Reklama

Polska

Świeccy z diecezji warszawsko-praskiej w obronie abp. Hosera

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

ARTUR STELMASIAK

Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Warszawsko-Praskiej, zrzeszająca kilkanaście środowisk formacyjnych, wystosowała list poparcia dla abp Henryka Hosera. Wyraża w nim stanowczy protest i sprzeciw wobec kierowanego w ostatnich tygodniach bezprecedensowych ataków na arcybiskupa. Otwarty list poparcia wystosowali również księża dziekani tej diecezji.

"Jesteśmy oburzeni, zażenowani i zbulwersowani tak treściami, jak i formą, za pomocą których media podważają kompetencje naukowe oraz duszpasterskie Waszej Ekscelencji, szkalują i pomawiają Księdza Arcybiskupa, szargając Jego dobre imię" - napisano w liście.

Reklama

Członkowie Rady zapewniają także abp. Hosera o głębokim poszanowaniu wszelkich jego decyzji jako biskupa diecezji warszawsko-praskiej. "Jesteśmy świadomi, że tym, co najtrwalej scala wspólnotę Kościoła jest wewnętrzna jedność, zbudowana na szacunku i posłuszeństwie. Pamiętamy, że tak jak wszyscy członkowie Kościoła, mamy obowiązek o tę jedność troszczyć się na wszystkich poziomach. W związku z tym, członkowie Rady proszą w liście wszystkich zaangażowanych w ruchy katolickie o modlitwę w intencjach arcybiskupa Hosera, prezbiterium i wiernych diecezji warszawsko-praskiej" - czytamy w liście. "Gorąco ufamy, że Pan Bóg wyprowadzi z tych wydarzeń dobro – zgodnie z obietnicą, do której Ksiądz Arcybiskup odwołał się w swojej dewizie: „Bóg jest większy” a przeżywane trudności umocnią jedność Kościoła diecezjalnego".

List otwarty z wyrazami kapłańskiej solidarności i modlitewnej więzi wobec abp. Hosera wystosowali też księża dziekani diecezji warszawsko-praskiej. "W ostatnich dniach obserwujemy wielką medialną kampanię nienawiści, godzącą w dobre imię Kościoła i Księdza Arcybiskupa, próbującą odebrać godność, honor i dobre imię naszemu Pasterzowi. Zapewniamy Księdza Arcybiskupa o naszej kapłańskiej solidarności i modlitewnej więzi, ufając, że z tego bólu nas wszystkich narodzi się większe dobro" - czytamy w liście.

Od kilku dni media zajmuje sprawa ks. Wojciecha Lemańskiego, proboszcza parafii w Jasienicy, którego z urzędu odwołał abp Henryk Hoser. Kapłan upublicznił dekret biskupa swojej diecezji i w mediach wyraża swój sprzeciw wobec tej decyzji. W oświadczeniu, które było odpowiedzią na dekret biskupi, zarzuca też arcybiskupowi "niestosowne zachowanie" wobec niego, do jakiego miało dojść 3 lata temu podczas rozmowy. Odmawia jednak wyjaśnienia co przez to rozumie i na czym to zachowanie miałoby polegać.

Ks. Lemański zapowiada też, że odwoła się od decyzji arcybiskupa do watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Parafianie w Jasienicy podpisują listy poparcia dla swojego proboszcza, zapowiadają też, że nie przyjmą nowego duszpasterza. 14 lipca ks. Lemański ma zgodnie z dekretem zakończyć swoją posługę proboszcza, a 18 lipca opuścić parafię. Może zamieszkać w Domu Księży Emerytów lub zostać rezydentem parafii, której proboszcz zgodzi się go przyjąć.

2013-07-11 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: obchody 221. rocznicy Rzezi Pragi

[ TEMATY ]

Warszawa

abp Henryk Hoser

BOŻENA SZTAJNER

- Wojna zawsze deprawuje człowieka i niszczy morale społeczeństwa – ostrzegł abp Henryk Hoser. W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana wieczorem 4 listopada odbyły się uroczystości upamiętniające 221. rocznicę Rzezi Pragi. W czasie Mszy św. bp warszawsko-praski modlił się za ofiary ostatniej Bitwy Insurekcji Kościuszkowskiej oraz ludność cywilną wymordowaną przez wojska rosyjskie pod dowództwem Aleksandra Suworowa. W czasie pamiętnej masakry śmierć poniosło około 20 tys. Polaków.

- Była to hańbiąca rzeź, której pamięć przetrwała nie tylko w historii naszego społeczeństwie, ale także w narodzie rosyjskim. Przykładem są wspomnienia wyższych oficerów, w tym między innymi generała Lwa Mikołajowicza Engelhardta, który opisując tamte wydarzenia stwierdził, że widok piętrzących się stosów ciał żołnierzy, cywili, Żydów, księży, zakonników, kobiet i dzieci, powodował odrazę i oburzenie – powiedział w homilii abp Hoser.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję