, pomóc, pokazać im metody czytania, sposoby wsłuchiwania w to słowo. Podejmujemy też różne inne inicjatywy. W sferze projektu jest lectio divina cotygodniowe spotkania biblijne w naszym mieście. Również coraz więcej kręgów biblijnych jest zakładanych w poszczególnych parafiach. Kolejną inicjatywę proponujemy ludziom zainteresowanym Pismem Świętym w formie rekolekcji biblijnych zamkniętych. Więc tych inicjatyw pojawia się coraz więcej.

- Pismo Święte nie jest łatwą lekturą, jak poprawnie je czytać i rozumieć?

- Z pewnością nie jest to rzecz łatwa. Im dłużej się czyta, tym większą się ma świadomość, ile się jeszcze nie wie, ile się nie rozumie. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że nie jest to jedynie lektura trudnej księgi, trudnego opracowania. To jest ciągle i niezmiennie dziejące się słowo Boga w naszym życiu. Jeśli tak to będziemy rozumieli, to myślę, że nie będziemy mieli lęku i obawy przed czytaniem Słowa Bożego. A głód jest coraz większy, bo to widać po kontaktach z ludźmi jak bardzo pragną wyjaśniana Słowa Bożego.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podjąć posługę krzewienia szeroko pojętej kultury biblijnej do zgłaszania swojego akcesu do Stowarzyszenia. Można to uczynić:
- osobiście u moderatora diecezjalnego Dzieła Biblijnego, ks. dr. Sławomira Stasiaka;
- drogą elektroniczną na adres moderatora diecezjalnego: gimel@poczta.onet.pl
Należy złożyć podanie zawierające:
* imię i nazwisko
* adres pocztowy i elektroniczny
* datę i miejsce urodzenia
* miejsce zamieszkania
* parafię
Należy podać również rok i miejsce ukończenia studiów teologicznych lub studium biblijnego. Po rozpatrzeniu prośby przez zarząd Dzieła Biblijnego osoba chętna zostanie zaproszona do członkostwa. Warto nadmienić, że zgodnie z 18 art. Statutu Stowarzyszenia członek zwyczajny ma obowiązek:
- aktywnie współpracować z moderatorem;
- troszczyć się o poziom swej formacji biblijnej, między innymi przez udział w kursach biblijnych organizowanych przez Stowarzyszenie;
- przestrzegać postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Słuchać sercem, a nie uchem

2022-07-05 08:27

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

Materiał prasowy

W Ewangelii zadziwia mnie bardziej coś innego niż opisy cudów. Tam ludzie nie tylko upadali na kolana przed Zbawicielem, oni wchodzili na drzewa, by Go zobaczyć, krzyczeli przed Nim wniebogłosy, przepychali się przez tłum, by móc choć dotknąć Jego płaszcza, wycierali Mu nogi włosami. A potem wracali do domu uzdrowieni, na ciele i duszy.

Kiedy pracowałem jako kapelan w szpitalu, często spotykałem ludzi ciężko chorych, umęczonych bólem, zrujnowanych finansowo leczeniem. Byli naprawdę przerażeni swoją sytuacją. Kiedy podchodziłem do nich z propozycją spowiedzi, odpowiadali, że nie chcą, że dziękują, że może kiedy indziej. Niektórzy odwracali się nawet twarzą do ściany, by na mnie nie patrzeć.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa, które pociągają do dobrego życia. Pierściecki patron uprasza cuda

2022-07-06 21:10

[ TEMATY ]

cuda

odpust

parafia św. Mikołaja

Monika Jaworska

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

O miłości mówił ks. Robert Samsel w pierścieckim sanktuarium na odpuście ku czci odnalezienia relikwii św. Mikołaja.

Drugi – tzw. letni odpust – obchodzony jest w Pierśćcu na pamiątkę przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry do Bari. Uroczystość łączy się z rocznicą konsekracji obecnego kościoła w Pierśćcu w roku 1889.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję