Reklama

W założeniu świeckości państwa tkwi sprzeczność

Blisko 130 przedstawicieli władz wszystkich szczebli spotkało się 5 stycznia z bp. Tadeuszem Rakoczym na dorocznym opłatku samorządowców

W spotkaniu z Pasterzem diecezji bielsko-żywieckiej uczestniczyli posłowie naszego regionu, prezydenci Bielska-Białej i Oświęcimia, burmistrzowie Żywca, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Andrychowa, Skoczowa, Kęt, Strumienia, Wisły Szczyrku, Brzeszcz, Ustronia, Wilamowic, starostowie powiatów: żywieckiego, bielskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, radni województwa, powiatowi i gminni, wójtowie i sołtysi z terenu całej diecezji.
Życzenia i łamanie się opłatkiem poprzedziła Msza św. sprawowana przez Biskupa Ordynariusza w kurialnej kaplicy. - Od kilkunastu już lat spotykamy się przy ołtarzu obok szopki betlejemskiej. Świadczy to o tym, że spełniając wasze trudne i odpowiedzialne obowiązki pozostajecie w Kościele, czujecie się jego członkami i wychodzicie naprzeciw jego nauczaniu, otwieracie sie na dar i zadanie, jakie od Boga pochodzi - mówił w homilii Biskup.
Hierarcha nakreślił takie podstawowe niebezpieczeństwa współczesnego życia społecznego: narzucenie człowiekowi antropologii bez Boga i bez Chrystusa, agnostycyzm religijny i relatywizm moralny, utrata nadziei generująca kulturę śmierci. - W tej sytuacji wszyscy musimy się skupić na naszym posłannictwie duchowym i przyznać pierwszeństwo ewangelizacji w relacjach z rzeczywistością społeczną i polityczną. Potrzebna nam jest większa świadomość misji, którą mają do wypełnienia wszyscy ludzie ochrzczeni.
Wiara, jeśli nie będzie udawana, albo ukrywana będzie pozytywnie oddziaływać na życie na budowanie historii i kultury. Wszak z wiary wypływa uznanie wartości osoby i jej niezbywalnej godności - mówił Hierarcha.
Duchowy napiętnował tendencje mające prowadzić do świeckości państwa oraz oddzielenia religii i etyki od życia publicznego. - Godnym pochwały jest szacunek do różnych przekonań, ale nie da się nie zauważyć, że w samym założeniu świeckości państwa tkwi sprzeczność, skoro obywatele wierzący podlegają dyskwalifikacji. A podlegają jej głównie katolicy. Potrzebny jest w tym względzie szlachetny i godziwy kompromis wymagający mądrości w nadziei na odnalezienie wspólnego dobra - podkreślił bp Tadeusz Rakoczy.

PB

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski 8 grudnia godz. 12.00-13.00

Niewielu w Polsce słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle, choć przyjęło się już w licznych parafiach nabożeństwo zwane Godziną Łaski. Przypada ono w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia od godziny 12 do 13. U jego początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari

O niewielkim miasteczku w północnej Italii, u podnóża Alp, 20 km od Brescii, zrobiło się głośno tuż po II wojnie światowej. Wówczas to, w roku 1946, najpierw w Montichiari, a potem - w następnych latach - w położonej nieco na uboczu dzielnicy Fontanelle Matka Boża wielokrotnie ukazała się Pierinie Gilli, pielęgniarce z miejscowego szpitala. Dzięki tym objawieniom miasteczko zupełnie zmieniło swój charakter, m.in. w górującym nad okolicą starym zamku, zwanym obecnie Zamkiem Maryi, ulokowano ośrodek dla ludzi chorych i starych, natomiast przy źródle w Fontanelle - według życzenia Maryi - powstał ogromny ośrodek leczniczy z basenami z leczącą wodą z poświęconego przez Najświętszą Pannę źródła.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję