Reklama

Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże, zapomnij o mnie

Rocznica niepodległości zaprasza nas do otaczania troską miejsc pamięci narodowej, bo bez pamiętania o tym, co święte, bardzo łatwo życie przegrać

Czas Nawiedzenia Królowej naszego Narodu, w jakim trwamy, mówi nam o wiernej obecności Tej, która „nigdy nam swego nie odjęła lica. Jam po dawnemu moc twoja i siła - Bogurodzica!”. Przypomina nam Jasnogórska Królowa o wielkości i chwale naszych dziejów Jej i Polaków dłońmi zapisanych, ale rany na Jej świętym Obliczu są niby świadectwo tego, co wstydliwe, małe, podłością dotknięte w historii naszej. Z tego gorzki rachunek sumienia robić nam sobie trzeba i z win ojczystych właściwe wnioski na przyszłość snuć.
Do tego zobowiązuje nas 90. rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Niemymi świadkami tamtego czasu stają się do dzisiaj, rozsiane po Polsce, dęby wolności, pomniki, krzyże, zbiorowe mogiły, powtarzające o niepokornych rodowodach polskich serc, o ofiarności polskiego ducha, o życiu, które najwyższą cenę chętnie i hojnie płaciło, by w niepodległej Polsce sny się spokojne śniły i praca w pokoju wykonywana była. Dzisiaj łatwo o tym zapominamy i za szybko zapominamy - niczym przekleństwo można by powtórzyć słowa Jana z III części „Dziadów” Mickiewiczowskich: „jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie!”. Uczą nas coraz sprawniej wstydzić się historii naszej Ojczyzny, a przywiązanie do tradycji wyśmieją, oplują - więc zapominamy o nich, powtarzając już bez emocji w szkolnych ławkach wieszcza prośbę: „Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie!”.
Czasami ironicznie pytam się moich uczniów: „po co uczysz się obcych języków, skoro swój własny kaleczysz potwornie i nie znasz go za dobrze”, chcąc im uświadomić, że otwieranie się na nowe kultury, języki, dzieje musi się rozwijać na bazie głębokiej znajomości tego co własne, co rodzime, bo inaczej łatwo się wykorzenić. Badania ostatnich miesięcy pokazują smutne sytuacje: że nie wie się, czym był dzień 17 września i co to była agresja Rosji na polskie ziemie. Internauci często wypisują na forach, że nie obchodzi ich ani męczeństwo ks. Popiełuszki, ani inne sprawy z najnowszej naszej historii, bo ważne jest to co dzisiaj, co jutro - a jakie może być jutro bez wczoraj? Rocznica niepodległości zaprasza nas do otaczania troską miejsc pamięci narodowej, bo bez pamiętania o tym, co święte, bardzo łatwo życie przegrać, Ojczyznę stracić, zmarnować wszystko.
Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości skłania nas dzisiaj nie tylko do pamięci o bahaterach narodowych. Pytamy również o miarę patriotyzmu dzisiaj. Choć Polska jest krajem wolnym, stoją przed nami inne wyzwania. Nasze współczesne zobowiązania to przede wszystkim chrześcijańskie wychowanie dzieci, dobra edukacja, rzetelna i uczciwa praca i odpowiedzialność wszystkich, zwłaszcza rzadzących, za losy i przyszłość naszego państwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent podpisał nowelizację ustawy dającą kobietom w ciąży bezpłatny dostęp do leków

2020-05-22 10:44

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która daje kobietom w ciąży prawo do bezpłatnych leków.

"Celem ustawy jest wprowadzenie nowych regulacji w zakresie zapewnienia kobietom w ciąży bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą, a tym samym zapewnieniu zdrowia matki i prawidłowego rozwoju dziecka" – napisano w informacji prezydenckiej kancelarii.

Zgodnie z nowelizacją darmowe leki z listy leków refundowanych przysługują kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia do upływu 15 dni po planowej dacie porodu wskazanej w zaświadczeniu wystawionym przez lekarza lub położną. Z bezpłatnych leków skorzystają również przyszłe matki, które nie są ubezpieczone.

Wykaz bezpłatnych leków przygotuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ogłoszony zostanie on najpóźniej w cztery miesiące od wejścia w życie ustawy, czyli licząc od 1 lipca 2020 roku. Jak zaznaczał w czasie prac legislacyjnych nad nowelizacją wiceszef resortu zdrowia, Maciej Miłkowski wykaz może być podany do publicznej wiadomości wraz z wrześniową listą leków refundowanych, choć bardziej realnym terminem jest listopad, gdy ogłoszona będzie następna lista refundacyjna.

Leki kobietom w ciąży będą mogli przepisywać wszyscy lekarze oraz położne. Będą oni musieli weryfikować w systemie informacji ochrony zdrowia ilość oraz rodzaj przepisanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności ich stosowania, biorąc pod uwagę recepty wystawione oraz zrealizowane.

Program Ciąża Plus będzie finansowany z budżetu państwa. W tym roku ma kosztować 11 mln zł, w 2021 r. – 24,2 mln zł, potem co roku wzrastać o 10 proc., by ostatecznie w 2029 roku osiągnąć kwotę 51,2 mln zł.

Regulacja nakłada na ministra zdrowia obowiązek ograniczania liczby darmowych leków w przypadku przekroczenia założonego limitu wydatków na dany rok.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: kryzys taki jak pandemia sprzyja nadużyciom

2020-05-28 20:56

[ TEMATY ]

dzieci

Watykan

młodzież

nadużycia

koronawirus

Vatican News

W sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia koronawirusa, wzrasta liczba nadużyć względem dzieci i młodzieży – ostrzega ks. prof. Hans Zollner SJ z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Podkreśla on, że w ostatnich tygodniach radykalnie wzrosło zapotrzebowanie na pedopornografię, a nieletni są coraz bardziej bezbronni.

Między innymi z tego względu doroczna konferencja o bezpieczeństwie w instytucjach kościelnych będzie poświęcona wyzwaniom związanym z pandemią. Tym razem ze względu na zagrożenie koronawirusem będzie ona miała postać interaktywnych seminariów on line. Pierwsze z nich jest przewidziane na jutro (29 maja). Jak podkreśla ks. Zollner, istnieją poważne powody do obaw.

"Jestem dość zaniepokojony, bo widzimy, że ochrona nieletnich schodzi na dalszy plan. Okazuje się, że jest to sprawa, którą można się zajmować, kiedy inne pilniejsze sprawy zostaną załatwione.

Brakuje zarówno w Kościele, jak i społeczeństwie tej świadomości, że we wszystkich okolicznościach jest to nasz priorytet, który wymaga poświęceń, bo chodzi tu osoby, które same nie mogą się ochronić – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. prof. Hans Zollner SJ.
– Wydaje mi się, że dziś w czasie pandemii na Zachodzie robimy to samo, co dzieje się zazwyczaj w Afryce czy Ameryce Łacińskiej, gdzie nie inwestuje się w ochronę nieletnich pod pretekstem, że są inne pilniejsze potrzeby wynikające z konfliktów zbrojnych, katastrof naturalnych, głodu czy biedy. Na to przeznacza się środki finansowe i na tym skupia się cała uwaga. To samo dzieje się teraz na Zachodzie. Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni. Widzimy, że ochrona nieletnich straciła na znaczeniu“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję