Reklama

„SZLACHETNA PACZKA” - zamień ideały w czyn!

Przedświąteczne akcje charytatywne prowadzone przez różne organizacje i fundacje stały się już nieodzownym elementem przygotowań przedświątecznych. Chętnie odpowiadamy na propozycje Caritas diecezjalnej czy Stowarzyszenia im. Brata Krystyna, przekazując artykuły żywnościowe podczas zbiórki „Rodzina Rodzinie na Boże Narodzenie” czy włączając się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
W tym roku mamy kolejną możliwość, by wspomóc potrzebujące rodziny i sprawić, by nadchodzące święta były pełne nadziei i radości, a jest nią akcja „Szlachetna paczka”.
Organizatorem tej akcji jest Stowarzyszenie Wiosna, założone w Krakowie w 2001 r. Założycielem, przywódcą duchowym i prezesem jest ks. Jacek Stryczek, który w 2007 r. został mianowany przez abp. Stanisława Dziwisza duszpasterzem ludzi biznesu oraz duszpasterzem wolontariatu w Małopolsce. Cele realizowane przez to stowarzyszenie to m.in. popularyzowanie i promocja idei filantropii i dobroczynności oraz popularyzowanie i promocja idei wolontariatu. „Szlachetna paczka” jest akcją ogólnopolską, która przygotowywana jest w tym roku już po raz ósmy. W ciągu 7 lat pomoc o łącznej wartości ponad 3 mln zł otrzymało 35,5 tys. osób.
Chociaż sama akcja zostanie przeprowadzona dopiero od 1 do 15 grudnia, to już dziś sztaby „Szlachetnej paczki” są w pełnej gotowości. Od października rozpoczęły się poszukiwania wolontariuszy, organizowanie magazynów oraz wywiady o potrzebach ubogich osób w środowiskach lokalnych.
Po 1 listopada w internetowej bazie „Szlachetnej paczki” znalazła się lista przedstawiająca opisy rodzin - anonimowe - i ich potrzeby dla darczyńców z zagranicy, a 30 listopada zostanie uruchomiona lista dla darczyńców z Polski. Również 30 listopada w miejscowościach biorących udział w przedsięwzięciu zostaną przeprowadzone happeningi promujące akcję.
Darczyńca, który wybierze rodzinę na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl, przygotowuje paczkę, biorąc pod uwagę potrzeby wyszczególnione przez wolontariuszy kontaktujących się z potrzebującymi. Podane zostaną również adresy lokalnych magazynów, do których przywieźć należy gotową paczkę. Ze względu na dobro osoby obdarowywanej pozostaje ona anonimowa. Przygotowane paczki rozwożone są do rodzin przez wolontariuszy akcji. Darczyńcami mogą być: rodziny, klasy, wspólnoty parafialne, pracownicy firm.
Do przyłączenia się do akcji „Szlachetna paczka” prowadzonej przez Stowarzyszenie Wiosna zaprasza również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. - Dzięki wspólnemu działaniu PZC i Stowarzyszenia Wiosna pomoc przedświąteczna może dotrzeć do większej liczby osób potrzebujących i być doskonałym uzupełnieniem działań podejmowanych przez poszczególne PZC w okresie przedświątecznym. Poza tym wspólne działania pozwolą uniknąć sytuacji, w której jedna rodzina otrzyma pomoc z kilku źródeł, a inne nie otrzymają jej wcale - mówi Grzegorz Idziak z Caritas diecezjalnej. Do akcji mogą przyłączyć się także inne organizacje, ruchy czy pojedyncze osoby. Każde zaangażowanie w czynienie dobra drugiemu człowiekowi jest bardzo cenne.

Kontakt:
- w województwie lubuskim:
wojlubuskie@swiatecznapaczka.pl
Agata Izdebska, tel. 0-696-891-112
agata.izdebska@o2.pl
- w województwie dolnośląskim:
dolnoslaskie@swiatecznapaczka.pl

Jak zrobić paczkę?
Krok po kroku

Krok 1 - zbierzcie znajomych, rodzinę
Paczkę najlepiej jest przygotowywać w grupie. Łatwiej wówczas spełnić potrzeby rodziny, kiedy kilka osób składa się na prezent. Może to być rodzina, znajomi, koledzy lub koleżanki z pracy. Paczkę można też przygotowywać z uczniami w klasie.

Reklama

Krok 2 - wybierzcie rodzinę
Z naszej bazy wybierzcie rodzinę, dla której chcecie przygotować paczkę. Przeczytajcie opis jej sytuacji i poznajcie jej konkretne potrzeby, które spisali nasi wolontariusze.
Aby wybrać rodzinę, należy wejść do bazy na stronie głównej (najpierw wybierzemy województwo i miasto, gdzie możemy dowieźć paczkę, potem wybieramy konkretną rodzinę).

Krok 3 - przygotujcie paczkę i zawieźcie do magazynu
E-mailem otrzymacie listę potrzeb Waszej rodziny. Na tej podstawie przygotujcie paczkę. 14 lub 15 grudnia zawieźcie ją do magazynu podanego w e-mailu. Stamtąd nasi wolontariusze rozwiozą paczki do rodzin.

Krok 4 - świętujcie z nami
W grudniu zapraszamy Was na finał akcji „Szlachetna paczka” w Krakowie. A jeśli mrozy Wam utrudnią dojazd, to zapraszamy przed telewizory na relację w „Teleexpressie”.

Reklama

Krok 5 - czekajcie na list od rodziny
Prześlemy Wam krótki list od obdarowanej przez Was rodziny. Co roku nasi wolontariusze pytają rodziny, co najbardziej im się przydało i sprawiło największą radość.

Krok 6 - radosne święta
Dzięki Waszej pomocy rodziny będą miały lepsze święta. Oprócz pomocy materialnej, otrzymają też świadomość, że ktoś o nich pamięta, że wokoło są życzliwi ludzie.

www.szlachetnapaczka.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. kan. dr Jan Sambor

2020-07-07 11:48

[ TEMATY ]

ksiądz

śmierć

Beata Pieczykura/Niedziela

ks. Jan Sambor

Kuria Metropolitalna w Częstochowie z przykrością informuje o śmierci ks. kan. dr Jana Sambora.

Śp. ks. Jan Sambor był emerytowanym proboszczem parafii pw. Św. Judy Tadeusza w Częstochowie, wieloletnim wykładowcą Katolickiej Nauki Społecznej oraz Dyrektorem Administracyjnym w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, Prorektorem Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie.

Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, kapłan Jan, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

CZYTAJ DALEJ

NAJŚWIĘTSZE SERCE

2020-07-08 21:23

[ TEMATY ]

kino

Będzin

Najświętsze Serce

archiwum

Fragment plakatu z filmu "Najświętsze Serce"

Kino „NOWOŚĆ” W Będzinie (ul. Potockiego 3) zaprasza na religijny, dokumentalizowany film pt. „Najświętsze Serce”. Film opowiada historię znanej pisarki Lupe Valdes, która poszukując inspiracji do książki, wyrusza do Francji - miejsca objawień św. Małgorzaty Alacoque. Seanse będą się odbywać od 10 do 15 lipca o godz. 18.00 (cena 12 zł).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję