Reklama

Historia

Wystawa poświęcona gen. Władysławowi Sikorskiemu

[ TEMATY ]

wystawa

Sikorski

pl.wikipedia.org

Gen. Sikorski wśród żołnierzy we Francji w 1940

Gen. Sikorski wśród żołnierzy we Francji w 1940

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył 9 lipca 2013 r. w Muzeum Wojska Polskiego wystawę poświęconą gen. Władysławowi Sikorskiemu. - Ofiara życia gen. Sikorskiego miała swoje wielkie znaczenie z punktu widzenia trwałej walki, trwałych zamysłów i trwałych polskich marzeń o wolności i niepodległości powiedział podczas uroczystej inauguracji Prezydent. 4 lipca minęła 70 rocznica śmierci gen. Sikorskiego w katastrofie samolotu pod Gibraltarem.

Na noszącej tytuł „Władysław Sikorski – generał, premier, wódz” wystawie zgromadzono eksponaty związane z jego życiem i działalnością przed 1939 rokiem, jak i zabytki z lat 1939-1943, gdy Władysław Sikorski pełnił obowiązki premiera oraz Naczelnego Wodza. Wśród ponad 100 eksponatów ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego znajduje się kilkadziesiąt związanych bezpośrednio z osobą generała – jego ordery i odznaczenia, mundury, szable, biurko i przedmioty osobiste, a także liczne dokumenty i poświęcone jego osobie wydawnictwa.

Bronisław Komorowski wskazywał, że Władysław Sikorski był symbolem polskiej walki o niepodległość, ale też polskiego dramatu, klęski w tamtej walce o wolność. - Śmierć generała Sikorskiego wywarła ogromny wypływ zarówno na to, działo się wokół Polski, jak i na to, co działo się w Polsce. Była niewątpliwie jednym z elementów, które złożyły się na załamanie się tzw. sprawy polskiej – powiedział.

- To był moment, kiedy sprawa polska miała się bardzo źle, co doprowadziło wkrótce do katastrofy w postaci umów jałtańskich, w Poczdamie, w postaci wszystkich decyzji, które ograniczały polską suwerenność - dodał.

Bronisław Komorowski ocenił, że część polskich serc i umysłów krążąc wokół pamięci o symbolu polskiego oporu II wojny światowej, jakim był gen. Sikorski przygotowała także polskie zwycięstwa w 1980 i 1989 roku. – Z tego powodu jesteśmy wdzięczni gen. Sikorskiemu i zobowiązani do zachowania wdzięcznej pamięci. Chciałbym, aby ta pamięć trwała jak najdłużej – podkreślił prezydent.

Reklama

Zaznaczył też, że gen. Sikorski jest szczególnym przykładem jedności służby na rzecz państwa – jedności służby wojskowej i służby politycznej.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli m. In. Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, generałowie WP, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, organizacji kombatanckich. W spotkaniu uczestniczył także biskup polowy WP Józef Guzdek.

2013-07-09 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kompromitacja Renaty Grochal…chce Sikorskiego na prezydenta

[ TEMATY ]

Sikorski

pl.wikipedia.org

Wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze stwierdzający, że to USA doprowadziły do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream stał się popularny nie tylko w Europie i w Rosji, ale także w Indiach i Chinach.

Przemówienie Władimira Putina, podczas którego ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy, było w jednej kwestii zbieżne z poglądami Radosława Sikorskiego. Putin mówił, że to Zachód atakuje Rosję, a Amerykanie wysadzili nawet rosyjsko-niemiecką inwestycję pod morzem Bałtyckim, co przekreśla nadzieję na dostawy gazu na Zachód Europy.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Posłani głosić Dobrą Nowinę

2023-02-03 12:43

Magdalena Lewandowska

Wyznanie wiary odśpiewali członkowie 1. Wspólnoty Neokatechumenalnej

Wyznanie wiary odśpiewali członkowie 1. Wspólnoty Neokatechumenalnej

W parafii św. Augustyna we Wrocławiu, prowadzonej przez kapucynów, bp Maciej Małyga przewodniczył liturgii rozesłania członków 3. Wspólnoty Neokatechumenalnej.

Zostali posłani, by w sposób szczególny głosić po domach, rodzinach i w pracy Dobrą Nowinę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję