Reklama

Szkoła w Skopaniu w rodzinie szkół Jana Pawła II

Aby cieszyć się pełnią człowieczeństwa

Skopanie umie świętować! Zarówno wewnętrznie, kiedy radość i rozmodlenie ważnych wydarzeń wręcz dotykalne się stają, jak i zewnętrznie, bo gdy w zwykłym dniu się tutaj zawita, dekoracje i porządek uderzają w oczy, że pytanie: „co się tutaj dzieje?” od razu ciśnie się na usta. A dzieje się tutaj wiele - jak z uśmiechem odpowiada często ks. prał. Wiesław Gucwa, skopański proboszcz. 22 października br., w kilka dni po 30. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, Zespół Szkół w Skopaniu dołączył do Diecezjalnej Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. „Dyskusje się nie kończyły, kiedy padały różne kandydatury patronów, a jednogłośnie i błyskawicznie przyjęto właśnie Jana Pawła II” - opowiada jedna z nauczycielek, wspominając, że i dzieci i młodzież, i rodzice, całe społeczeństwo było za Papieżem Polakiem, bo lepszego znaleźć nie można. I dla Najlepszego przygotowywano się dynamicznie, żeby październikowy dzień przeżyć jak najpiękniej.
Uroda środowej uroczystości zapisywała się na radosnych twarzach odświętnie ubranych dzieci i młodzieży, którzy sprzed swojej szkoły, ze sztandarem ufundowanym przez Radę Rodziców, Grono Nauczycielskie i społeczność Skopania, przeszli do kościoła na Mszę św. sprawowaną przez bp. Edwarda Frankowskiego, proboszcza ks. W. Gucwę i księży z dekanatu baranowskiego. Licznie zgromadzeni wierni, przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych i cała papieska szkoła wsłuchiwali się w słowa Biskupa Edwarda, który przypominając postać wielkiego Papieża, zachęcał do „czystości serca i wygrywania miłości”, ostrzegał „przed zniewoleniem i marnowaniem życia” - bo do tego wzywał ludzi, a szczególnie swoich rodaków Jan Paweł II. „Wielki to dla Was dzień, bo wielkiego Patrona sobie wybraliście, niech więc On prowadzi was przez wasze młode i dorosłe życie, niech uczy właściwych zasad i wyborów, aby każdy z was, tak jak On, cieszył się pełnią człowieczeństwa zakorzenionego w Bogu”.
Po homilii został poświęcony nowy sztandar Szkoły, na którym mądrość Skopania wyhaftowała ważne słowa: „Bóg - Honor - Ojczyzna - Nauka”, „bo tymi wartościami pragniemy wypełniać codzienność Szkoły”, jak twierdził wcześniej w rozmowie Ksiądz Proboszcz. Temu obrzędowi towarzyszyły poczty papieskich szkół z Klimontowa i Ślęzaków. „Kiedy sługa Boży Jan Paweł II odchodził do wieczności, do domu Pana na Placu św. Piotra była grupa polskich pielgrzymów - mówił na zakończenie Mszy św. ks. prał. Wiesław Gucwa. - Na kartce zeszytowej mieli narysowane serce biało-czerwone, a na nim słowa: «nie możemy zatrzymać Cię tu na ziemi, ale zachowamy Cię na zawsze w naszych sercach». Poświęcony sztandar szkoły, który po Mszy św. zabierzemy do naszej szkoły, będzie nam wciąż przypominał ukochaną osobę Ojca Świętego, ale przede wszystkim przez każdą katechezę będziemy chcieli zatrzymać Jana Pawła II i ukochać go w naszych sercach przez życie, które nam wskazywał” - podkreślił Ksiądz Proboszcz.
Przedpołudniowe uroczystości w Skopaniu zakończyło świętowanie w Szkole, gdzie poświęcono tablicę upamiętniającą, odczytano akt nadania imienia i wysłuchano programu artystycznego.
Od środy 22 października szkolna codzienność będzie odbijała wielkość tego wydarzenia i potwierdzała życiem, postawą, zachowaniem, pracą wychowawców, nauczycieli, rodziców, że świadomie zdecydowali się na takiego patrona i że od niego się ucząc, tworzyć będą historię Skopania na miarę wielkości Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Lipsk n. Biebrzą: zaproszenie na doroczne spotkanie teściowych ze szczególną teściową – bł. Marianną Biernacką

2022-07-06 10:56

[ TEMATY ]

teściowa

Diecezja Ełcka

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską w Naumowiczach k. Grodna

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską
w Naumowiczach k. Grodna

Doroczne Diecezjalne Spotkanie Teściowych i Kół Gospodyń Wiejskich Diecezji Ełckiej odbędzie się w sobotę 9 lipca w sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku nad Biebrzą, skąd pochodzi szczególna teściowa – bł. Marianna Biernacka. Biskup ełcki Jerzy Mazur oraz gospodarz miejsca ks. kan. Waldemar Sawicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku, zapraszają na uroczystości odpustowe.

Do udziału w tym wyjątkowym dniu zaproszone są synowe, teściowe oraz kobiety oczekujące potomstwa, aby za wstawiennictwem bł. Marianny Biernackiej upraszać potrzebne łaski. Marianna Biernacka, pomimo prześladowań i okrucieństwa wojny nie utraciła wiary. Próbowała ratować życie swojego syna i synowej. Niemcy zgodzili się ostatecznie, żeby to Marianna poszła na śmierć i w ten sposób uratowała życie nienarodzonego wnuka i synowej.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Komentarz Jadwigi Wiśniewskiej- Gaz i atom uwzględnione w taksonomii

2022-07-06 16:56

[ TEMATY ]

gaz

Jadwiga Wiśniewska

Jadwiga Wiśniewska

Europosłowie zagłosowali za włączeniem energii jądrowej oraz gazu do uzupełniającego aktu delegowanego KE, czyli do taksonomii. Oznacza to tym samym, że PE nie sprzeciwił się inwestycjom w gaz i atom.

Głosowanie pokazało, że Parlament jest podzielony w tej kwestii, ale na szczęście wynik głosowania jest satysfakcjonujący dla Polski, bowiem nasza transformacja energetyczna będzie opierać się częściowo na gazie jako paliwie przejściowym, a w dłuższej perspektywie Polska planuje także budowę elektrowni jądrowych. Te stabilne i dyspozycyjne źródła energii są konieczne do bilansowania i integracji w systemie zależnych od pogody odnawialnych źródeł energii. Zagwarantowanie tym inwestycjom miejsca w taksonomii ułatwi pozyskiwanie finansowania na ich rozwój.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję