Reklama

IV Trzebiatowski Festiwal Pieśni Chrześcijańskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kto śpiewa, ten dwa razy się modli” - te słowa św. Augustyna ukazują w pełni wartość śpiewania pieśni chrześcijańskiej i jej znaczenie w życiu religijnym każdego człowieka. To właśnie śpiew jest uniesieniem duszy człowieka ku Bogu; jest wyrazem szczególnej czci, uwielbienia, a zarazem dziękczynienia swemu Stwórcy za wszelkie dary, które z Jego ręki otrzymaliśmy. Każdy człowiek bez wyjątku został obdarowany Jego darami, nie dla samego siebie, ale po to, aby dzielił się z innymi tym, co otrzymał. Takim szczególnym darem jest piękny głos, którym możemy wychwalać Boga na podobieństwo aniołów w niebie - jak czytamy w prefacji „... z Aniołami i wszystkimi Świętymi głosimy Twoją chwałę, razem z nimi wołając: Święty, Święty, Święty…”. Kościół katolicki od początków swego istnienia uznawał śpiew pieśni na cześć Pana jako ważny element liturgii.
Św. Paweł Apostoł wzywał pierwszych chrześcijan, aby wielbili Boga całym swoim sercem, poprzez śpiew psalmów, hymnów i pieśni pełnych ducha. Wychodząc naprzeciw tym, którzy chcą odpowiedzieć na to Pawłowe wezwanie i pragną sercem wychwalać Boga poprzez śpiew, postanowiliśmy zorganizować po raz czwarty festiwal pieśni chrześcijańskiej w Trzebiatowie.
„IV Trzebiatowski Festiwal Pieśni Chrześcijańskiej - „Cecyliada 2008” uważam za otwarty” - tymi słowami rozpoczął imprezę „Na cześć Pana” dziekan dekanatu trzebiatowskiego ks. kan. Andrzej Dowal. Po wspólnej modlitwie Ksiądz Proboszcz parafii pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie życzył wszystkim uczestnikom sukcesów, a przede wszystkim satysfakcji z radosnego śpiewania na chwałę Bożą. Tą modlitewną atmosferę festiwalu podtrzymywała p. Dorota Zielińska, która prowadziła koncert i czuwała nad jego sprawnym przebiegiem.
Koncert wykonawców odbył się 22 listopada 2008 r. w kościele garnizonowym w Trzebiatowie. Na czwarty już festiwal w Trzebiatowie zgłosiło się 103 wykonawców, w tym 75 solistów i 28 zespołów z różnych miejscowości archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Zgłoszenia napłynęły ze Szczecina, z Kamienia Pomorskiego, Kołobrzegu, Wyszoboru, Gryfic, Koszalina, Czaplinka, Wałcza, ze Sławoborza, Sławna, z Golczewa, Nowogardu, Mieszkowic, Dolic, Maszewa, Białogardu, a także z Trzebiatowa. Ogółem gościliśmy ok. 500 osób wraz z opiekunami i zaproszonymi na festiwal gośćmi. Tak dużej liczby zgłoszeń nie spodziewaliśmy się, radość nasza jest tym większa, że trzebiatowski festiwal rozszerza się i obejmuje już swoim zasięgiem coraz to więcej miejscowości.
Organizatorami IV Trzebiatowskiego Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej „Cecyliada 2008” byli - parafia pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny - szczególnie kustosz sanktuarium maryjnego w Trzebiatowie ks. kan. Andrzej Dowal oraz katechetka Publicznego Gimnazjum Małgorzata Labuhn. Drugim organizatorem był Trzebiatowski Ośrodek Kultury, szczególnie p. dyrektor Renata Teresa Korek. W tym roku trzecim organizatorem była parafia wojskowa pw. bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w Trzebiatowie.
Dzieci i młodzież śpiewająca w scholach, chórach i zespołach wokalnych, a także soliści prezentowali swoje utwory w dwóch kategoriach: solista i zespół oraz w dwóch grupach wiekowych: szkoła podstawowa i ponadpodstawowa. Każdy z uczestników festiwalu śpiewał po jednej pieśni religijnej. Repertuar przez nich wybrany był zróżnicowany zarówno pod względem treści, jak i sfery muzycznej. Młodzi wykonawcy śpiewali pieśni wychwalające Boga w Trójcy Jedynego; o Matce Bożej; propagujące wartości chrześcijańskie w życiu każdego człowieka; o wierze, nadziei i miłości.
Dzieci i młodzież oceniani byli przez Jury w składzie: przewodnicząca dr Iwona Charkiewicz - dyrygent „Zespołu Młodych” Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, dr Irena Lewicka - katechetka w Cerkwicy, oraz mgr sztuki Brygida Urbańska - nauczyciel sztuki Publicznego Gimnazjum w Trzebiatowie. Wszyscy wykonawcy niezależnie od grupy wiekowej zaprezentowali wysoki poziom wokalny. Oprócz solistów korzystających z podkładów mechanicznych (CD) Jury dostrzegło i bardzo wysoko oceniło wykonawców prezentujących utwory z własnym akompaniamentem (gitary klasyczne, elektryczne, saksofon, skrzypce, flety, perkusja, organy itd.)
Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy uczestnictwa, zaś laureaci IV Trzebiatowskiego Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej „Cecyliada 2008” otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez indywidualnych sponsorów, którym jesteśmy wdzięczni za ich wkład w organizację festiwalu.
Prezentacje odbywały się w dwóch turach: jako pierwsi wystąpili soliści i zespoły szkół podstawowych. Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród w tej kategorii rozpoczęły się prezentacje solistów i zespołów szkół ponadpodstawowych. Około godz. 19.30 rozdane zostały nagrody i dyplomy w w/w kategorii wiekowej.
Podczas dwóch przerw, przeznaczonych na obrady Jury, wystąpiły różne zespoły wokalne, umilając wszystkim czas oczekiwania na werdykt komisji oceniającej poszczególne występy. Swoje pozakonkursowe utwory wykonały zespoły dziecięce i młodzieżowe. Z naszej parafii wystąpili: „Boży Przystanek” z Trzebiatowa oraz Zespół Młodzieżowy Starszy z Trzebiatowa. Podczas występów wszyscy uczestnicy i opiekunowie zostali zaproszeni na posiłek - prawdziwą wojskową grochówkę.
IV Trzebiatowski Festiwal Pieśni Chrześcijańskiej przeszedł do historii, ale to, co przeżyliśmy w tym dniu - kiedy to łączyła nas wspólna „Modlitwa i śpiew na cześć Pana” - niech w nas pozostanie i umacnia w duchu, a przede wszystkim jednoczy nas w Kościele.
Czwartą „Cecyliadę” zakończył ks. kapelan płk Zbigniew Zieliński, który podziękował wszystkim uczestnikom festiwalu i ich opiekunom, a także tym, którzy przyczynili się do zorganizowania festiwalu.
W imieniu organizatorów bardzo dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie do uczestnictwa w „Cecyliadzie”. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się na V Trzebiatowskim Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiej „Cecyliada 2009”. Serdecznie zapraszam!

Reklama

Wyniki „CECYLIADY 2008” w Trzebiatowie

KATEGORIA: SZKOŁA PODSTAWOWA - SOLISTA
I miejsce: Wojciech Jankowski - SP45 z Oddziałami integracyjnymi w Szczecinie
II miejsce: Natalia Grudnik - SP68 w Szczecinie
III miejsce: Anna Kwaśniewska - parafia pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim
Wyróżnienie: Martyna Jaroni - za udany debiut sceniczny - parafia pw. Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie
Wyróżnienie: Michał Kurczewski - za ciekawą interpretację - SP2 w Kamieniu Pomorskim
Wyróżnienie: Natalia Kopińska - za osobowość sceniczną - parafia pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

KATEGORIA: SZKOŁA PODSTAWOWA - ZESPÓŁ
I miejsce: STOKROTECZKI - Zespół Szkół Publicznych w Sławoborzu
II miejsce: BOŻY PRZYSTANEK - parafia pw. Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie
III miejsce: MUSZELKI - SP4 w Gryficach
Wyróżnienie: PROMYKI JANA PAWŁA II - SP2 w Kamieniu Pomorskim
Wyróżnienie: PROMYCZKI DUSZY CHRYSTUSOWEJ - parafia pw. św. Ottona w Kamieniu Pomorskim

Reklama

KATEGORIA: SZKOŁA PONADPODSTAWOWA - SOLISTA
I miejsce: Anna Kozioł - parafia pw. Świętego Krzyża w Szczecinie
II miejsce: Justyna Adamska - Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Kolbego w Szczecinie
III miejsce: Katarzyna Labuhn - parafia pw. św. Macieja w Kołobrzegu
Wyróżnienie: Julia Nowak - Katolickie Gimnazjum w Szczecinie
Wyróżnienie: Katarzyna Keller - parafia pw. św. Stanisława Kostki w Wyszoborze
Wyróżnienie: Mateusz Choroś - za oprawę muzyczną - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Sławnie

KATEGORIA: SZKOŁA PONADPODSTAWOWA - ZESPÓŁ
I miejsce: CHÓR CAVATINA - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Maszewie
II miejsce: SCHOLA AKADEMICKA - pw. Świętego Krzyża w Szczecinie
III miejsce: duet: WERONIKA KURIATA i JAKUB SUSZYNSKI - parafia pw. Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie
Wyróżnienie: zespół GAUDEAMUS - parafia pw. św. Wojciecha w Koszalinie
Wyróżnienie: zespół STOKROTKI - Zespół Szkół Publicznych w Sławoborzu.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”.
Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”

CZYTAJ DALEJ

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję