Reklama

Szkoła w Skopaniu w rodzinie szkół Jana Pawła II

Aby cieszyć się pełnią człowieczeństwa

Skopanie umie świętować! Zarówno wewnętrznie, kiedy radość i rozmodlenie ważnych wydarzeń wręcz dotykalne się stają, jak i zewnętrznie, bo gdy w zwykłym dniu się tutaj zawita, dekoracje i porządek uderzają w oczy, że pytanie: „co się tutaj dzieje?” od razu ciśnie się na usta. A dzieje się tutaj wiele - jak z uśmiechem odpowiada często ks. prał. Wiesław Gucwa, skopański proboszcz. 22 października br., w kilka dni po 30. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, Zespół Szkół w Skopaniu dołączył do Diecezjalnej Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. „Dyskusje się nie kończyły, kiedy padały różne kandydatury patronów, a jednogłośnie i błyskawicznie przyjęto właśnie Jana Pawła II” - opowiada jedna z nauczycielek, wspominając, że i dzieci i młodzież, i rodzice, całe społeczeństwo było za Papieżem Polakiem, bo lepszego znaleźć nie można. I dla Najlepszego przygotowywano się dynamicznie, żeby październikowy dzień przeżyć jak najpiękniej.
Uroda środowej uroczystości zapisywała się na radosnych twarzach odświętnie ubranych dzieci i młodzieży, którzy sprzed swojej szkoły, ze sztandarem ufundowanym przez Radę Rodziców, Grono Nauczycielskie i społeczność Skopania, przeszli do kościoła na Mszę św. sprawowaną przez bp. Edwarda Frankowskiego, proboszcza ks. W. Gucwę i księży z dekanatu baranowskiego. Licznie zgromadzeni wierni, przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych i cała papieska szkoła wsłuchiwali się w słowa Biskupa Edwarda, który przypominając postać wielkiego Papieża, zachęcał do „czystości serca i wygrywania miłości”, ostrzegał „przed zniewoleniem i marnowaniem życia” - bo do tego wzywał ludzi, a szczególnie swoich rodaków Jan Paweł II. „Wielki to dla Was dzień, bo wielkiego Patrona sobie wybraliście, niech więc On prowadzi was przez wasze młode i dorosłe życie, niech uczy właściwych zasad i wyborów, aby każdy z was, tak jak On, cieszył się pełnią człowieczeństwa zakorzenionego w Bogu”.
Po homilii został poświęcony nowy sztandar Szkoły, na którym mądrość Skopania wyhaftowała ważne słowa: „Bóg - Honor - Ojczyzna - Nauka”, „bo tymi wartościami pragniemy wypełniać codzienność Szkoły”, jak twierdził wcześniej w rozmowie Ksiądz Proboszcz. Temu obrzędowi towarzyszyły poczty papieskich szkół z Klimontowa i Ślęzaków. „Kiedy sługa Boży Jan Paweł II odchodził do wieczności, do domu Pana na Placu św. Piotra była grupa polskich pielgrzymów - mówił na zakończenie Mszy św. ks. prał. Wiesław Gucwa. - Na kartce zeszytowej mieli narysowane serce biało-czerwone, a na nim słowa: «nie możemy zatrzymać Cię tu na ziemi, ale zachowamy Cię na zawsze w naszych sercach». Poświęcony sztandar szkoły, który po Mszy św. zabierzemy do naszej szkoły, będzie nam wciąż przypominał ukochaną osobę Ojca Świętego, ale przede wszystkim przez każdą katechezę będziemy chcieli zatrzymać Jana Pawła II i ukochać go w naszych sercach przez życie, które nam wskazywał” - podkreślił Ksiądz Proboszcz.
Przedpołudniowe uroczystości w Skopaniu zakończyło świętowanie w Szkole, gdzie poświęcono tablicę upamiętniającą, odczytano akt nadania imienia i wysłuchano programu artystycznego.
Od środy 22 października szkolna codzienność będzie odbijała wielkość tego wydarzenia i potwierdzała życiem, postawą, zachowaniem, pracą wychowawców, nauczycieli, rodziców, że świadomie zdecydowali się na takiego patrona i że od niego się ucząc, tworzyć będą historię Skopania na miarę wielkości Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Z katedry w Spoleto skradziono relikwię krwi św. Jana Pawła II

2020-09-24 13:00

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

TZ

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

Wizerunek św. Jana Pawła II z kościoła w Czeladzi-Piaskach

Z katedry w Spoleto w środkowych Włoszech skradziono relikwię krwi świętego Jana Pawła II - podał w czwartek dziennik „Il Messaggero”. Fakt dokonania kradzieży wykrył zakrystian w środę wieczorem w chwili, gdy zamykał świątynię. Trwają poszukiwania relikwii.

Ampułka z kroplą krwi papieża była przechowywana w kaplicy krzyża, która jest zamknięta. Wierni nie mogą do niej wejść, ale zatrzymują się przed furtką do niej.

Relikwia została podarowana we wrześniu 2016 roku przez kardynała Stanisława Dziwisza. Miała być przeniesiona do nowego kościoła w Spoleto pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Jego konsekrację zapowiedziano na 22 października, dzień wspomnienia liturgicznego papieża Polaka.

Miejscowa kuria arcybiskupia zawiadomiła karabinierów, którzy wszczęli dochodzenie w sprawie kradzieży. Być może pomocne okażą się zapisy z monitoringu. Arcybiskup Spoleto Renato Boccardo na wiadomość o kradzieży wyraził „zaniepokojenie i smutek z powodu tego świętokradczego gestu” – poinformowała kuria w komunikacie. Hierarcha zaapelował o oddanie relikwii; „tak drogiej wiernym” - dodał.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się kolejna tura rozmów liderów PiS ws. przyszłości Zjednoczonej Prawicy

2020-09-24 20:34

[ TEMATY ]

polityka

Adobe.Stock.pl

W czwartek po godz. 20 zakończyło się kolejne posiedzenie kierownictwa PiS w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

Dotyczyło ono oceny osiągniętego porozumienia w ramach Zjednoczonej Prawicy. Istotą tego porozumienia jest wola wspólnej i solidarnej pracy dla Polski - poinformowała w czwartek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

W spotkaniu, które trwało ok. 3 godzin, uczestniczyli prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, wiceprezesi PiS Adam Lipiński oraz Antoni Macierewicz, b. marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Wiceminister obrony Marcin Ociepa z Porozumienia poinformował w czwartek w RMF FM, że członkowie Zjednoczonej Prawicy umówili się, żeby kontynuować rozmowy koalicyjne w piątek. (PAP)

ipa/ brw/ par/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję