Reklama

Urodziny bazyliki archikatedralnej

W niedzielę 20 grudnia 2009 r. minęło dokładnie dwadzieścia lat od podpisania przez Jana Pawła II listu apostolskiego, na mocy którego łódzka świątynia katedralna została zaliczona w poczet bazylik mniejszych. Z racji tej radosnej rocznicy łodzianie zgromadzili się na Mszy św., którą w bazylice archikatedralnej sprawował metropolita łódzki abp Władysław Ziółek przy współudziale proboszcza parafii katedralnej ks. prał. Ireneusza Kuleszy i ks. dr. Jacka Kacprzaka, prefekta Wyższego Seminarium Duchownego

Podczas Eucharystii dziękowano dobremu Bogu za obfitość łask, które spływają na Kościół łódzki i modlono się o rychłe wyniesienie do chwały ołtarzy sługi Bożego Jana Pawła II.
Na początku Mszy św. Ksiądz Arcybiskup poświęcił odnowioną pamiątkową inskrypcję.
Metropolita łódzki zwrócił uwagę, że bazylika archikatedralna jest otwarta przez cały dzień i zaprasza wszystkich choćby na chwilę osobistej modlitwy. W świątyni trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a wierni mogą skorzystać ze spowiedzi dzięki kapłanom dyżurującym w konfesjonałach zarówno przed, jak i po południu. Codziennie o godz. 12 sprawowana jest Msza św. Archikatedra jako matka wszystkich kościołów diecezjalnych chętnie otwiera swoje podwoje dla różnych diecezjalnych inicjatyw. W jej wnętrzu odbywają się m.in. doroczne spotkania kapłanów i osób życia konsekrowanego, a także uroczystości związane z różnymi środowiskami naszego miasta - samorządowymi, zawodowymi, kościelnymi.
Obecnie gospodarzem bazyliki archikatedralnej jest ks. prał. Ireneusz Kulesza. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że dzięki ofiarnej pracy ks. prał. Kuleszy łódzka katedra w stosunkowo krótkim czasie niezwykle wypiękniała. Jego wielka troska o wygląd świątyni znajduje wyraz nie tylko w odnowionym budynku katedry, jej odrestaurowanych ołtarzach i tabernakulum, przebudowanym prezbiterium z nowymi meblami, w uzupełnionych i zabezpieczonych witrażach, wyremontowanych organach, ale także w dbałości o paramenty liturgiczne, przedmioty kultu, kapłańskie ornaty.
Z tytułem bazyliki łączy się przywilej umieszczania herbu papieskiego u wejścia do świątyni oraz na jej sztandarach i naczyniach liturgicznych, a także w znaku pieczęci. Tytuł ten daje wiernym możliwość uzyskiwania w określone dni odpustów zupełnych. Stąd też świątynia obdarzona godnością bazyliki powinna promieniować gorliwością duszpasterzy, poziomem sprawowanej liturgii i głębokim życiem religijnym wiernych - na co wskazał ks. prał. Ireneusz Kulesza.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Uzdrawiające przebaczenie

2021-12-02 21:40

[ TEMATY ]

spowiedź

Marcin Kwaśny

pierwszy piątek miesiąca

Fundacja Między Słowami

Film „Spowiedź” w reżyserii Marcina Kwaśnego opowiada historię Janka ściganego przez trójkę oprychów, który przypadkowo znajduje schronienie w kościelnym konfesjonale. Jest odpowiedzią na pytanie, co zrobić, kiedy życie traci sens i nie ma już dokąd uciec.

"Spowiedź" jest reakcją na coraz większą laicyzację wśród polskiej młodzieży i coraz częstsze akty apostazji. Pokazuje konsekwencje odrzucenia wiary i wartości, które wiara ze sobą niesie.

CZYTAJ DALEJ

12 uchodźców zostanie przewiezionych z Cypru do Rzymu

„Na znak troski Ojca Świętego o rodziny i osoby migrantów, 12 uchodźców zostanie w najbliższych tygodniach przewiezionych do Rzymu. Liczba ta najwyraźniej nie wyklucza, że później przybędzie ich więcej. Papież spotkał się z niektórymi z nich dziś po południu” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W piątek 3 grudnia, podczas swojej wizyty na Cyprze papież Franciszek uczestniczył w ekumenicznej modlitwie z migrantami w kościele Świętego Krzyża w Nikozji. – Wasze świadectwa są jak „zwierciadło” dla nas, wspólnot chrześcijańskich – mówił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję