Reklama

„SZLACHETNA PACZKA” - zamień ideały w czyn!

Przedświąteczne akcje charytatywne prowadzone przez różne organizacje i fundacje stały się już nieodzownym elementem przygotowań przedświątecznych. Chętnie odpowiadamy na propozycje Caritas diecezjalnej czy Stowarzyszenia im. Brata Krystyna, przekazując artykuły żywnościowe podczas zbiórki „Rodzina Rodzinie na Boże Narodzenie” czy włączając się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
W tym roku mamy kolejną możliwość, by wspomóc potrzebujące rodziny i sprawić, by nadchodzące święta były pełne nadziei i radości, a jest nią akcja „Szlachetna paczka”.
Organizatorem tej akcji jest Stowarzyszenie Wiosna, założone w Krakowie w 2001 r. Założycielem, przywódcą duchowym i prezesem jest ks. Jacek Stryczek, który w 2007 r. został mianowany przez abp. Stanisława Dziwisza duszpasterzem ludzi biznesu oraz duszpasterzem wolontariatu w Małopolsce. Cele realizowane przez to stowarzyszenie to m.in. popularyzowanie i promocja idei filantropii i dobroczynności oraz popularyzowanie i promocja idei wolontariatu. „Szlachetna paczka” jest akcją ogólnopolską, która przygotowywana jest w tym roku już po raz ósmy. W ciągu 7 lat pomoc o łącznej wartości ponad 3 mln zł otrzymało 35,5 tys. osób.
Chociaż sama akcja zostanie przeprowadzona dopiero od 1 do 15 grudnia, to już dziś sztaby „Szlachetnej paczki” są w pełnej gotowości. Od października rozpoczęły się poszukiwania wolontariuszy, organizowanie magazynów oraz wywiady o potrzebach ubogich osób w środowiskach lokalnych.
Po 1 listopada w internetowej bazie „Szlachetnej paczki” znalazła się lista przedstawiająca opisy rodzin - anonimowe - i ich potrzeby dla darczyńców z zagranicy, a 30 listopada zostanie uruchomiona lista dla darczyńców z Polski. Również 30 listopada w miejscowościach biorących udział w przedsięwzięciu zostaną przeprowadzone happeningi promujące akcję.
Darczyńca, który wybierze rodzinę na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl, przygotowuje paczkę, biorąc pod uwagę potrzeby wyszczególnione przez wolontariuszy kontaktujących się z potrzebującymi. Podane zostaną również adresy lokalnych magazynów, do których przywieźć należy gotową paczkę. Ze względu na dobro osoby obdarowywanej pozostaje ona anonimowa. Przygotowane paczki rozwożone są do rodzin przez wolontariuszy akcji. Darczyńcami mogą być: rodziny, klasy, wspólnoty parafialne, pracownicy firm.
Do przyłączenia się do akcji „Szlachetna paczka” prowadzonej przez Stowarzyszenie Wiosna zaprasza również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. - Dzięki wspólnemu działaniu PZC i Stowarzyszenia Wiosna pomoc przedświąteczna może dotrzeć do większej liczby osób potrzebujących i być doskonałym uzupełnieniem działań podejmowanych przez poszczególne PZC w okresie przedświątecznym. Poza tym wspólne działania pozwolą uniknąć sytuacji, w której jedna rodzina otrzyma pomoc z kilku źródeł, a inne nie otrzymają jej wcale - mówi Grzegorz Idziak z Caritas diecezjalnej. Do akcji mogą przyłączyć się także inne organizacje, ruchy czy pojedyncze osoby. Każde zaangażowanie w czynienie dobra drugiemu człowiekowi jest bardzo cenne.

Kontakt:
- w województwie lubuskim:
wojlubuskie@swiatecznapaczka.pl
Agata Izdebska, tel. 0-696-891-112
agata.izdebska@o2.pl
- w województwie dolnośląskim:
dolnoslaskie@swiatecznapaczka.pl

Jak zrobić paczkę?
Krok po kroku

Krok 1 - zbierzcie znajomych, rodzinę
Paczkę najlepiej jest przygotowywać w grupie. Łatwiej wówczas spełnić potrzeby rodziny, kiedy kilka osób składa się na prezent. Może to być rodzina, znajomi, koledzy lub koleżanki z pracy. Paczkę można też przygotowywać z uczniami w klasie.

Reklama

Krok 2 - wybierzcie rodzinę
Z naszej bazy wybierzcie rodzinę, dla której chcecie przygotować paczkę. Przeczytajcie opis jej sytuacji i poznajcie jej konkretne potrzeby, które spisali nasi wolontariusze.
Aby wybrać rodzinę, należy wejść do bazy na stronie głównej (najpierw wybierzemy województwo i miasto, gdzie możemy dowieźć paczkę, potem wybieramy konkretną rodzinę).

Krok 3 - przygotujcie paczkę i zawieźcie do magazynu
E-mailem otrzymacie listę potrzeb Waszej rodziny. Na tej podstawie przygotujcie paczkę. 14 lub 15 grudnia zawieźcie ją do magazynu podanego w e-mailu. Stamtąd nasi wolontariusze rozwiozą paczki do rodzin.

Krok 4 - świętujcie z nami
W grudniu zapraszamy Was na finał akcji „Szlachetna paczka” w Krakowie. A jeśli mrozy Wam utrudnią dojazd, to zapraszamy przed telewizory na relację w „Teleexpressie”.

Reklama

Krok 5 - czekajcie na list od rodziny
Prześlemy Wam krótki list od obdarowanej przez Was rodziny. Co roku nasi wolontariusze pytają rodziny, co najbardziej im się przydało i sprawiło największą radość.

Krok 6 - radosne święta
Dzięki Waszej pomocy rodziny będą miały lepsze święta. Oprócz pomocy materialnej, otrzymają też świadomość, że ktoś o nich pamięta, że wokoło są życzliwi ludzie.

www.szlachetnapaczka.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski do młodzieży: kochajcie krzyż Jezusa, który mówi o miłości Boga

2020-06-02 10:41

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Artur Stelmasiak/Niedziela

- Proszę was, nie rozstawajcie się nigdy z tym krzyżem. Niech on będzie dla was wspaniałą, świętą pamiątką dzisiejszego dnia. Gdziekolwiek pójdziecie, gdziekolwiek zaprowadzą was życiowe drogi, bierzcie ten krzyże ze sobą jako pamiątkę i zobowiązanie – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w poniedziałek wieczorem podczas bierzmowania w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

W homilii arcybiskup przypomniał Ewangelię św. Jana, w której opisano przebicie Chrystusowego boku, z którego wypłynęły krew i woda. Tuż przed śmiercią Jezus wskazał Najświętszej Pannie na św. Jana, mówiąc, że zostanie jej synem. Od tej chwili uczeń dał jej schronienie w swoim domu. Maryja narodziła się jako matka Kościoła, była świadkiem śmierci Jezusa, a potem razem z apostołami modliła się o zesłanie Ducha Świętego, dzięki któremu uczniowie zaczęli w całym świecie odważnie rozgłaszać Ewangelię.

Metropolita zauważył, że zebrani młodzi ludzie przyjmą sakrament bierzmowania w święto Matki Kościoła. Zostało ono ustanowione przez papieża Pawła VI podczas Soboru Watykańskiego II. To wyjątkowy dzień, mówiący o narodzinach Kościoła i jego Matce - Maryi. Arcybiskup przypomniał kandydatom, że wyrazili chęć przyjęcia sakramentu bierzmowania, by mężnie wyznawać wiarę i żyć według jej zasad. Przyznał, że wymaga to odwagi i szczególnego związania z Chrystusem, by żyć według Jego nauki, stosując zasady dekalogu i otwierać się na prawdy chrześcijańskiego życia. Jezus mówił, że aby go naśladować należy przyjąć swój krzyż. – Być uczniem Chrystusowym to brać na siebie swój krzyż, po to, by razem z Nim mocą Ducha Świętego odnosić zwycięstwa nad swoimi słabościami, nad pokusami, które płyną z zewnątrz – powiedział metropolita.

Zwrócił uwagę na krzyże, które wisiały na piersiach młodych ludzi. – Muszą pozostać piękną pamiątką dzisiejszego wydarzenia, jednocześnie niech mówią wam o przebitym boku Jezusa, z którego wypłynęły krew i woda, sakramenty Kościoła, sakramenty miłości. Przebite serce Jezusa mówi o tym, że Chrystus do końca nas umiłował i na Jego miłość musimy odpowiadać naszą wierną miłością – powiedział.

Przypomniał, że św. Jan Paweł II w dniu pierwszej Komunii św. przyjął szkaplerz, z którym nigdy się nie rozstawał. W dniu bierzmowania młodzi ludzie powinni się zastanowić co zrobią z krzyżem, który pozostanie im na pamiątkę. – Proszę was, nie rozstawajcie się nigdy z tym krzyżem. Niech on będzie dla was wspaniałą, świętą pamiątką dzisiejszego dnia. Gdziekolwiek pójdziecie, gdziekolwiek zaprowadzą was życiowe drogi, bierzcie ten krzyże ze sobą jako pamiątkę i zobowiązanie – powiedział. Przywołał apel św. Jana Pawła II, który w 1997 r. wzywał, by o krzyżu Chrystusa pamiętać, czcić go i szanować, a także go bronić we własnych sercach i w przestrzeni publicznej. Arcybiskup stwierdził, że krzyż ma prawo być na naszej ziemi, zwłaszcza po tym, gdy wraz z chrztem Mieszka I narodziło się państwo polskie. – Miejcie świadomość tej wspaniałej tradycji, która jest ogromnym zobowiązaniem, by kochać krzyż Jezusa, czcić go, klękać przed nim, by razem z nim iść mocą Ducha Świętego pod matczynym płaszczem Matki Najświętszej przez całe życie – zakończył.

CZYTAJ DALEJ

Jak stać się prawdziwym mężczyzną? Odkryj w sobie pewność siebie, siłę i odwagę wojownika

2020-06-03 11:02

[ TEMATY ]

mężczyzna

mężczyźni

freelyphotos.com

Jak odkryć swoją męską tożsamość? Jak przestać być wreszcie chłopcem, a stać się dojrzałym mężczyzną? Jak ukształtować młodych chłopaków, aby w przyszłości byli odpowiedzialnymi mężami i ojcami, a także by potrafili prowadzić innych mężczyzn?

Istnieje wiele teorii na temat kryzysu męskości i jego przyczyn, natomiast bardzo niewiele mówi się o tym, co zrobić, żeby ów kryzys pokonać. Bo co to znaczy być prawdziwym mężczyzną? Kto nim jest?

Jason M. Craig napisał inspirującą książkę, ukazującą się pod patronatem "Niedzieli", która - łącząc dobrze udokumentowane badania naukowe, Pismo Święte i praktyczne przykłady z życia - zajmuje się procesem przejścia od chłopięctwa do dojrzałej męskości. Autor wskazuje na ważną rolę, jaką w tym procesie odgrywają ojcowskie przywództwo, inicjacja w męskość, dyscyplina oraz rytuały. Dzieli się doświadczeniami, dzięki którym sam stał się mężczyzną, i podpowiada, co trzeba zrobić, aby odnaleźć w sobie taką męskość, jakiej oczekuje od nas Bóg. Przekonuje, że prawdziwą męskość można osiągnąć niezależnie od wieku.

Pasjonująca lektura dla mężczyzny, który chce odkryć swoją prawdziwą tożsamość!

Aby stać się mężczyzną, musimy sprawdzić swoje siły, nauczyć się podejmować wyzwania, w końcu wziąć odpowiedzialność za siebie i za innych. Jak tego dokonać, dowiesz się z tej rewelacyjnej książki Jasona M. Craiga.

Andrzej Lewek

Lider wspólnoty Mężczyźni Świętego Józefa

Jeśli pragniesz odkryć swoją męską tożsamość lub chcesz poprowadzić swego syna do dojrzałości, potrzebujesz dobrego przewodnika. Jason M. Craig nie udziela banalnych odpowiedzi, ale wskazuje drogę od bycia chłopcem do stania się mężczyzną. Obowiązkowa lektura dla każdego ojca.

Michał Piekara

Lider wspólnoty Przymierze wojowników

Jason M. Craig jest magistrem teologii i absolwentem Augustine Institute. Przeszedł na katolicyzm. Współzałożyciel organizacji Fraternus - parafialnego bractwa mężczyzn, którzy pełnią funkcję mentorów dla młodszych pokoleń. Redaguje stronę ThoseCatholicMen.com i jest założycielem St. Joseph's Farm, gdzie organizowane są rekolekcje dla mężczyzn. Mąż Katie i ojciec sześciorga dzieci.

Więcej o książce: Zobacz

Wydawnictwo eSPe

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję