Reklama

Przyjaciel wszelkiego stworzenia

Niedziela toruńska 45/2008

W Grudziądzu 11 października odbyło się uroczyste spotkanie z okazji rozstrzygnięcia diecezjalnego konkursu literacko-plastyczno-multimedialnego dla dzieci i młodzieży pt. „Św. Franciszek z Asyżu - przyjaciel wszelkiego stworzenia”. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego, którą celebrowali: ks. kan. dr Marian Wróblewski, ks. kan. Marek Borzyszkowski, o. Łazarz Kwiatkowski OFM, ks. Zdzisław Syldatk i ks. Bogdan Kołodziejczyk. Licznie zebranych (dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice) zaszczycili swoją obecnością wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora oraz dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu Adam Przybylak. Homilię wygłosił Ojciec Łazarz, który przybliżył postać Świętego.
Po Mszy św. fratersi (młodzież Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego) z Torunia zaprezentowali inscenizację upamiętniającą śmierć Biedaczyny z Asyżu „Transitus”. Młodzi aktorzy zachwycili grą.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Muzeum im. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Po wprowadzeniu przez ks. kan. Marka Borzyszkowskiego, dyrektora Grudziądzkiego Centrum Caritas, Hanna Włodarczyk, pomysłodawczyni konkursu, przedstawiła osobowość św. Franciszka, a także przypomniała informacje związane z konkursem. Na zakończenie powiedziała: „Niech Ubogi Święty otworzy nasze serca i oczy na piękno świata, miłość płynącą z ran Chrystusa, pragnienie pokoju i przebaczania, czynienie dobra i niesienie pomocy wszelkiemu stworzeniu”.
Konkurs został rozstrzygnięty 4 października, w dniu, w którym obchodzimy wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Organizatorami byli Grudziądzkie Centrum Caritas i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu. Patronat honorowy objęli: minister prowincjalny prowincji św. Franciszka z Asyżu prowincjał o. Adrian Arnold Buchcik OFM, prezydent Robert Malinowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej ks. kan. dr Marian Wróblewski. Celem konkursu było zapoznanie dzieci i młodzieży z postacią św. Franciszka i jego działalnością, uwrażliwienie na Boże stworzenie oraz zachęcenie do naśladowania postawy Świętego, pełnej ofiarnej miłości i otwartości na otaczający świat przez pełnienie uczynków miłosierdzia. Na konkurs wpłynęło z całej diecezji 531 prac, w tym ze szkół podstawowych: 286 prac plastycznych, 21 literackich i 19 prezentacji multimedialnych; z gimnazjów: 113 prac plastycznych, 48 literackich i 36 multimedialnych; ze szkół średnich: 3 prace plastyczne, 2 literackie i 3 multimedialne.
Fundatorami nagród byli: Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego, Grudziądzkie Centrum Caritas, Carrefour z Grudziądza i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5. Franciszkanie z Torunia podarowali laureatom maleńkie krzyżyki w kształcie litery „T” tzw. tauki, znak franciszkański, a młodzieży - czasopismo „Franciszkański Świat”.
Po wręczeniu nagród i dyplomów nastąpiło otwarcie wystawy pokonkursowej.

Zwycięzcy diecezjalnego konkursu

Kategoria plastyczna, szkoły podstawowe: I miejsce - Łukasz Bednarczyk (SP nr 21, Grudziądz), II miejsce - Karolina Parzęcka (SP nr 21, Grudziądz), III miejsce - Hubert Binnebesel (SP nr 11, Toruń). Przyznano 21 wyróżnień. W grupie gimnazjalistów: I miejsce - Emilia Zielińska (Zespół Szkół, Gimnazjum, Łubianka), II miejsce - Emilia Dybska (Gimnazjum nr 5, Grudziądz), III miejsce - Emilia Żmuda (Zespół Szkół, Gimnazjum, Unisław) i Adrianna Płachetko (Zespół Szkół nr 28, Gimnazjum, Toruń). Przyznano 8 wyróżnień. W grupie szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Agata Średniawa (Zespół Szkół, LO, Unisław). Komisja przyznała 2 wyróżnienia - Katarzynie Falkowskiej (Świetlica Sióstr Pasterek, Jabłonowo Pomorskie, uczennica Zespołu Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych) oraz Katarzynie Dykier (II LO, Grudziądz).
W kategorii prac literackich, szkoły podstawowe, nagrody otrzymali: Jakub Kwiatkowski (SP nr 20, Grudziądz) - I miejsce, Wojciech Sadecki (SP nr 21, Grudziądz) - II miejsce, Marta Cybulska (SP nr 7, Grudziądz) - III miejsce, Adrian Zieliński (SP, Radzyń Chełmiński) - wyróżnienie. Gimnazja: Martyna Graduszewska (Zespół Szkół nr 1, Brodnica) - I miejsce, Marcelina Kucięba (Gimnazjum nr 7, Grudziądz) - II miejsce, Martyna Borowska (Gimnazjum nr 6, Grudziądz) - III miejsce. Szkoły średnie: Daria Dorau (Zespół Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych, Grudziądz) - I miejsce, Anna Szrubkowska (Zespół Szkół Rolniczych, Grudziądz) - II miejsce, przyznano także 4 wyróżnienia.
W kategorii multimedialnej, szkoły podstawowe: Kamil Mańkowski (Zespół Szkół 28, SP, Toruń) - I miejsce, Anna Bortnowska (Zespół Szkół nr 16, SP, Toruń) - II miejsce, Wiktor Binnebesel (Zespół Szkół nr 11, SP, Toruń) - III miejsce. Gimnazja: Piotr Jurek (Zespół Szkół, Gimnazjum, Wałdowo Szlacheckie) - I miejsce, Aleksander Nowakowski (Gimnazjum, Lubawa) - II miejsce, Aleksandra Wicińska (Gimnazjum nr 9, Grudziądz) - III miejsce. Szkoły średnie: Florentyna Napiontek (Zespół Szkół Gastronomiczno-Odzieżowych, Grudziądz) - II miejsce oraz 4 wyróżnienia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: w imieniu całego narodu dziękuję rolnikom za ich wkład w budowanie bezpiecznej Polski

2020-09-20 08:53

[ TEMATY ]

rolnictwo

rolnicy

Andrzej Duda

Grzegorz Jakubowski/KPRP

W imieniu całego polskiego narodu, w imieniu Rzeczypospolitej, dziękuję rolnikom za ich trud i wkład w budowanie bezpiecznej Polski - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Według niego, polska żywność jest "naszą wizytówką, którą chwalimy się na całym świecie".

Prezydent podkreślił w niedzielę w TVP1, że to, iż mamy w sklepach produkty rolne i żywnościowe, to efekt pracy polskich rolników. "I za to jestem im ogromnie wdzięczny, jako prezydent Rzeczypospolitej. I właśnie dożynki są dla mnie świetną okazją wtedy, kiedy rolnicy przychodzą, radują się, bo to jest święto radości, święto zakończenia plonów, podsumowanie również i sezonu rolnego" - mówił Andrzej Duda.

"I dla mnie jest to właśnie wspaniały moment, żeby powiedzieć +dziękuję+. Dziękuję w imieniu całego polskiego narodu, dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za wasz trud, za wasz wkład w budowanie bezpiecznej Polski" - mówił prezydent, zwracając się do rolników.

Wskazał, że zasługą polskich rolników jest również to, że w czasie epidemii koronawirusa, kiedy ludzie obawiali się o dostawy żywności i robili duże zapasy, tej żywności w sklepach nie zabrakło. "Nasi rolnicy produkują żywność, po to, żeby zabezpieczyć potrzeby naszego społeczeństwa, po to, żebyśmy mieli ją w dostatecznej ilości, ale też i dzisiaj eksport produktów rolnych, to jest ogromna część naszego eksportu krajowego" - zaznaczył Andrzej Duda.

Jak dodał "jest to duża część polskiego produktu krajowego brutto". "To jest dzisiaj część tego, co nazywamy budowaniem polskiej potęgi gospodarczej i to jest kolejny element, za który należy rolnikom podziękować" - powiedział prezydent.

Według niego, obecnie polska żywność, produkty polskich rolników są "naszą wizytówką, którą się chwalimy na całym świecie".

(PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Razem z o. Pio

2020-09-20 20:38

Archiwum parafii

Ks. proboszcz przy relikwiach św. o. Pio

Ks. proboszcz przy relikwiach św. o. Pio

Dziś w parafii pw. Narodzenia NMP i św. Marcina w Strzelcach nastąpiło wprowadzenie relikwii św. o. Pio.

Uroczystości przewodniczył ks. ŁukaszRomańczuk. Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii, ks. Krzysztof Odzimek.

Relikwie trafiły do parafii staraniem ks. proboszcza. Jest to fragment bandażu, którym opatrywane były rany św. o. Pio.

Rozpoczynając homilię, ks. Łukasz zauważył, że dziś św. o. Pio, poprzez swoją pobożność, troskę o zbawienie człowieka i bezpośredniość w relacji z człowiekiem, byłby częstym gościem na pierwszych stronach gazet, które prawdopodobnie podjęłyby krytykę, że w sposób surowy i ostry nawołuje do nawrócenia.

Mówił także o świętym z Pietrelciny jako osobie w sposób szczególny obdarzonej przez Pana Boga.

- Św. o. Pio miał łaskę przenikania w ludzkie sumienie, wykorzystywał to, aby naprowadzić człowieka na nawrócenie

Kaznodzieja popatrzył także na życie św. o. Pio w kontekście dzisiejszej Ewangelii, mówiącej o Panu winnicy, która o różnych godzinach zaprosił do pracy robotników.

- Święty kapłan był tym, który nawoływał do przyjścia do pracy w winnicy. Czyli pomagał w nawróceniu na różnych etapach życia człowieka, tak, aby mogli odebrać tego denara, jakim jest życie wieczne - mówił.

Po błogosławieństwie, relikwie zostały przeniesione na specjalne miejsce przygotowane na ołtarzu bocznym. Tam ks. proboszcz odmówił modlitwę za wstawiennictwem św. o. Pio.

W parafii znajdują się relikwie m.in. św. Rity, św. Faustyny, Pastuszków z Fatimy (św. Franciszek i św. Hiacynta)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję