Reklama

Aktualności

Spotkanie Franciszka z seminarzystami, nowicjuszami i nowicjuszkami w Watykanie

[ TEMATY ]

spotkanie

Grzegorz Gałązka

Ostateczne wybory są dziś o wiele trudniejsze niż w moich czasach. Jesteśmy ofiarami kultury tymczasowości – powiedział Papież do seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszek, z którymi spotkał się 6 lipca w Watykanie. Przybyli oni w pielgrzymce z okazji Roku Wiary. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze, choć od Franciszka usłyszeli wiele słów, stawiających im wysokie wymagania. „Nie wiem, czy to prawda, ale powiedziano mi, że pragniecie oddać życie na zawsze Chrystusowi – mówił Ojciec Święty. – Tak, teraz klaszczecie, świętujecie, ale kiedy skończy się miesiąc miodowy, co się stanie? Kiedyś jeden seminarzysta mówił mi, że chce służyć Bogu, ale tylko przez 10 lat. To jest niebezpieczne. Żyjemy pod naciskiem kultury tymczasowości. Wszystko jest na jakiś czas: małżeństwo, kapłaństwo, życie zakonne. To jest groźne. Musicie o tym pamiętać”.

„Dwulicowość nie popłaca, a autentyczne świadectwo pociąga” – przypomniał Franciszek, wskazując, że nie powinno być na świecie księży i zakonnic ze skwaszoną miną. Zaapelował, by ludzie Kościoła nie bali się okazywać radości. „Źródłem prawdziwej radości nie jest posiadanie rzeczy, ale bezinteresowne spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem” – powiedział papież, wskazując przy tej okazji, że ksiądz niekoniecznie musi jeździć na rowerze, ale może wybrać skromniejszy samochód.

Franciszek zachęcił przyszłych kapłanów, zakonnice i zakonników do odważnego życia w wierze i modlitwie. Jako cztery filary formacji wskazał duchowość (życie modlitwy, w tym dobre przeżywanie sakramentu pokuty), studium intelektualne, apostolat i życie wspólnotowe. Wyznał, że pragnie Kościoła bardziej misyjnego. Prosił też, by nie uczyli się od starszych ciągłego narzekania, ale aby głosząc Chrystusa, odważnie szli pod prąd.

Reklama

Pielgrzymka kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego do Rzymu jest częścią Dnia seminarzystów, nowicjuszy, nowicjuszek i tych, którzy kroczą drogą powołania. Odbywa się on w dniach 4-7 lipca jako jedno z ważnych wydarzeń w ramach trwającego obecnie Roku Wiary pod hasłem "Ufam Tobie!".

4 bm. uczestnicy spotkania pielgrzymowali do grobu św. Piotra w bazylice watykańskiej, gdzie złożyli wyznanie wiary i wysłuchali rozważań kard. Angelo Comastriego. Wczoraj rano były spotkania w grupach językowych po południu zaś młodzi pielgrzymi z całego świata odwiedzili kilka miejsc w Wiecznym Mieście, gdzie znajdują się relikwie różnych świętych, szczególnie zasłużonych dla duszpasterstwa powołań. Dzień ten zakończył się wieczornym koncertem na Piazza del Campidoglio, podczas którego dzielono się świadectwami i doświadczeniami. Dziś odbyła się adoracja eucharystyczna, po południu zaś wspomniane spotkanie z papieżem. Jutro pielgrzymka się zakończy Mszą św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem Ojca Świętego.

2013-07-06 22:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert Macieja Wróblewskiego w rocznicę katastrofy smoleńskiej

[ TEMATY ]

muzyka

spotkanie

aula

Bożena Sztajner

„Zaszum nam, Polsko”, to tytuł koncertu, który odbył się wieczorem 10 kwietnia w auli Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Uczestnicy wieczoru wysłuchali wybitnego barda i kompozytora Macieja Wróblewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję