Reklama

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Płocku

Płockie przedszkolaki - Janowi Pawłowi II

Niedziela płocka 45/2008

Prawie 180 najmłodszych dzieci z Płocka wzięło udział w IV przedszkolnym przeglądzie piosenki religijnej, który odbył się 17 października w „Stanisławówce”. Sąsiedztwo daty z rocznicą wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową nie jest przypadkowe, bo w zamyśle organizatorów festiwal ten ma być dziecięcą formą upamiętnienia pontyfikatu Papieża Polaka. Hasło tegorocznego przeglądu - „Najmłodsi płocczanie kochają Jana Pawła II” - wyraża to piękne i spontaniczne przywiązanie dzieci do osoby Ojca Świętego, którego już nie poznały, a którego nauczanie jest jeszcze dla nich niezrozumiałe.
W dzień festiwalu kościół pw. św. Stanisława Kostki od rana wypełniała muzyka, śpiew i radość. Do udziału przystąpiły zespoły z 26 płockich przedszkoli samorządowych; gościnnie wystąpiły także maluchy z Przedszkola nr 5 w Płońsku. Dla małych artystów występ w kościele pełnym ludzi był dużym przeżyciem, ale dzieci dzielnie radziły sobie z tremą, wspierane mocno przez towarzyszących im rodziców, dziadków i nauczycieli. Dzięki współprowadzącemu imprezę ks. Grzegorzowi Walczakowi przegląd zamienił się w radosną zabawę, a poszczególne zespoły prezentowały Elżbieta Kalwas i Małgorzata Śliwońska.
Dorośli, którzy przygotowywali podopiecznych do występu, zadbali nie tylko o stronę muzyczną, ale i wizualną. Dziecięce kostiumy: klasyczne ubranka czy przebrania, nawiązujące do tematyki wykonywanej piosenki religijnej, prezentowały się wspaniale. Trema szybko mijała, bo tu nie było wygranych ani przegranych, a najważniejszy był śpiew, wychwalanie Boga i wspólna zabawa. Przedszkolaki potrafiły wspierać się wzajemnie śpiewem i nagradzać oklaskami. Widać było też, że dla ich rodziców i opiekunów te występy były nie mniejszym przeżyciem.
Od początku trwania idei festiwalu każdej kolejnej edycji towarzyszy bp Roman Marcinkowski, pełniący patronat honorowy nad tym wydarzeniem; również w tym roku nie mogło zabraknąć na nim Księdza Biskupa, który został serdecznie powitany przez dzieci. Wszyscy mali artyści otrzymali z jego rąk pamiątkowe dyplomy.
Głównymi organizatorami tego niezwykłego przeglądu jest Wydział Edukacji Urzędu Miasta Płocka i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, pomysłodawcą zaś Romana Załęska, główny specjalista ds. miejskich przedszkoli. Włączają się także takie instytucje jak POKiS, Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 33 im. Jeana Vaniera oraz parafia - gospodarz danej edycji. Patronat medialny obejmuje Katolickie Radio Płock.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego”

2020-07-07 11:45

[ TEMATY ]

szkaplerz

zbawienie

Matka Boża Szkaplerzna

ks. Łukasz Romańczuk

16 lipca br. figurze Matki Bożej Szkaplerznej w Głębowicach zostanie nałożony szkaplerz.

Za kilka dni obchodzić będziemy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel – Matki Bożej Szkaplerznej. Trwa Nowenna ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, w której uczestniczą m.in. osoby chcące przyjąć szkaplerz.

Początki szkaplerza karmelitańskiego sięgają XIII wieku i związane są z osobą św. Szymona Stocka. To właśnie temu świętemu, w nocy z 15 na 16 lipca, miała ukazać się Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus i powiedzieć: „Przyjmij, najmilszy synu, Szkaplerz twojego Zakonu. Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego.”

Przeczytaj także: Trwa Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Przyjęcie szkaplerza karmelitańskiego w pewnym stopniu włącza do Rodziny karmelitańskiej i jest poświęceniem się Matce Bożej.

Warto zaznaczyć, że szkaplerz jest też znakiem pokuty i nawrócenia, oznacza poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi i naśladowanie Jej cnót takich jak czystość i pokora. Przyjęcie szkaplerza wiąże się także z zawaciem przymierza przyjaźni z Maryją. Poprzez to, Matka Boża zobowiązuje się dopomóc w zbawieniu i codziennym uświecaniu się.

Zgodnie ze słowami, przekazanymi św. Szymonowi Stockowi, każda osoba niosąca szkaplerz „nie dozna ognia piekielnego. Obietnica Maryi zawiera tzw. „przywilej sobotnim” czyli wybawienie z czyśća, w pierwszą sobotę po śmierci. Wynika to ze słów Maryi: „Ja, Matka w pierwszą sobotę po ich śmierci miłościwie przyjdę do nich i ilu ich zastanę w czyśćcu, uwolnię i zaprowadzę ich na świętą Górę żywota wiecznego.”

Posiadanie szkaplerza to nie tylko przywileje, ale także zobowiązania. Przede wszystkim, należy dbać o swoje zbawienie, a to wiąże się z życiem według Bożych przykazań, a także troską o bycie w stanie łaski uświęcającej. To prowadzi do zachowania czystości (według stanu), naśladowania cnót Matki Bożej oraz świętości życia. Ważna jest codzienna modlitwa maryjna, która stanowi odnowienie poświęcenia się Maryi. Każdego roku, powinno się w dniach od 7-15 lipca, przeżyć nowennę ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, a w dzień wspomnienia Matki Bożej z Góry Karmel przystapić do Komunii Świętej i otrzymać odpust zupełny za siebie lub za zmarłych.

16 lipca br. w Głębowicach odbywać się będzie piekna uroczystość. Figurze Matki Bożej Szkaplerznej, która po wielu latach powróciła do miejscowego kościoła, zostanie nałożony szkaplerz. Następnie przyjmą go osoby, chcące wstąpić do Rodziny karmelitańskiej.

Historię figury Matki Bożej Szkaplerznej z Głębowic będzie można przeczytać w najnowszym numerze „Niedzieli”, a na relację z nałożenia szkaplerza zapraszamy 16 lipca na naszą stronę www.

(Jeżeli w twojej parafii odbywać się będzie obrzęd nałożenia szkaplerza, podziel się z nami zdjęciami z tego wydarzenia poprzez wysłanie ich na maila: wroclaw@niedziela.pl ) 

Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na stronie: www.karmel.pl


CZYTAJ DALEJ

NAJŚWIĘTSZE SERCE

2020-07-08 21:23

[ TEMATY ]

kino

Będzin

Najświętsze Serce

archiwum

Fragment plakatu z filmu "Najświętsze Serce"

Kino „NOWOŚĆ” W Będzinie (ul. Potockiego 3) zaprasza na religijny, dokumentalizowany film pt. „Najświętsze Serce”. Film opowiada historię znanej pisarki Lupe Valdes, która poszukując inspiracji do książki, wyrusza do Francji - miejsca objawień św. Małgorzaty Alacoque. Seanse będą się odbywać od 10 do 15 lipca o godz. 18.00 (cena 12 zł).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję