Reklama

„SZLACHETNA PACZKA” - zamień ideały w czyn!

Przedświąteczne akcje charytatywne prowadzone przez różne organizacje i fundacje stały się już nieodzownym elementem przygotowań przedświątecznych. Chętnie odpowiadamy na propozycje Caritas diecezjalnej czy Stowarzyszenia im. Brata Krystyna, przekazując artykuły żywnościowe podczas zbiórki „Rodzina Rodzinie na Boże Narodzenie” czy włączając się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
W tym roku mamy kolejną możliwość, by wspomóc potrzebujące rodziny i sprawić, by nadchodzące święta były pełne nadziei i radości, a jest nią akcja „Szlachetna paczka”.
Organizatorem tej akcji jest Stowarzyszenie Wiosna, założone w Krakowie w 2001 r. Założycielem, przywódcą duchowym i prezesem jest ks. Jacek Stryczek, który w 2007 r. został mianowany przez abp. Stanisława Dziwisza duszpasterzem ludzi biznesu oraz duszpasterzem wolontariatu w Małopolsce. Cele realizowane przez to stowarzyszenie to m.in. popularyzowanie i promocja idei filantropii i dobroczynności oraz popularyzowanie i promocja idei wolontariatu. „Szlachetna paczka” jest akcją ogólnopolską, która przygotowywana jest w tym roku już po raz ósmy. W ciągu 7 lat pomoc o łącznej wartości ponad 3 mln zł otrzymało 35,5 tys. osób.
Chociaż sama akcja zostanie przeprowadzona dopiero od 1 do 15 grudnia, to już dziś sztaby „Szlachetnej paczki” są w pełnej gotowości. Od października rozpoczęły się poszukiwania wolontariuszy, organizowanie magazynów oraz wywiady o potrzebach ubogich osób w środowiskach lokalnych.
Po 1 listopada w internetowej bazie „Szlachetnej paczki” znalazła się lista przedstawiająca opisy rodzin - anonimowe - i ich potrzeby dla darczyńców z zagranicy, a 30 listopada zostanie uruchomiona lista dla darczyńców z Polski. Również 30 listopada w miejscowościach biorących udział w przedsięwzięciu zostaną przeprowadzone happeningi promujące akcję.
Darczyńca, który wybierze rodzinę na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl, przygotowuje paczkę, biorąc pod uwagę potrzeby wyszczególnione przez wolontariuszy kontaktujących się z potrzebującymi. Podane zostaną również adresy lokalnych magazynów, do których przywieźć należy gotową paczkę. Ze względu na dobro osoby obdarowywanej pozostaje ona anonimowa. Przygotowane paczki rozwożone są do rodzin przez wolontariuszy akcji. Darczyńcami mogą być: rodziny, klasy, wspólnoty parafialne, pracownicy firm.
Do przyłączenia się do akcji „Szlachetna paczka” prowadzonej przez Stowarzyszenie Wiosna zaprasza również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. - Dzięki wspólnemu działaniu PZC i Stowarzyszenia Wiosna pomoc przedświąteczna może dotrzeć do większej liczby osób potrzebujących i być doskonałym uzupełnieniem działań podejmowanych przez poszczególne PZC w okresie przedświątecznym. Poza tym wspólne działania pozwolą uniknąć sytuacji, w której jedna rodzina otrzyma pomoc z kilku źródeł, a inne nie otrzymają jej wcale - mówi Grzegorz Idziak z Caritas diecezjalnej. Do akcji mogą przyłączyć się także inne organizacje, ruchy czy pojedyncze osoby. Każde zaangażowanie w czynienie dobra drugiemu człowiekowi jest bardzo cenne.

Kontakt:
- w województwie lubuskim:
wojlubuskie@swiatecznapaczka.pl
Agata Izdebska, tel. 0-696-891-112
agata.izdebska@o2.pl
- w województwie dolnośląskim:
dolnoslaskie@swiatecznapaczka.pl

Jak zrobić paczkę?
Krok po kroku

Reklama

Krok 1 - zbierzcie znajomych, rodzinę
Paczkę najlepiej jest przygotowywać w grupie. Łatwiej wówczas spełnić potrzeby rodziny, kiedy kilka osób składa się na prezent. Może to być rodzina, znajomi, koledzy lub koleżanki z pracy. Paczkę można też przygotowywać z uczniami w klasie.

Krok 2 - wybierzcie rodzinę
Z naszej bazy wybierzcie rodzinę, dla której chcecie przygotować paczkę. Przeczytajcie opis jej sytuacji i poznajcie jej konkretne potrzeby, które spisali nasi wolontariusze.
Aby wybrać rodzinę, należy wejść do bazy na stronie głównej (najpierw wybierzemy województwo i miasto, gdzie możemy dowieźć paczkę, potem wybieramy konkretną rodzinę).

Krok 3 - przygotujcie paczkę i zawieźcie do magazynu
E-mailem otrzymacie listę potrzeb Waszej rodziny. Na tej podstawie przygotujcie paczkę. 14 lub 15 grudnia zawieźcie ją do magazynu podanego w e-mailu. Stamtąd nasi wolontariusze rozwiozą paczki do rodzin.

Reklama

Krok 4 - świętujcie z nami
W grudniu zapraszamy Was na finał akcji „Szlachetna paczka” w Krakowie. A jeśli mrozy Wam utrudnią dojazd, to zapraszamy przed telewizory na relację w „Teleexpressie”.

Krok 5 - czekajcie na list od rodziny
Prześlemy Wam krótki list od obdarowanej przez Was rodziny. Co roku nasi wolontariusze pytają rodziny, co najbardziej im się przydało i sprawiło największą radość.

Krok 6 - radosne święta
Dzięki Waszej pomocy rodziny będą miały lepsze święta. Oprócz pomocy materialnej, otrzymają też świadomość, że ktoś o nich pamięta, że wokoło są życzliwi ludzie.

www.szlachetnapaczka.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi Włosi odkrywają przyszłego błogosławionego - giganta internetu

2020-09-22 15:11

[ TEMATY ]

Włochy

Carlo Acutis

vaticannews.va

Włoska młodzież przygotowuje się do beatyfikacji 15-letniego geniusza komputerowego. W tym celu zorganizowano m.in. specjalną pielgrzymkę po Asyżu i okolicy, bo właśnie w tym umbryjskim mieście pochowany jest Carlo Acutis i tam 10 października odbędzie się jego beatyfikacja.

Pielgrzymka rozpoczęła się w klasztorze Krzyża Świętego, a zakończyła w bazylice św. Franciszka spotkaniem z miejscowym ordynariuszem abp. Domenico Sorrentino.

Przez cały dzień młodzi wędrowali szlakami otaczającymi Asyż poznając po drodze zapiski przyszłego błogosławionego, który, jak zapowiadają włoskie media, może zostać pierwszym oficjalnym patronem internetu. „Młodych pociąga to, że Carlo należy do ich pokolenia i że potrafił mówić o Bogu ich językiem. Porusza ich także to, że swą świętość wypracował w normalnym życiu nastolatka, a nawet w internecie” – podkreśla Selene Degli Espositi, która z ramienia duszpasterstwa młodzieży organizowała pielgrzymkę.

Jej uczestnicy włączyli się również w przygotowania do beatyfikacji. Poprzedzi ją nocne czuwanie w Asyżu, którego kulminacyjnym punktem będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. By wyjść naprzeciw normom sanitarnym związanym z pandemią, podobne czuwania odbywać się będą równolegle w dziesięciu kościołach Asyżu. Motto spotkania nawiąże do dewizy życiowej Carla Acutisa: „Eucharystia moją autostradą do nieba”.

Przyszły błogosławiony był komputerowym gigantem przekonanym o tym, że Bóg mocno działa także on-line. I właśnie internet wykorzystywał do głoszenia Ewangelii, a przede wszystkim opowiadania o mocy Eucharystii, którą uważał za swą siłę. Od chwili I Komunii św. codziennie uczestniczył w Mszy św. i nigdy nie zaniedbywał pierwszopiątkowej spowiedzi. Za przyczyną Carla jego rodzice wrócili do Kościoła. Chłopak, w którego żyłach płynie polska krew, zmarł na ostrą białaczkę w 2006 roku w opinii świętości.

Siedem lat po śmierci rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W lutym 2020 roku papież Franciszek uznał cud za jego wstawiennictwem, kiedy w sposób niewytłumaczalny dla medycyny zostało uzdrowione brazylijskie dziecko, co otworzyło drogę do październikowej beatyfikacji.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana

2020-09-24 19:28

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

konkurs muzyczny

Organizatorzy

Centrum św. Maksymiliana w Harmężach wraz z Rycerstwem Niepokalanej Polski Południowej organizuje Pierwszy Ogólnopolski Konkurs na pieśń ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Konkurs jest organizowany z okazji 80. rocznicy jego śmierci męczeńskiej, która przypadnie 14 sierpnia 2021 roku.

Stawiamy sobie za cel poznawanie życia i działalności o. Kolbego i przy tym uczczenie jego męczeńskiej śmierci. Oprócz tego konkurs pomoże poszerzyć repertuar pieśni liturgicznych ku czci świętego i nawiązać współpracę z kompozytorami – mówią organizatorzy, zaznaczając że przedmiotem konkursu jest melodia i tekst pieśni ku czci o. Maksymiliana. Tekst musi nawiązywać ściśle do życia i działalności męczennika, a melodia musi spełniać wymogi wykonywania jej w trakcie liturgii Mszy św.

Uczestniczyć w konkursie może każdy chętny, a prace należy nadsyłać do 3 maja 2021 roku na adres e-mail: organista.harmeze@onet.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 29 lipca 2021 roku. Nagroda główna to 2 tys. zł, a pierwszy nagrodzony utwór będzie wykonany 14 sierpnia 2021 roku przy bloku śmierci w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz w czasie Eucharystii z okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. Szczegóły oraz regulamin na rycerstwoniepokalanej.pl .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję