Reklama

Bal u księżnej - zimowa zabawa integracyjna, czyli bal Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Niedziela podlaska 3/2010

Dnia 29 grudnia w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach niepełnosprawni z kilku powiatów bawili się na „Balu u księżnej”. Ta zimowa impreza integracyjna została zorganizowana przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. W przygotowanie i prowadzenie imprezy zaangażowali się wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas i młodzież zrzeszona w Szkolnych Kołach Caritas. Nazwa imprezy związana jest z księżną Anną z Sapiehów Jabłonkowską, która była właścicielką Siemiatycz i miała tu swoją rezydencję, a była przy tym osobą oddaną pracy społecznej.
Przybyłych na bal gości powitał dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Krzysztof Kisielewicz, a zaraz potem oddał głos dostojnym gościom. Zaproszeni na scenę uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych w Siemiatyczach przez Siostry Karmelitanki oczarowali zebranych pięknymi jasełkami. Przygotowane przez nich przedstawienie mówiło o tym, że Pan Jezus przychodzi do nas poprzez innych ludzi i każdego dnia puka do naszych drzwi. Inscenizacja była okazją do refleksji nad życiem każdego z nas, zmuszała do zastanowienia nad tym, czy umiemy w drugim człowieku dostrzec Jezusa. Jeden z aktorów, zamykając drzwi przed zbłąkanym wędrowcem, mówił: „Ja nie mogę ci pomóc, idź do opieki społecznej, oni są od tego by pomagać”.
Troszkę zadumani i wprowadzeni w świąteczny nastrój uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem, składając przy tym świąteczno-noworoczne życzenia.
Następny punkt programu był bardzo aromatyczny i apetyczny, bo na gości czekał suto zastawiony stół. Pyszne dania przygotowane były przez Dom Weselny państwa Puchalskich z Kuczyna, o równie pyszne ciasta zadbali wolontariusze i darczyńcy Caritas. Zaraz potem przyszedł czas na tańce. Przy muzyce granej na żywo przez zespół „Arkadia” bawili się wszyscy goście niezależnie od wieku i stopnia niepełnosprawności. Poruszająca się na wózku Monika z Siemiatycz mówiła na balu: „To nieprawda, że osoby na wózkach, osoby sprawne inaczej nie mogą czegoś robić, że nie mogą tańczyć i bawić się. Wszystko można, tylko trzeba chcieć”.
Na balu zjawił się też św. Mikołaj, który nie tylko przyniósł prezenty, ale opowiadał też o swojej trudnej pracy i zatańczył niemal ze wszystkimi paniami. Wizyta św. Mikołaja bardzo podobała się zebranym, każdy chętnie śpiewał lub tańczył, by zasłużyć na pochwałę Świętego i otrzymać prezent z wielkiego, czerwonego worka.
Bal zaaranżowano w taki sposób, by zaktywizować jego uczestników. W każdym niemal punkcie zabawy mieli oni szansę zaprezentować swoje umiejętności i talenty. Największą inicjatywę wykazali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Siemiatycz, którzy wystąpili z jasełkami i przygotowali też piękną karnawałową dekorację sali.
O zaproszonych gości dbali wolontariusze - bawiąc się i pomagając. To grudniowe spotkanie stworzyło uczestnikom okazję do dobrej zabawy, relaksu, a dzięki wspólnemu kolędowaniu miało wyjątkowo rodzinny, świąteczny charakter.
Bal był współfinansowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku ze środków PFRON.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-14 12:51

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

Redakcja

Serdecznie zapraszamy na
KONGRES PEDAGOGIKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
EDUCATIO PERMANET IN AETERNUM
29-30 listopada 2022 r.
Aula Tygodnika Katolickiego NIEDZIELA,
ul. 3 Maja 12, Częstochowa

ZAPRASZAMY NA TRANSMISJĘ ON-LINE

CZYTAJ DALEJ

Kecharitomene - musical o Matce Bożej

2022-11-29 10:59

ks. Waldemar Wesołowski

W poniedziałek 28 listopada, w auli Szkoły Zakonu o. Pijarów w Bolesławcu miała miejsce premiera musicalu Kecharitomene – czyli Pełna łaski.

To muzyczne dzieło, przedstawione na początku adwentu, opowiada o duchowych przeżyciach Maryi, jakie towarzyszyły jej od momentu zwiastowania do wniebowzięcia. Dzieło muzyczne, którego autorem jest o. Dominik Bochenek, zostało wykonane przez uczniów szkoły pijarskiej. W premierze wzięło udział wiele osób, które mocno przeżyły te treści, podkreśla o. Dominik Bochenek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję