Reklama

Patriotyzm to całkiem współczesne zobowiązanie

Niedziela wrocławska 45/2008

Żyjemy w czasach, w których wartości podstawowe wymagają wyjaśnienia i uzasadnienia. Dla naszych przodków patriotyzm był najbardziej oczywistą rzeczą pod słońcem. Cnota miłości i pracy dla Ojczyzny tkwiła w sercach i umysłach tak silnie, że pytanie o sens patriotyzmu budzić mogło jedynie zdziwienie. Dziś wielu współczesnych traktuje patriotyzm jako przeżytek, który nie pasuje do nowoczesności. Obojętne traktowanie własnego państwa i prywatyzację życiowych strategii zauważy każdy, kto obserwuje życie społeczne.
Czy jest to powód do załamywania rąk i kapitulacji? Absolutnie nie. Kryzys postaw w tej sferze potraktować należy jako wyzwanie do przypomnienia i ożywienia patriotyzmu. Pytania o sens obowiązków wobec Polski zadawane przez młodych ludzi powinny spotkać się z poważną i głęboką odpowiedzią. Patriotyzm ma podwójne znaczenie, jest czcią dla przodków, ale jest także współczesnym zobowiązaniem. Jan Paweł II w wydanej przed śmiercią książce „Pamięć i tożsamość” stwierdzał: „Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest także wielkim obowiązkiem”. I dalej dodawał: „Analiza dziejów dawniejszych i współczesnych dowodzi, że Polacy mieli odwagę nawet w stopniu heroicznym, dzięki której potrafili wywiązywać się z tego obowiązku, gdy chodziło o obronę ojczyzny jako naczelnego dobra. Nie oznacza to jednak, że w niektórych okresach nie można było dostrzec osłabienia gotowości do ofiary, jakiej wymagało wprowadzenie w życie wartości i ideałów związanych z pojęciem ojczyzny. Były to momenty, w których prywata i tradycyjny polski indywidualizm dawały o sobie znać jako przeszkody”.
A zatem patriotyzm nie jest cnotą zwróconą w przeszłość, nie jest czymś co sprowadzić można tylko do czci dla bohaterów. Znajomość dziejów Polski i szacunek dla tych, którzy złożyli życie za Ojczyznę ma znacznie większą wartość, jeśli wyzwala energię do aktywności tu i teraz. Trzeba zatem zapytać o współczesny sens 11 listopada Święta Niepodległości? Bardzo się cieszę z adresowanych do młodych inicjatyw edukacyjnych i muzealniczych, które prezentują historię w sposób pobudzający do obywatelskiej odpowiedzialności. Takie znaczenie ma projekt Muzeum Ziem Zachodnich, prezentujący powojenny dorobek Dolnoślązaków. Każda taka inicjatywa służy kształtowaniu postaw odpowiedzialności za sprawy publiczne.
Nasze współczesne zobowiązania mają przecież inny kształt niż wyzwania, przed którymi stali nasi przodkowie. Nie musimy walczyć o odzyskanie niepodległości, Polska jest krajem niezależnym i wiernym swojej chrześcijańskiej tradycji. Nie oznacza to jednak, że patriotyzm przestał być siłą twórczą. Dziś miarą patriotyzmu jest chrześcijańskie wychowanie dzieci, dobra i rzetelna praca, edukacja młodego pokolenia, odpowiedzialność za sąsiedztwo i, co bardzo ważne, jakość naszego państwa. Polskie państwo powinno być sprawnym dobrze urządzonym domem, państwem służącym dobru wspólnemu, dzięki któremu Polacy zyskają silną pozycję w świecie. Oto nasze niepodległościowe zadanie.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ONZ: Duda: w najbliższym sąsiedztwie Polski stosuje się politykę siły i agresji

2020-09-24 07:29

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Relacje między państwami coraz częściej przybierają charakter rywalizacji a nawet imperialnej dominacji; politykę siły i agresji stosuje się także w najbliższym sąsiedztwie Polski - mówił prezydent Andrzej Duda w środę na 75. sesji zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Przemawiając na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent RP wskazał na trzy współczesne kryzysy. Pierwszy, jak mówił Duda, to kryzys społeczno-zdrowotny, wynikający z pandemii koronawirusa.

"Rozwój wydarzeń na przestrzeni ostatniego pół roku zaskoczył nas wszystkich. Każde państwo musiało stawić czoła zupełnie nowym wyzwaniom. Niosą one ze sobą skutki nie tylko zdrowotne, ale także szersze skutki społeczne i gospodarcze. Walka z pandemią wymaga zintensyfikowanej współpracy i właśnie solidarności" - podkreślił.

Drugi kryzys, mówił prezydent, to "kryzys jakości relacji między państwami". "Niestety coraz częściej przybierają one charakter konfrontacji, rywalizacji a nawet imperialnej dominacji" - mówił. Według Dudy, "to, że przez ostatnie 75 lat udało nam się uniknąć kolejnego globalnego konfliktu zbrojnego z pewnością należy zaliczyć w poczet sukcesów społeczności międzynarodowej".

"Jednocześnie jednak trudno mówić, że były to lata globalnego bezpieczeństwa i globalnego pokoju. Światem wstrząsały i nadal wstrząsają rozmaite rodzaje agresji – od aktów terrorystycznych, po liczne konflikty regionalne, z których wiele przerodziło się z czasem w tzw. zamrożone konflikty, niezwykle trudne do rozwiązania" - stwierdził Duda.

Zaznaczył, że "polityka siły i agresji ma miejsce nie tylko na obszarach peryferyjnych". "Stosuje się ją także w regionie świata, w którym leży mój kraj - Polska, w naszym najbliższym sąsiedztwie" - mówił Duda.

Trzeci kryzys, zdaniem prezydenta, wynika z braku adekwatnych instrumentów do sprawnej transformacji gospodarek, tak by utrzymały one stały i stabilny poziom wzrostu ekonomicznego przy jednoczesnym dbaniu o jakość środowiska naturalnego. "Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed ludzkością dziś i w najbliższym czasie" - ocenił prezydent.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana

2020-09-24 19:28

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

konkurs muzyczny

Organizatorzy

Centrum św. Maksymiliana w Harmężach wraz z Rycerstwem Niepokalanej Polski Południowej organizuje Pierwszy Ogólnopolski Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Konkurs jest organizowany z okazji 80. rocznicy jego śmierci męczeńskiej, która przypadnie 14 sierpnia 2021 roku.

Stawiamy sobie za cel poznawanie życia i działalności o. Kolbego i przy tym uczczenie jego męczeńskiej śmierci. Oprócz tego konkurs pomoże poszerzyć repertuar pieśni liturgicznych ku czci świętego i nawiązać współpracę z kompozytorami – mówią organizatorzy, zaznaczając że przedmiotem konkursu jest melodia i tekst pieśni ku czci o. Maksymiliana. Tekst musi nawiązywać ściśle do życia i działalności męczennika, a melodia musi spełniać wymogi wykonywania jej w trakcie liturgii Mszy św.

Uczestniczyć w konkursie może każdy chętny, a prace należy nadsyłać do 3 maja 2021 roku na adres e-mail: organista.harmeze@onet.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 29 lipca 2021 roku. Nagroda główna to 2 tys. zł, a pierwszy nagrodzony utwór będzie wykonany 14 sierpnia 2021 roku przy bloku śmierci w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz w czasie Eucharystii z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. Szczegóły oraz regulamin na rycerstwoniepokalanej.pl .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję