Reklama

Najstarszy w Polsce

Dom Rekolekcyjny pw. św. Józefa w Czechowicach-Dziedzicach (woj. śląskie) jest najstarszym z istniejących do dzisiaj domów rekolekcyjnych w Polsce. Został otwarty 8 grudnia 1905 r. Powstał on w tym mieście w odpowiedzi na apel papieża Leona XIII, który dostrzegł konieczność ewangelizacji środowisk wielkoprzemysłowych.

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2010

Rekolektanci mają do dyspozycji około sześćdziesięciu miejsc noclegowych w pokojach jedno- i dwuosobowych. W Domu jest dużo przestrzeni na modlitwę: dwie kaplice, oratorium oraz obok stojący kościół parafialny. Oprócz tego znajdują się tutaj: jadalnia, cztery aule konferencyjne, kawiarenka i czytelnia oraz miejsca przeznaczone do indywidualnych rozmów rekolektantów z kierownikami duchowymi.
Wokół roztaczają się duży sad, piękny ogród i stary park, które razem tworzą inspirującą przestrzeń do odpoczynku, refleksji i modlitwy. Ciekawostką są drzewa. Do najokazalszych i najcenniejszych należą: lipy drobnolistne, klon zwyczajny, dąb czerwony, brzozy, graby i orzechy. Osobliwością parku są dwie choinki kanadyjskie, stare krzewy różanecznika oraz dwa dęby kaukaskie znajdujące się w Alei św. Andrzeja Boboli. Pobliskie góry Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego stwarzają doskonałą okazję do połączenia rekolekcji z wypoczynkiem porekolekcyjnym. Wśród atutów Domu Rekolekcyjnego nie można pominąć również wyśmienitej kuchni, niskich cen oraz łatwego dojazdu.
Na szczególną uwagę zasługują propozycje duchowe, które należą do istoty funkcjonowania Domu. Proponujemy skupienia i sesje weekendowe oraz 5-dniowe i 8-dniowe rekolekcje w oparciu o Ćwiczenia duchowe św. Ignacego z Loyoli. Od dwóch lat organizowane są także miesięczne rekolekcje ignacjańskie. Ważnym elementem duchowej oferty są rekolekcje dla narzeczonych i dla małżeństw, prowadzone już od ponad trzydziestu lat, wpisujące się bezpośrednio w apel Kościoła zatroskanego o rodzinę.
Unikalnym w skali kraju fenomenem związanym z naszym Domem Rekolekcyjnym jest grupa Przyjaciół Domu Rekolekcyjnego, która wspiera nas zarówno duchowo, jak i materialnie. Obok spotkań formacyjnych oraz propagowania informacji o naszym dziele grupa wydaje pismo o nazwie: Biuletyn Przyjaciół Jezuickiego Domu Rekolekcyjnego.
Do stałych współpracowników naszego Domu Rekolekcyjnego należą: s. Czesława Margarita Sondej OSU, Danuta Prokulska-Balcerzak, Dorota Przygrodzka, Anna Byrczek, Anna Ostaszewska, ks. Roman Pindel, ks. Józef Augustyn SJ, ks. Stanisław Biel SJ, ks. Jacek Bolewski SJ, ks. Piotr Janik, ks. Mieczysław Kożuch SJ, ks. Jacek Poznański SJ, ks. Andrzej Sarnacki SJ. Wszyscy są cenionymi rekolekcjonistami i kierownikami duchowymi, a wielu z nich jest wykładowcami wyższych uczelni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego pokora jest taka ważna?

Niedziela Ogólnopolska 24/2020, str. VII

Adobe.Stock.pl

Pytanie czytelnika:
Bardzo często nie umiem pogodzić się z tym, że ktoś źle mnie ocenia. Trudno mi jest też przyjąć wolę drugiego człowieka.
Dlaczego bycie pokornym jest takie trudne?

CZYTAJ DALEJ

Premier: decyzje w sprawie wydłużenia wakacji kredytowych zależą od sytuacji inflacyjnej w Polsce

2023-01-30 11:20

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe Stock

Decyzje w sprawie wakacji kredytowych nie zostały jeszcze podjęte, zależą one od ukształtowania się sytuacji inflacyjnej w Polsce w dalszej części tego roku - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas konferencji prasowej odniósł się do możliwości wydłużenia wakacji kredytowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję