Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Krwiodawcy z Majdanu Starego również pomagają

W Szkole Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym odbyła się kolejna akcja poboru krwi połączona z promocją honorowego krwiodawstwa.

Joanna Ferens

#ChallengePomagam w Majdanie Starym - czerwony barszcz i promocja krwiodawstwa

#ChallengePomagam w Majdanie Starym - czerwony barszcz i promocja krwiodawstwa

Wszystkim zaangażowanym w oddawanie krwi dziękował organizator wydarzenia, ks. Adrian Borowski: – Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy zaangażowali się w dzisiejszą zbiórkę krwi. Dziękuję ekipie medycznej, wszystkim, którzy przyszli, którzy się podzielili darem życia, jakim jest krew. Bardzo się cieszę z obecności każdego, kto zechciał pomagać. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę liczyć na tych wspaniałych ludzi – dziękował.

Na akcję w Majdanie Starym przychodzi wielu mieszkańców tej miejscowości, co świadczy o ich dobrej woli i chęci pomagania – wyjaśniał kierownik biłgorajskiego Oddziału PCK, Edward Kurzyna: – Nasi krwiodawcy mają otwarte serca i chcą pomagać. A krew jest naprawdę potrzebna, gdyż ratuje życie i zdrowie wielu chorych, a bez niej wiele osób po prostu by nie przeżyło. Do tej pory, mimo ogromnego rozwoju medycyny, nie udało się wyprodukować sztucznej krwi, która by zastąpiła tę prawdziwą. Jedyną „fabryką” krwi jest zdrowy organizm człowieka. Jestem bardzo dumny z tutejszych mieszkańców, gdyż wielu z nich przychodzi po raz pierwszy, chce pomagać i włączyć się w honorowe krwiodawstwo. Naprawdę mają oni wielkie serca – zaznaczał.

Reklama

Ks. Adrian Borowski dodaje, iż krwiodawcy z Majdanu Starego wzięli również udział w akcji #ChallengePomagam: – W ostatnim tygodniu w PCK Biłgoraj organizowana była zbiórka krwi i tam nasi krwiodawcy z Majdanu Starego zostali nominowani do wzięcia udziału w akcji #ChallengePomagam. Wyzwanie przyjęliśmy i dlatego nagraliśmy film, w którym chcemy promować honorowe krwiodawstwo. Celem naszego działania jest pokazanie, że oddawanie krwi to wielka radość z niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – wyjaśniał.

O swoich motywacjach do oddawania krwi mówił w rozmowie jeden z krwiodawców, Marek Sprysak: Oddaję krew, gdyż uważam, że każdy, kto się czuje zdrowy powinien w ten sposób pomagać innym, szczególnie, że idzie za tym ratowanie tego, co każdy z nas ma najcenniejszego, czyli daru życia. Czuję wielką radość i satysfakcję, że mogę pomóc i myślę, że warto w tę akcję się włączyć. Zachęcam każdego kto może, aby wspierał takie akcje i oddawał krew. Ponadto dodam, że od kiedy ks. Adrian zorganizował u nas te akcje, to za każdym razem przychodzi coraz więcej ludzi. Bardzo się cieszę, że to się rozwija i coraz więcej osób wierzy w to, że oddając krew niesie pomoc bliźniemu – podkreślał. – W młodości znalazłam się w sytuacji, że natychmiast potrzebował krwi, aby przeżyć. Ktoś wtedy tę krew dla mnie oddał, teraz chcę się za to odwdzięczyć, a skoro mogę to zrobić i nie ma przeciwskazań, to po prostu chcę pomóc. I będę to robić dopóki będę mogła. Jestem szczęśliwa, że kogoś uratuję i wiem, że moja krew się komuś przyda, to niesamowite uczucie, którego nie zrozumie nikt, kto krwi nie oddawał – tłumaczyła Józefa Skubis.

Podczas akcji krew oddało pięćdziesięciu trzech krwiodawców, z sześćdziesięciu czterech osób, które zadeklarowały chęć podzielenia się darem życia. Organizatorami akcji byli Parafia pw. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, Biłgorajski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Szkoła Podstawowa im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym.

2020-06-26 20:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję