Reklama

Aspekty

Zielona Góra: Druga edycja programu Caritas Laudato Si'

W parafii Ducha Świętego rozpoczęły się warsztaty Caritas oparte o encyklikę papieża Franciszka Laudato Si’, poświęconą ekologii. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele.

[ TEMATY ]

Laudato si'

Karolina Krasowska

Br. Kordian Szwarc i Anna Kobylińska (pierwsza z prawej) z uczestniczkami warsztatów

Br. Kordian Szwarc i Anna Kobylińska (pierwsza z prawej) z uczestniczkami warsztatów

- Dzisiejszym spotkaniem rozpoczynamy drugą edycję programu Caritas Laudato Si’. Zaprosiliśmy byłych uczestników, ale też nowe parafie, nowe zespoły, które wejdą w ten projekt. Będziemy mówić o tym, dlaczego chrześcijanin w ogóle powinien zajmować się ekologią, a z drugiej strony będzie też garść takich praktycznych informacji jak przygotować wniosek i co zrobić, żeby dostać grant finansowy za pomocą, którego realizujemy mini projekty ekologiczne na terenie parafii, szkoły – wszędzie tam, gdzie dany zespół funkcjonuje – mówi Anna Kobylińska, koordynator diecezjalny Programu Caritas Laudato Si’.

Reklama

- Kilka projektów było bardzo praktycznych. Powstały zbiornik retencyjny, ekościeżka w Ochli, zielniki przyparafialne, poidła dla dzieci w szkołach, zielone zakątki przyparafialne z hotelami dla owadów. Naprawdę było tego sporo i mam nadzieję, że dobre owoce tego projektu będą się rozlewały na diecezję. Pożyczamy ziemię od naszych dzieci – nie zostawiamy im w spadku. Dlatego od tego jakie ty i ja dzisiaj podejmujemy decyzje zależy, co w przyszłości dostanie twoje dziecko. To jest bardzo ważne, bo jest to konkretny wkład w środowisko – dodaje Ania.

Udział w warsztatach zapowiedziało ok. 40 uczestników. Gośćmi warsztatów jest franciszkanin br. Kordian Szwarc OFM, odpowiedzialny za Program Laudato Si’ w Polsce oraz edukatorka klimatyczna i ekologiczna Emilia Slimko z Fundacji Otwarte Planty.

2020-06-24 09:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritas Polska zachęca proboszczów do działań na rzecz ekologii

2021-09-01 16:39

[ TEMATY ]

ekologia

Laudato si'

Caritas Polska

stock.adobe.com

Do podejmowania wysiłku w trosce o Ziemię zachęcił proboszczów dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Dziś, w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, rozpoczyna się “Czas dla stworzenia” - międzynarodowe święto ekumeniczne, które łączy setki tysięcy chrześcijan w modlitwie i działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Inicjatywa ta kończy się 4 października, w dzień św. Franciszka.

Animację tegorocznego Czasu dla Stworzenia Konferencja Episkopatu Polski powierzyła Zespołowi Caritas Laudato Si’. Zespół od 3 lat rozwija działania w zakresie ekologii integralnej i dzieli się swoim doświadczeniem, popartym wiedzą specjalistów związanych z ochroną przyrody.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję