Reklama

Niedziela w Warszawie

Pielgrzymują do bł. o. Honorata Koźmińskiego wirtualnie

Z powodu pandemii koronawirusa nie mogą pielgrzymować do Nowego Miasta nad Pilicą tak jak dotychczas. Pątnicy  Pieszej Pielgrzymki Honorackiej nie zrezygnowali ze spotkania śladami błogosławionego kapucyna. Pielgrzymują on-line.

Wirtualna pielgrzymka rozpoczęła się w niedzielę w kaplicy zakroczymskiego Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości. Każdego dnia, do środy 1 lipca, na YouTubie telewizji SalveNET oraz na Facebooku Pieszej Pielgrzymki Honorackiej transmitowane są modlitwy i konferencje.

Reklama

- W programie pielgrzymki jest m.in. jutrznia, godzinki, Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, Apel Jasnogórski, a także konferencje, w czasie których rozważamy cztery wydarzenia z Nowego Testamentu poświęcone wskrzeszeniom - mówi „Niedzieli” brat Grzegorz Filipiuk ze Zgromadzenia Braci Mniejszych Kapucynów. Kierownik pielgrzymki zachęca do wspólnej modlitwy i duchowego łączenia się przez internet. - Medytacje, które publikujemy są dobrą okazją, aby zorganizować rodzinne rozważania oraz dzielenie się Słowem Bożym - zauważa kapucyn.

Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Reanimacja - tajemnica życia”. Brat Grzegorz Filipiuk mówi, że jest to szczególna pielgrzymka, bowiem pandemia pokazała, że wiele osób żyje w poczuciu lęku, zamknięcia się na drugiego człowieka, depresji czy rezygnacji, które sprawiają, że zniechęcamy się do jakiegokolwiek działania. - Zamiast życia doświadczamy swoistego rodzaju śmierci - mówi kapucyn. - Będziemy pokazywać pielgrzymom, co utrudnia im codzienne życie i pokażemy drogi wyjścia - wskazuje.

Transmisje odbywają się w czterech blokach: o godz. 8.00, 10.00, 14.00 i 18.30 . Program i materiały do rozważań dostępne są także na stronie internetowej Pieszej Pielgrzymki Honorackiej.

Reklama

W spotkaniach, które od poniedziałku mają miejsce w przyklasztornym kościele w Zakroczymiu, można także uczestniczyć osobiście. Każdego roku piesza pielgrzymka z Zakroczymia do Nowego Miasta nad Pilicą odbywa się śladami bł. o. Honorata Koźmińskiego, który to 9 czerwca 1892 r. po wydaniu dekretu przez władze carskie o kasacie kapucyńskiego klasztoru w Zakroczymiu i przeniesieniu zakonników do Nowego Miasta nad Pilicą, wyruszył  na pątniczy szlak.

O. Honorat przyciągał rzesze penitentów, którzy mimo carskiej okupacji przyjeżdżali z całej Polski, aby przystąpić do sakramentu pokuty. Spowiedź odbywała się w specjalnie zaprojektowanym przez zakonnika trzydrzwiowym, zamykanym od środka konfesjonale. Miejsce to, mimo ponad 50 lat inwigilowania o. Honorata przez carskie władze, (najpierw w Zakroczymiu, a potem w Nowym Mieście nad Pilicą) stało się niemym świadkiem zakładania licznie ukrytych na ziemiach Królestwa Polskiego zgromadzeń.

Droga do świętości bł. Honorata Koźmińskiego była naznaczona zarówno fizycznym, jak i duchowym cierpieniem, odosobnieniem i internowaniem. Gdy był nastolatkiem, władze carskie pod zarzutem spisku politycznego więziły go w warszawskiej Cytadeli. O. Honorat jako młody chłopak wyrzekł się wiary. Gdy był więziony, w celi więziennej miał widzenie Jezusa. W „Notatniku duchowym” pisał, że nawrócenie zawdzięcza swojej mamie, która pod bramą Cytadeli oraz przed wizerunkiem Jasnogórskiej Pani w kościele paulinów na warszawskim Starym Mieście polecała swojego syna Czarnej Madonnie.

2020-06-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

13 raperów wspólnie o Jezusie

2020-09-21 09:25

[ TEMATY ]

muzyka

świadectwo

youtube.com/freshmercy

Raperzy, którym bliskie są wartości chrześcijańskie zjednoczyli siły i stworzyli wspólny teledysk, w którym dzielą się swoją wiarą.

W projekcie "Fresh Mercy" wzięli udział raperzy z całej Polski m.in. Arkadio, Poison, Lajt, Cukier, Kolah, czy mniej znani zdolni artyści jak Bastion czy Mikser.

Utwór: Fresh Mercy Posse cut #1

Produkcja: Dan Morell 1,2,3 Cukier 4

Mix i mastering: Cukier

Rap: Emenzino, Bastion, Lajt, Arkadio, Mea, Cukier, Dajak, Chińczyk, Poison, Dan Morell, Kolah, Elmer, Mikser

Produkcja video: Paweł Krzyżoszczak KIP Studio

CZYTAJ DALEJ

Ten katechizuje, kto doświadczył dobroci Jezusa

2020-09-21 21:59

Marzena Cyfert

Eucharystii z okazji 30-lecia katechezy w szkole przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski

Eucharystii z okazji 30-lecia katechezy w szkole przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski

Codzienne doświadczenie Kościoła nauczającego to właśnie katecheza. Wiemy, jaki to trud, ile poświęcenia, ile nerwów, ale ile też rozlewa się błogosławionego doświadczenia Bożej łaski, że udało się przekazać coś z wiary młodemu pokoleniu – mówił bp Andrzej Siemieniewski.


Hierarcha przewodniczył Eucharystii z okazji 30-lecia obecności katechezy w szkole, która miąła miejsce 21 września w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W homilii podzielił się własnym doświadczeniem katechezy, na które patrzy z trzech perspektyw. Pierwsza to uczniowska, z którą zetknął się 50 lat temu jako uczeń. Uczęszczał na katechezę przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego przy Moście Grunwaldzkim.

Zobacz zdjęcia: 30 lat katechezy w szkole - spotkanie we Wrocławiu

– Do Pierwszej Komunii Świętej uczyły nas siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Pamiętam tę atmosferę modlitwy i tajemniczości wiary chrześcijańskiej, a także obrazki, które trzeba było wypełnić kolorami. Potem przyszli księża salezjanie, którzy też uczyli mnie katechezy w szkole podstawowej, a potem średniej. Potrafię wymienić ich imiona i nazwiska. Wspominam ten czas z wdzięcznością – mówił.

Kolejna perspektywa to katechizowanie w parafii świętych Stanisława i Wacława w Świdnicy. To wspomnienie dzielenia się z uczniami Ewangelią, ale także wspomnienie ich młodzieńczych wybryków.

– Wielu mówi, że gdyby religia była przy parafii, to nie pojawiałyby się problemy z zachowaniem i z dyscypliną. Uczyłem właśnie przy parafii i tam też bywały te problemy – mówił hierarcha.

Trzecie spojrzenie to perspektywa biskupa. – Składam podziękowanie w imieniu Kościoła wszystkim katechetom. I tym, którzy pamiętają jak to 30 lat temu zaczynało się w szkole i tym, którzy w kolejnych latach wstępowali w szeregi katechetyczne. Trudno nie zauważyć, że bardzo istotna część nauczania wiary dokonuje się właśnie przez katechetów i katechetki – mówił.

Nawiązując do Ewangelii odczytywanej tego dnia przypomniał, że Pan Jezus obdarza swoimi darami przez ludzi, którzy posługują w Kościele. Dlatego ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, ewangelistami, pasterzami, nauczycielami.

– Uczeń szkoły podstawowej może nie znać słowa „encyklika”, ale zna swoją katechetkę, bo nauczanie Kościoła w taki sposób do niego dociera. Im kto dłużej uczył katechezy, tym większą może mieć satysfakcję, że przyczynia się do budowania Ciała Chrystusowego, czyli Kościoła, budowli złożonej z ludzkich serc – mówił bp Siemieniewski i złożył podziękowanie katechetom za ich służbę.

– Przez św. Mateusza otrzymaliśmy wzór tego, czym jest katecheza. Przykład Mateusza sprawił, że za Panem Jezusem poszło wielu celników i grzeszników. Ten katechizuje, kto najpierw doświadczył dobroci Jezusa, potęgi Jego łaski. To w dużej mierze dzięki wam Kościół się buduje – zakończył bp Siemieniewski.

Po Eucharystii zebrani wysłuchali wykładu ks. dr Macieja Małygi pt. „Duchowość katechety”.

Prelegent podkreślił, że jest coś, co wyróżnia katechetę spośród chrześcijan. Jest to spojrzenie Jezusa podobne do Jego spojrzenia na Mateusza. – W oczach innych Mateusz był nikim. A w spojrzeniu Jezusa był pierwszy. To spojrzenie, które „nie złamie trzciny nadłamanej, nie zgasi knotka o nikłym płomieniu”. Nawet gdy ktoś odchodzi, jak to zrobił bogaty młodzieniec – mówił ks. Małyga.

Kolejnym elementem duchowości katechety jest czoło z diamentu. Jak mówi prorok Ezechiel: „Przekażesz im moje słowa: czy będą słuchać, czy też zaprzestaną”. – Jest to wspólne dla wszystkich próbujących żyć wiarą: księży, katechetów. Bycie prorokiem to wołanie na puszczy, owoce, których nie widać.

I trzeci a właściwie pierwszy i najważniejszy element to modlitwa – modlitwa duszy wzniesionej do Boga.

Podczas spotkania dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Mariusz Szypa wręczył specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania dla nestorów pracy katechetycznej obchodzących jubileusz 30-lecia. Odczytał również przygotowany z tej okazji list abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję