Reklama

Polska

Kraków: UPJPII podziękował ks. prof. Zyzakowi za posługę rektora

29 czerwca odbyło się wyjątkowe posiedzenie Senatu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Podziękowano na nim dotychczasowemu rektorowi tej krakowskiej uczelni, ks. prof. Wojciechowi Zyzakowi, za 6-letnią kadencję.

2020-06-30 08:48

[ TEMATY ]

UPJPII

upjp2.edu.pl

Było to pierwsze spotkanie senatu od początku pandemii, które nie odbyło się on-line. Wyjątkowo miało ono miejsce nie w sali senackiej przy ul. Kanoniczej 25, a w auli UPJPII przy ul. Bernardyńskiej 3, by mogły być zachowane odpowiednie w dobie koronawirusa odległości pomiędzy senatorami. Posiedzenie było ostatnim w tym roku akademickim, dlatego też podczas jego trwania podziękowano ks. prof. Wojciechowi Zyzakowi za sprawowanie funkcji rektora uczelni przez dwie kadencje.

Rektor-elekt, ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII dziękując dotychczasowemu rektorowi za posługę, odwołał się do myśli św. Edyty Stein: „Prawdziwie kochający widzi kochanego takiego, jaki wyszedł z ręki Boga”. - Wyrażam wdzięczność za postawę ks. prof. Wojciecha Zyzaka, który zawsze zwykł łączyć ludzi, a nigdy dzielić - podkreślił.

Ks. prof. Zyzak podziękował senatorom za lata współpracy. - Za wspólnie i sprawnie podejmowane decyzje dotyczące funkcjonowania uczelni. Życzę, by pomimo epidemii koronawirusa, która zdezorganizowała normalny tryb pracy naszej uczelni w ostatnich miesiącach, nieustająco się ona rozwijała - mówił.

Reklama

Ksiądz rektor podziękował także ks. prof. zw. dr. hab. Józefowi Stali, który, również po dwóch kadencjach, kończy piastowanie funkcji prorektora ds. potencjału naukowego i współpracy międzynarodowej. Pogratulował powierzenia funkcji prorektora: ks. dr. hab. Antoniemu Świerczkowi, prof. UPJPII, a także nowowybranym - ks. prof. dr. hab. Tomaszowi Rozkrutowi, dr hab. Małgorzacie Dudzie, prof. UPJPII. Pogratulował także nowym dziekanom wydziałów.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie wywodzi się z najstarszej polskiej uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego, związanego od przeszło sześciuset lat z historią Krakowa i Polski. 11 stycznia 1397 r. papież Bonifacy IX wydał bullę erygującą Wydział Teologii w Krakowie. W 1954 r. jednostronną uchwałą Rady Ministrów usunięto Wydział Teologiczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Decyzja ta nie przerwała jednak jego faktycznej i kanonicznej egzystencji.

Dzięki staraniom kardynała Karola Wojtyły wydziałowi został przyznany w 1974 roku tytuł „papieski”. 8 grudnia 1981 r. Jan Paweł II wydał motu proprio Beata Hedvigis, na mocy którego ustanowiona została Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie, składająca się z trzech wydziałów: teologii, filozofii i historii Kościoła. 19 czerwca 2009 r. Benedykt XVI, pragnąc uhonorować pamięć swego poprzednika na Stolicy Piotrowej, podniósł Akademię do godności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Historia Chrześcijaństwa - wyjątkowa propozycja #UPJP2 w Krakowie

2020-06-15 10:51

[ TEMATY ]

UPJPII

materiały prasowe

Historia Chrześcijaństwa to nie tylko opowieść o dziejach współczesnej cywilizacji, ale także jedna z najbardziej niesamowitych narracji w dziejach ludzkości. Specjalność rusza już w październiku na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie od roku akademickiego 2020/2021.

- W samym sercu Krakowa, w mieście pełnym zabytków związanych z dziejami chrześcijaństwa w Polsce ta opowieść nabiera dodatkowego wymiaru i kolorytu. Jedynie od Ciebie zależy, czy zechcesz wziąć udział w naszym elitarnym (maksymalnie kilkanaście miejsc) projekcie i dołączyć do grona badaczy przeszłości, tak mocno związanej z chrześcijaństwem - zachęca dr hab. Tomasz Graff, kierownik kierunku historia na UPJPII w Krakowie.

Proponowana specjalność, poza wiedzą ogólnohistoryczną, daje możliwość uzyskania wszechstronnej, a jednocześnie specjalistycznej znajomości dziejów chrześcijaństwa, które od ponad dwóch tysięcy lat wpływa na kształt naszej cywilizacji, konstytuując nie tylko religijny, ale także społeczny, polityczny i kulturowy obraz świata.

Istotnym elementem przekazywanej wiedzy jest rola chrześcijaństwa jako czynnika kulturotwórczego w dziejach Europy i świata, stąd liczne zajęcia (m.in. z zakresu sztuki, kultury, archeologii) będą poświęcone przybliżeniu tego niezwykłego dziedzictwa. Silną stroną specjalności jest bogate doświadczenie w prowadzeniu badań historycznych w zakresie dziejów chrześcijaństwa, które są kontynuowane na Uniwersytecie od kilkudziesięciu lat.

- Nasze doświadczenie pokazuje, że historyk to człowiek, który nie boi się twórczo myśleć i poszukiwać nowych dróg, pozwalających mu wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce - konstatuje dr hab. Józef Cezary Kałużny, wykładowca historii Kościoła i historii starożytnej. Studia historyczne stawiają sobie za cel kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia i uczą postrzegania w szerokiej perspektywie rzeczywistości i bieżących wyzwań. Zdobyta u nas wiedza i tzw. umiejętności miękkie umożliwią szybkie odnalezienie się na rynku pracy i dopasowanie do potrzeb sektora publicznego (administracji państwowej, samorządów, instytucji kultury i nauki) oraz prywatnego - kontynuuje profesor.

Ukończenie specjalności ułatwia uzyskanie pracy w instytucjach świeckich i chrześcijańskich, od organizacji kościelnych i fundacji po media, muzea, jednostki zajmujące się dziedzictwem i kulturą, a także umożliwia podjęcie pracy nauczyciela lub dalsze pogłębianie wiedzy i rozwój naukowy w Szkole Doktorskiej.

Wśród absolwentów oferowanego przez UPJPII w Krakowie kierunku można wymienić nie tylko nauczycieli, ale także: pisarzy (Michał Sobol, Piotr Stefaniak), menadżerów kultury (Robert Ślusarek, Kamil Bogusz), polityków (Ireneusz Raś), reżyserów filmowych (Jakub Pączek), czy ludzi Kościoła (abp Grzegorz Ryś).

- Możesz być w życiu, kim sam zechcesz, ale zdobyta na naszej uczelni wiedza wyposaży Cię w niezbędne do tego narzędzia: kreatywność, samodzielność i odwagę myślenia. Tylko wyobraźnia ogranicza realizację naszych marzeń, a nad rozwijaniem wyobraźni pracujemy u nas intensywnie - zapewnia Gabriela Waś, Przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studentów i dodaje: - Zapraszamy i czekamy na Ciebie, uczciwie uprzedzamy ilość miejsc bardzo ograniczona!

Instytut Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oferuje kształcenie na kierunkach:

- Historia (specjalności: Historia Chrześcijaństwa, Europa Wschodnia, Historia Doktryn Politycznych i Prawnych)

- Turystyka i zarządzanie dziedzictwem kulturowym (specjalności: Turystyka Historyczna, Zarządzanie Dziedzictwem Materialnym i Niematerialnym, Kultury Azji)

- Archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo (specjalności: Archiwistyka, Zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo)

Rekrutacja na studia licencjackie i magisterskie na UPJP2 trwa.

CZYTAJ DALEJ

PKW: frekwencja wyborcza na godz. 17

2020-07-12 19:09

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Marcin Bielecki

Frekwencja w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,1 proc. osób uprawnionych do udziału w tych wyborach - poinformował w niedzielę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marciniak na konferencji prasowej.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację o frekwencji na godz. 17 na podstawie danych otrzymanych od wszystkich 25 423 obwodowych komisji wyborczych powołanych w stałych obwodach głosowania na obszarze całego kraju.

"W wyborach prezydenta RP według stanu na godz. 17 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach wyniosła 29 mln 359 tys. 152 osoby. Wydano karty do głosowania 15 mln 295 tys. 512 osobom uprawnionym, co stanowi 52,1 proc. w stosunku do liczby uprawnionych do udziału w tych wyborach" - poinformował przewodniczący PKW.

Przed dwoma tygodniami (28 czerwca) w pierwszej turze wyborów frekwencja wyborcza na godz. 17.00, jak podała wtedy Państwowa Komisja Wyborcza, wyniosła 47,89 proc. uprawnionych do głosowania.

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2015 r. frekwencja wyborcza w II turze wyborów prezydenckich na godz. 17.00 wyniosła 40,51 proc. (PAP)

autor: Monika Zdziera, Aleksandra Rebelińska

mzd/ reb/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Duda: gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku

2020-07-12 21:14

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

wybory prezydenckie

PAP/Leszek Szymański

Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, dziękuję jego wyborcom za to, że wzięli udział w wyborach - powiedział w niedzielę po podaniu sondażowych wyników II tury wyborów Andrzej Duda.

"Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, gratulacje z całego serca. Dziękuję również jego wyborcom za to, że wzięli udział, (w wyborach) że oddali głosy" – powiedział na wieczorze wyborczym w Pułtusku Andrzej Duda, który w tegorocznych wyborach ubiega się o reelekcję. (PAP)

autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Rafał Białkowski, Sonie Otfinowska

ktl/ rbk/ sno/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję