Reklama

Polska

Świeccy z diecezji warszawsko-praskiej w obronie abp. Hosera

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

ARTUR STELMASIAK

Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Warszawsko-Praskiej, zrzeszająca kilkanaście środowisk formacyjnych, wystosowała list poparcia dla abp Henryka Hosera. Wyraża w nim stanowczy protest i sprzeciw wobec kierowanego w ostatnich tygodniach bezprecedensowych ataków na arcybiskupa. Otwarty list poparcia wystosowali również księża dziekani tej diecezji.

"Jesteśmy oburzeni, zażenowani i zbulwersowani tak treściami, jak i formą, za pomocą których media podważają kompetencje naukowe oraz duszpasterskie Waszej Ekscelencji, szkalują i pomawiają Księdza Arcybiskupa, szargając Jego dobre imię" - napisano w liście.

Członkowie Rady zapewniają także abp. Hosera o głębokim poszanowaniu wszelkich jego decyzji jako biskupa diecezji warszawsko-praskiej. "Jesteśmy świadomi, że tym, co najtrwalej scala wspólnotę Kościoła jest wewnętrzna jedność, zbudowana na szacunku i posłuszeństwie. Pamiętamy, że tak jak wszyscy członkowie Kościoła, mamy obowiązek o tę jedność troszczyć się na wszystkich poziomach. W związku z tym, członkowie Rady proszą w liście wszystkich zaangażowanych w ruchy katolickie o modlitwę w intencjach arcybiskupa Hosera, prezbiterium i wiernych diecezji warszawsko-praskiej" - czytamy w liście. "Gorąco ufamy, że Pan Bóg wyprowadzi z tych wydarzeń dobro – zgodnie z obietnicą, do której Ksiądz Arcybiskup odwołał się w swojej dewizie: „Bóg jest większy” a przeżywane trudności umocnią jedność Kościoła diecezjalnego".

List otwarty z wyrazami kapłańskiej solidarności i modlitewnej więzi wobec abp. Hosera wystosowali też księża dziekani diecezji warszawsko-praskiej. "W ostatnich dniach obserwujemy wielką medialną kampanię nienawiści, godzącą w dobre imię Kościoła i Księdza Arcybiskupa, próbującą odebrać godność, honor i dobre imię naszemu Pasterzowi. Zapewniamy Księdza Arcybiskupa o naszej kapłańskiej solidarności i modlitewnej więzi, ufając, że z tego bólu nas wszystkich narodzi się większe dobro" - czytamy w liście.

Reklama

Od kilku dni media zajmuje sprawa ks. Wojciecha Lemańskiego, proboszcza parafii w Jasienicy, którego z urzędu odwołał abp Henryk Hoser. Kapłan upublicznił dekret biskupa swojej diecezji i w mediach wyraża swój sprzeciw wobec tej decyzji. W oświadczeniu, które było odpowiedzią na dekret biskupi, zarzuca też arcybiskupowi "niestosowne zachowanie" wobec niego, do jakiego miało dojść 3 lata temu podczas rozmowy. Odmawia jednak wyjaśnienia co przez to rozumie i na czym to zachowanie miałoby polegać.

Ks. Lemański zapowiada też, że odwoła się od decyzji arcybiskupa do watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Parafianie w Jasienicy podpisują listy poparcia dla swojego proboszcza, zapowiadają też, że nie przyjmą nowego duszpasterza. 14 lipca ks. Lemański ma zgodnie z dekretem zakończyć swoją posługę proboszcza, a 18 lipca opuścić parafię. Może zamieszkać w Domu Księży Emerytów lub zostać rezydentem parafii, której proboszcz zgodzi się go przyjąć.

2013-07-11 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser: rolą mężczyzny jest odpowiedzialność za innych ludzi

[ TEMATY ]

mężczyzna

abp Henryk Hoser

Artur Stelmasiak

Zadaniem i powołaniem każdego mężczyzny jest odpowiedzialność za innych ludzi - podkreślił abp Henryk Hoser. W piątą niedzielę wielkanocną bp warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Sulejówku, w czasie której wygłosił naukę stanową do mężczyzn z całego dekanatu.

Zwrócił w niej uwagę na różnicę między mężczyzną i kobietą, a co za tym idzie odmienne zadania do zrealizowania w świecie. - Mężczyzna to nie jest jakaś deficytowa kobieta. Ma on swoją samoświadomość, własną, specyficzna konstrukcję cielesną, psychiczną i duchową. Przykładem tego jest chociażby myślenie globalne, przez co często umykają mu szczegóły, w przeciwieństwie do kobiety, która charakteryzuje się niezwykłą podzielnością uwagi – tłumaczył.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję