Reklama

Inauguracja Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w Diecezji Legnickiej

15 listopada 2008 r. o godz. 9 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej odbędzie się uroczysta inauguracja działalności w naszej diecezji Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Podczas Mszy św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego zostaną wręczone książeczki członkowskie pierwszym w naszej diecezji członkom Dzieła.

Niedziela legnicka 45/2008

Monika Łukaszów: - Jak doszło do powstania Dzieła Biblijnego?

Ks. dr Sławomir Stasiak: - Wielokrotnie mówiliśmy na temat działań podejmowanych przez stowarzyszenie pod nazwą „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” założone przed kilku laty z inicjatywy biblistów polskich i ludzi zainteresowanych promowaniem szeroko pojętej kultury biblijnej. Oczywiście stowarzyszenie zostało ustanowione przez Konferencję Episkopatu Polski, ma zatwierdzony statut i od kilku lat działa również w naszej diecezji. Tym razem chcemy przeżyć uroczystą inaugurację działalności tego stowarzyszenia w naszej diecezji.

- Kto został zaproszony do grona Dzieła Biblijnego?

- Z urzędu członkami dzieła biblijnego stali się moderatorzy diecezjalni oraz ich zastępcy. W naszej diecezji to jestem ja i ks. dr Jan Klinkowski z ustanowienia księdza biskupa. Natomiast zaprosiliśmy również do członkostwa w dziele, zgodnie ze statutem stowarzyszenia, osoby, które odbyły formację biblijną w naszym studium biblijnym (pierwszą edycję zakończyliśmy w czerwcu tego roku) oraz absolwentów teologii, którzy wykazują żywe zainteresowanie, oraz podejmują działania w celu promowania szeroko pojętej kultury biblijnej.

- To znaczy, że ten, kto nie ukończył teologii czy nie skończył kursu, nie może należeć do Dzieła Biblijnego?

- Teoretycznie nie może, ale praktycznie po ostatnich ustaleniach w zarządzie Dzieła Biblijnego doszliśmy do wniosku, że bardzo pożyteczna rzeczą jest zaprosić również te osoby, które mimo nieposiadania tytułu magistra teologii czy nieukończonego kursu biblijnego są zainteresowane Biblią, czytają Biblię, propagują kulturę biblijną, są zainteresowane niesieniem Słowa Bożego innym. Te osoby również możemy zaprosić do członkostwa, ale musi się to stać bezpośrednio przez kontakt z księdzem moderatorem diecezjalnym i on osobiście ma prawo podjąć taką decyzję, oczywiście w uzgodnieniu z zarządem.

- Czemu w naszej diecezji ma służyć Dzieło Biblijne?

- Przede wszystkim niesieniu kultury biblijnej, propagowaniu kultury biblijnej i to jest podstawowy cel, dla którego działamy w diecezji. Propagowanie kultury biblijnej dokonuje się na różnych poziomach. Jeśli chodzi o poziom naukowy, to mamy zespół 5 biblistów w naszej diecezji, na całym Dolnym Śląsku naliczyłoby się nas już kilkunastu. Staramy się prowadzić prace naukowe nad studium biblijnym. Są również osoby, które propagują Biblię w działaniach duszpasterskich. Te osoby uczestniczą w różnego rodzaju spotkaniach małych grup, których tematem wiodącym jest Biblia czy też zakładają Kręgi Biblijne w swoich parafiach. Również podejmujemy na terenie całej diecezji różnego rodzaju inicjatywy, które mają zbliżyć ludzi do Słowa Bożego. I jedną z takich inicjatyw, która - jak się okazuje - świetnie się sprawdza, są weekendy biblijne dla lektorów. Ciągle przybywa nam nowych uczestników. Prawdopodobnie będziemy musieli zrobić dwie takie edycje, bo liczba uczestników zbliża się do 100, a chcielibyśmy uniknąć działań masowych.

- Na czym polegają spotkania członków Dzieła Biblijnego?

- W ramach Kręgów Biblijnych staramy się wchodzić w głębię treści słowa, przez które Pan Bóg do nas mówi, czyli odczytywać Biblię jako żywe Słowo Boga nie tyle jako dzieło literackie, które trzeba badać, studiować i rozbierać na części pierwsze. Chodzi zwłaszcza o to, by dostrzec, usłyszeć w tym słowie żywego Boga.

- Jak to jest z Biblią w życiu ludzi świeckich?

- Świeccy sięgają po Pismo Święte coraz częściej i właśnie to odczytujemy jako nasze zadanie, żeby ludziom, którzy chcą czytać Pismo Święte, którzy chcą usłyszeć głos żywego Boga w Piśmie Świętym, pomóc, pokazać im metody czytania, sposoby wsłuchiwania w to słowo. Podejmujemy też różne inne inicjatywy. W sferze projektu jest lectio divina cotygodniowe spotkania biblijne w naszym mieście. Również coraz więcej kręgów biblijnych jest zakładanych w poszczególnych parafiach. Kolejną inicjatywę proponujemy ludziom zainteresowanym Pismem Świętym w formie rekolekcji biblijnych zamkniętych. Więc tych inicjatyw pojawia się coraz więcej.

- Pismo Święte nie jest łatwą lekturą, jak poprawnie je czytać i rozumieć?

- Z pewnością nie jest to rzecz łatwa. Im dłużej się czyta, tym większą się ma świadomość, ile się jeszcze nie wie, ile się nie rozumie. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że nie jest to jedynie lektura trudnej księgi, trudnego opracowania. To jest ciągle i niezmiennie dziejące się słowo Boga w naszym życiu. Jeśli tak to będziemy rozumieli, to myślę, że nie będziemy mieli lęku i obawy przed czytaniem Słowa Bożego. A głód jest coraz większy, bo to widać po kontaktach z ludźmi jak bardzo pragną wyjaśniana Słowa Bożego.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podjąć posługę krzewienia szeroko pojętej kultury biblijnej do zgłaszania swojego akcesu do Stowarzyszenia. Można to uczynić:
- osobiście u moderatora diecezjalnego Dzieła Biblijnego, ks. dr. Sławomira Stasiaka;
- drogą elektroniczną na adres moderatora diecezjalnego: gimel@poczta.onet.pl
Należy złożyć podanie zawierające:
* imię i nazwisko
* adres pocztowy i elektroniczny
* datę i miejsce urodzenia
* miejsce zamieszkania
* parafię
Należy podać również rok i miejsce ukończenia studiów teologicznych lub studium biblijnego. Po rozpatrzeniu prośby przez zarząd Dzieła Biblijnego osoba chętna zostanie zaproszona do członkostwa. Warto nadmienić, że zgodnie z 18 art. Statutu Stowarzyszenia członek zwyczajny ma obowiązek:
- aktywnie współpracować z moderatorem;
- troszczyć się o poziom swej formacji biblijnej, między innymi przez udział w kursach biblijnych organizowanych przez Stowarzyszenie;
- przestrzegać postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karol Wójcicki: kapsułę Dragon będzie można zobaczyć na niebie z Polski

2020-05-27 19:29

[ TEMATY ]

astronomia

PAP

Załogową kapsułę Dragon, kilkanaście minut po starcie z USA, będzie można zobaczyć z terenu południowo-zachodniej i centralnej Polski - poinformował PAP popularyzator astronomii Karol Wójcicki. To - jak zachęca - możliwość przyglądania się historycznemu wydarzeniu.

Lot kapsuły Dragon, wyprodukowanej przez firmę SpaceX, odbędzie się w środę; start zaplanowano na 22.33 czasu polskiego
. Będzie to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców, NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

"Dzisiaj możemy powiedzieć, że kapsuła będzie widoczna przede wszystkim w południowo-zachodniej i w centralnej Polsce. Troszkę gorzej będzie widoczna w północno-wschodniej Polsce" - opowiada PAP popularyzator astronomii Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Kapsułę będzie widać nad południowo-zachodnim horyzontem przez około trzy minuty między 22:54 a 22:57.

Wójcicki zachęca do poświęcenia kilku minut i spojrzenia na niebo z kilku względów. Po pierwsze załogowe loty w kosmos nie są zbyt częste. Po drugie - będzie to historyczny lot, bo po raz pierwszy w kosmos wzniesie astronautów pojazd wyprodukowany przez prywatną firmę - SpaceX, a nie przez mocarstwo. "To jest coś, czego nigdy wcześniej nie było, więc będzie się na naszych oczach działa historia" - zaznacza.

Dodaje, że kapsuła przelatywać będzie nisko nad horyzontem, około 10 stopni. "To nie będzie bardzo wysoki przelot, dlatego jeśli chcemy się na taką obserwację wybrać, to konieczne będzie znalezienie miejsca z bardzo odsłoniętym horyzontem: jakaś wielka łąka, wzniesienie" - instruuje. W jego ocenie dojrzenie statku z terenu miasta może być problematyczne, bo zabudowania mogą skutecznie przysłonić widok.

Obserwacje może niestety utrudniać aura. Według prognozy IMGW w nocy ze środy na czwartek przewidywane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe są też przelotne opady deszczu, na zachodzie kraju zanikające. Miejscami na terenach podgórskich wystąpi mgła ograniczająca widzialność do 400 m.

Czego należy wypatrywać, gdy warunki atmosferyczne na to pozwolą? Jak tłumaczy Wójcicki statek będzie wyglądał jak dosyć szybko przemieszczająca się gwiazda o mniej więcej zerowej jasności gwiazdowej (czyli porównywalnej z najjaśniejszymi gwiazdami na niebie). Nie będzie to zatem wydarzenie specjalnie widowiskowe - przyznaje. Obserwatorzy z Polski będą mogli dojrzeć statek znajdujący się już na wysokości i orbicie docelowej, czyli około 400 km - na takiej, na której znajduje się również ISS. W kolejnej dobie kapsuła będzie stopniowo zbliżała się do stacji. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Mija pół wieku od odnowienia w Kościele stanu dziewic

2020-05-28 20:52

[ TEMATY ]

Watykan

diecezja

dziewica konsekrowana

Vatican News

Powołanie to istniało już w pierwszych wspólnotach chrześcijańskich, jednak z czasem poszło w zapomnienie. Mowa o „ordo virginum”, czyli „stanie dziewic”, który przeżył swój ponowny rozkwit dzięki papieżowi Pawłowi VI. Mija właśnie 50 lat od ogłoszenia przez niego odnowionego rytu konsekracji dziewic. Na wszystkich kontynentach jest ich ok. 5 tysięcy. Obecne są również w Polsce.

Z okazji tego jubileuszu w Watykanie miał się odbyć międzynarodowy kongres konsekrowanych dziewic, na który zgłosiły się przedstawicielki z 61 krajów. Z powodu pandemii spotkanie zostało jednak przełożone. Podobnie jak konsekracja niektórych z nich.

W tym gronie jest m.in. Chiara D’Onofrio, która swe śluby miała złożyć w czerwcu. Prowadzi ona dom dla byłych więźniarek, które na nowo próbują sobie ułożyć życie. Jak mówi Radiu Watykańskiemu swe powołanie do dziewictwa odkrywała przez kilka dobrych lat. Miało to miejsce m.in. w zakładzie karnym w Rzymie, gdzie pracowała z kobietami jako wolontariuszka.

„Przede wszystkim ważny jest dla mnie w tej konsekracji element prawdziwych zaślubin, a więc życie całkowicie oddane w zjednoczeniu z Chrystusem. Drugim aspektem jest «eklezjalność», czy «diecezjalność», czyli to, że istnieje Kościół macierzysty, który mnie przyjmuje i rozpoznaje mój specyficzny charyzmat, który jest w każdej konsekrowanej dziewicy, przyjmuje go, błogosławi i posyła na świat – mówi papieskiej rozgłośni Chiara D’Onofrio. – Ta konsekracja pozostawia nas głęboko zakorzenione w świecie, pozwalając obliczu Chrystusa mocniej w nim zajaśnieć, jest to coś ważnego i pięknego. Ważny jest też wymiar siostrzanej wspólnoty. My, konsekrowane dziewice, nie jesteśmy samotnymi wyspami, nie jesteśmy też mniszkami, każda żyje osobo, ale istnieje jakby wspólna tkanina, dokładnie wpleciona w to ciało, którym jest Kościół i ludzkość, przy silnym wsparciu innych konsekrowanych, z których każda realizuje swój specyficzny charyzmat.“

Przez włączenie do stanu dziewic konsekrowane kobiety zostają mocniej wpisane w życie swych macierzystych diecezji.
Żyjąc w dotychczasowych środowiskach, samodzielnie zarabiają na swoje utrzymanie, aktywnie angażują się nie tylko w życie kościelne, ale i społeczno-polityczne. Są wśród nich m.in. nauczycielki, dziennikarki, malarki, lekarki i pielęgniarki. Wyrazem konsekracji jest złota obrączka i zobowiązanie do codziennego odmawiania brewiarza.

Adhortacja posynodalna „Vita conscrata” rozróżnia pięć form życia konsekrowanego: instytuty zakonne oddane całkowicie kontemplacji, instytuty zakonne oddane dziełom apostolskim (tzw. czynne zakony), instytuty świeckie, stowarzyszenia życia apostolskiego oraz „ordo virginum” - stan dziewic, pustelników i wdów poświęconych Bogu. Ten ostatni był w pierwszych wiekach chrześcijaństwa bardzo rozpowszechnioną formą życia poświęconego Bogu, gdy nie istniało jeszcze zorganizowane życie zakonne. Później został zarzucony. Przywrócono go po wiekach w Kościele katolickim dzięki Soborowi Watykańskiemu II. 31 maja 1970 r. papież Paweł VI promulgował odnowiony ryt konsekracji dziewic.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję