Reklama

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2010

„Wy jesteście świadkami tego” (Łk 24,48) - to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tradycyjnie, w dniach 18-25 stycznia, w kościołach różnych wyznań odbywać się będą nabożeństwa ekumeniczne oraz podejmowane będą refleksje dotyczące wyzwań, jakie stoją przed współczesnymi wyznawcami Chrystusa.

Pragnienie modlitwy o zjednoczenie podzielonego Kościoła rodziło się niezależnie w różnych jego odłamach. Ok. 1740 r. w Szkocji ruch zielonoświątkowy rozpoczął propagowanie modlitwy w Kościołach chrześcijańskich za siebie nawzajem, w 1820 r. James Haldane Stewart opublikował „Wskazówki dla Zgromadzenia Ogólnego Chrześcijan oczekujących wylania Ducha Świętego”, a 20 lat później Ignatius Spencer, zaproponował utworzenie „Unii Modlitw o Jedność”. Troskę o jedność chrześcijan podkreślał także św. Wincenty Pallotti, umiejscawiając tę intencję we wspólnych modlitwach w oktawie Objawienia Pańskiego, a w 1867 r. o modlitwę o jedność apelował Kościół anglikański. Zwyczaj obchodzenia Oktawy Jedności między Kościołami został zainicjowany w 1908 r. przez Paula Wattsona, ale już wcześniej, papież Leon XIII w 1897 r., w encyklice „Satis cognitum” zarządził, aby w tej intencji modlono się co roku między Wniebowstąpieniem, a Pięćdziesiątnicą. W 1910 r. papież Pius X przeniósł te nabożeństwa na 18-25 stycznia. Do istotnych wydarzeń Tygodnia należą także m.in. wspólna modlitwa Papieża Pawła VI oraz Pariarchy Athenagorasa I w 1964 r. w Jerozolimie, a także wydanie dekretu o ekumenizmie „Unitatis redintegratio”. Sobór Watykański II podkreślając w nim, że sercem ruchu ekumenicznego jest modlitwa, potwierdził „swą świadomość, że ten święty plan pojednania wszystkich chrześcijan w jedności jednego i jedynego Kościoła Chrystusowego przekracza ludzkie siły i zdolności” (Unitatis redintegratio, 24).
Co roku, w ramach Tygodnia, na całym świecie odbywają się konferencje, spotkania i nabożeństwa organizowanych przez Rady Ekumeniczne, Konferencje Episkopatów i inne organy Kościołów. W tym roku, wybór tematu i przygotowanie rozważań powierzono chrześcijanom ze Szkocji, ponieważ w 2010 r. przypada stulecie Konferencji Misyjnej w Edynburgu, w której uczestniczyli protestanccy i anglikańscy misjonarze z całego świata, starający się skoordynować działania ewangelizacyjne. Tegoroczny Tydzień Modlitw nawiązuje więc do tamtego wydarzenia, a słowa tworzące hasło mają apelować o nasilenie pracy misyjnej oraz trwanie w nadziei, że ożywi ona dążenie do odbudowy jedności Kościoła. Jak podkreślają organizatorzy tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, „ożywienie ducha misyjnego u wyznawców Chrystusa może przywrócić wolę jedności, którą kierowali się misjonarze przed stu laty”.

Oprac. Agnieszka Strzępka

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już sprawcy, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

2022-11-28 10:02

[ TEMATY ]

ks. Piotr Studnicki

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.

– Ogrom krzywdy wyrządzonej przez ks. Eugeniusza Surgenta szokuje i przeraża, ale tym bardziej w tym momencie powinniśmy myśleć o osobach skrzywdzonych. Sprawca już nie żyje, nie można przeprowadzić procesu karnego, ale pokrzywdzeni przez niego do dziś noszą w sobie bolesne skutki jego przestępstw. Należy im pomóc. Dlatego ważna jest inicjatywa diecezji, na terenie których duchowny przed laty pracował i odczytanie w parafiach, w których posługiwał ks. Surgent komunikatów skierowanych do skrzywdzonych – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Kijów: nuncjusz spotka się z obrońcami życia

2022-11-28 12:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Adobe Stock

Nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Klubokas zapowiedział, że po Świętach Bożego Narodzenia (zarówno według kalendarza gregoriańskiego jak i juliańskiego) chętnie spotka się ze środowiskami obrońców życia, które wyraziły swoje zastrzeżenia wobec nominacji do Papieskiej Akademii Życia osób znanych z poglądów proaborcyjnych – podaje portal CREDO.

17 listopada 2022 roku ukraińscy obrońcy życia wystosowali list otwarty adresowany do nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, zwierzchnika UKGK, arcybiskupa metropolity lwowskiego, a także Synodu Biskupów UKGK i Konferencji Biskupów Katolickich. Pytano w nim dlaczego do Papieskiej Akademii Życia zostali powołani proaborcjoniści. Otrzymali odpowiedź od nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, który stwierdził, że: „Naszym obowiązkiem i prawem jest również wyrażanie naszych obaw wobec hierarchii kościelnej”. Przedstawiciel Ojca Świętego zgadza się z autorami apelu, że „ochrona życia ludzkiego jest naszą wspólną odpowiedzialnością”. Zaznaczył również, że chętnie przedyskutuje te ważne kwestie z autorami listu. Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie po świętach (według obu kalendarzy). We wspomnianym liście obrońców życia padło pytanie, dlaczego członkami Papieskiej Akademii Życia są osoby, które otwarcie popierają aborcję, i nie ma oficjalnego stanowiska Watykanu w sprawie proaborcyjnego stanowiska wpływowych polityków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję