Reklama

List Biskupa Rzeszowskiego na Wielki Post 2002 roku i o pracach I Synodu Rzeszowskiego (cz. III)

Niedziela rzeszowska 10/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia Kapłani!

Drodzy Bracia i Siostry - Wierni Diecezjanie!

2. Wierni świeccy w diecezji

Druga część spotkań synodalnych w dekanacie poświęcona była dyskusjom, które odbywały się w grupach. W dyskusji podejmowane były następujące tematy:

a. "Świadomość wiary w rodzinie".

b. "Doświadczenie religijne w rodzinie".

c. "Postawy moralne jako konsekwencja wiary".

d. "Świecki chrześcijanin a duchowni".

Podczas dyskusji ukazano wiele ciekawych świadectw i propozycji duszpasterskich, świadczących o wielkiej miłości wiernych do Kościoła i ukazujących troskę o jego pomyślny rozwój.

Ad. a. W grupach dyskusyjnych, w których podjęto temat " Świadomość wiary w rodzinie" wskazano na wielką potrzebę edukacji religijnej nie tylko dzieci, ale także ludzi dorosłych. Stwierdzono wielką ignorancję religijną wiernych, a często ogromne zafałszowanie prawdy ewangelicznej. Stąd apelowano do wszystkich rodzin o podjęcie lektury Pisma Świętego, czytelnictwa prasy katolickiej (w każdej rodzinie przynajmniej jedno czasopismo religijne), książek religijnych oraz podkreślano ważną rolę rozmów na tematy religijne w rodzinie. Ogromną pomocą jest również udział w rekolekcjach parafialnych, zamkniętych i wakacyjnych. Podkreślono, że umiejętne korzystanie z mediów, domaga się także zdecydowanych sprzeciwów wobec demoralizacji i niszczenia wartości religijnych przez programy, widowiska czy wystawy.

Ad. b. W drugiej grupie tematycznej poruszony był problem " Doświadczenie religijne w rodzinie". W dyskusji zwrócono uwagę na znaczenie wspólnej modlitwy rodzinnej, osobisty przykład rodziców jest prawdziwą szkołą modlitwy dla dzieci i młodzieży. Ważna jest również

modlitwa wspólnotowa, realizowana podczas każdej Mszy św. oraz nabożeństwa paraliturgicznego.

Niemałe znaczenie w życiu rodziny spełnia obrzędowość związana z kultywowaniem obrzędów i tradycji wynikających z okresów liturgicznych, a także uroczystości kościelnych i narodowych oraz przekaz tradycji rodzinnych, związanych z ważnymi wydarzeniami religijnymi w życiu każdej rodziny (przyjęcie sakramentów świętych, pogrzeb w rodzinie, rocznice, imieniny). Zwracano uwagę na troskę o religijne przeżywanie tych wydarzeń, uwolnienie od świeckich naleciałości i zwyczajów, a także narzucanych przez wpływy zagraniczne.

Wychowanie religijne dzieci jest zadaniem nie tyle katechetów, ale przede wszystkim rodziców. To rodzice są pierwszymi katechetami dla każdego dziecka i nikt, ani nic ich nie zastąpi. Rodziców winny wspierać w tym dziele wszystkie organizacje i instytucje, a rodzice podejmować szerszą współpracę ze szkołą i parafią. Potrzeba większego zaangażowania wiernych świeckich w dziełach wycho-

wawczych, podejmowanych przez parafie i ruchy katolickie, tak w okresie roku szkolnego, jak i podczas wakacji. Podkreślano także, że nie bez znaczenia jest kształtowana w rodzinie postawa szacunku dla osób starszych i chorych.

Ad. c. Kolejny temat sygnalizował problem: "Postawy moralne konsekwencją wiary". Nie bez znaczenia w drodze do świętości jest potrzeba autorytetu, który stanowi dla każdego człowieka drogowskaz, zwłaszcza przy podejmowaniu trudnych decyzji. Jakże bardzo potrzeba u rodziców i starszych jasnego przykładu postawy szacunku względem każdego człowieka, panowania nad swoim językiem, unikania plotek, a tym bardziej oszczerstw.

Wielkim niebezpieczeństwem dla każdego wiernego jest nadmierne zafascynowanie tym, co ziemskie i szalona pogoń za dobrami materialnymi, co często rodzi nieuczciwość i krzywdzenie słabszych. Nie można patrzeć obojętnie, gdy słabszy jest krzywdzony.

Ad. d. Następne zagadnienie to "Relacje między duchownymi a wiernymi świeckimi". W dyskusji wskazywano na potrzebę szerszej popularyzacji nauczania Ojca Świętego, którego podziwiamy, a jakże słabo znamy jego nauczanie. Stąd wierni winni szerzej korzystać z możliwości poznania nauczania papieskiego na spotkaniach i w grupach dyskusyjnych.

Kościołem diecezjalnym kieruje Biskup diecezjalny, z którym wierni winni współpracować według potrzeb, swoich możliwości i umiejętności. Podkreślano także konieczność szerszego zaangażowania się wiernych w pomoc kapłanowi w parafii, by ten mógł więcej czasu poświęcić na spotkania z wiernymi indywidualnie i w grupach, katechezę i inne posługi duszpasterskie. Często kapłan zmuszony koniecznością podejmowania prac właściwych wiernym świeckim nie jest w stanie dobrze realizować zadań duszpasterskich. Wiele nieporozumień między świeckimi a kapłanem rodzi się z niewiedzy wiernych, traktujących parafie jako instytucję usługową, kapłana jako przedsiębiorcę. Znajomość problemów parafii i osobiste zaangażowanie się świeckich w sprawy im właściwe pozwala w sposób prawidłowy realizować zadania, jakie przed parafią postawił Sobór Watykański II. Kapłani potrzebują nieustannego wsparcia modlitewnego od wiernych.

We wszystkich grupach podkreślano konieczność wychowania do właściwego korzystania z mediów, potrzebę katechezy i osobistego dokształcania religijnego, połączonego z formacją, a także apostolstwa ludzi świeckich, pielęgnowanie wartości rodzinnych i patriotycznych oraz obronę wiary w zlaicyzowanym świecie. Propozycje zostaną podjęte i opracowane przez Zespół ds. Świeckich i przygotowane do dalszej dyskusji.

3. I Synod Diecezjalny - zadaniem nas wszystkich

Celem spotkań było zainicjowanie dyskusji w parafialnych zespołach synodalnych i próba określenia tematyki koniecznej do podjęcia przez synod diecezjalny.

Wszystkich Diecezjan zachęcam do włączenia się w prace Synodu w swoich parafiach. Wszelkie propozycje synodalne można zgłaszać do relatorów dekanalnych lub bezpośrednio do sekretariatu Synodu.

Dzieląc się tymi troskami wiernych, zachęcamy do dalszej pracy nad poruszonymi tematami i zapraszamy do refleksji nad następnymi zagadnieniami, które będą prezentowane w biuletynach synodalnych oraz w "Źródle Diecezji Rzeszowskiej" i "Niedzieli Południowej", a także w internecie na Stronie Rzeszowskiego Informatora Katolickiego oraz w Radiu VIA - w specjalnych programach synodalnych.

Niech udział w nabożeństwach Wielkiego Postu prowadzi nas także do odpowiedzialności za nasze rodziny, za tworzenie w nich atmosfery wspólnoty.

Niech odpowiedzialność za dobro wspólne i za Ojczyznę, którą winniśmy miłować i pracować dla niej, będzie wyrazem naszej religijności.

Zbliża się 10. rocznica istnienia naszej diecezji. Te dzieje zawierzajmy Matce Najświętszej, która nawiedza parafie naszej diecezji i łączmy się wszyscy w modlitwie z tymi parafiami.

Na dalsze zgłębianie tajemnicy Kościoła - wszystkim z serca błogosławię.

Rzeszów, 2 lutego 2002 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek. Dzień postu ścisłego

[ TEMATY ]

post

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św., a w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Tego dnia obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Są jednak osoby, które pościć nie muszą.

– Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: „O Crux, ave, spes unica – Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!” – tak sens liturgii wielkopiątkowej wyjaśniał w jednej z katechez w minionych latach papież Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję