Reklama

Wędrują ku Chrystusowi

Niedziela Świętej Rodziny to dla wspólnoty „papieskiej” parafii na lubelskich Czubach wyjątkowy dzień. 27 grudnia kapłani i świeccy pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego przeżywali kolejny już odpust, tym razem połączony z jubileuszem 25-lecia istnienia parafii

Parafią Świętej Rodziny od początku istnienia kieruje ks. kan. Ryszard Jurak. Znany w całej archidiecezji proboszcz to budowniczy kościoła i wspólnoty parafialnej, współorganizator międzynarodowego festiwalu organowego i licznych koncertów, niestrudzony pielgrzym, ale przede wszystkim kapłan, który w progach swojej parafii w 1987 r. witał Jana Pawła II. I to doniosłe wydarzenie zapisało się w pamięci i sercach kapłanów oraz wiernych spośród wielu, które miały miejsce na przestrzeni 25 lat.

„Srebrna” parafia

Parafia, powołana do istnienia w 1984 r., przez dłuży czas była jedyną w ciągle rozrastającej się dzielnicy. Wyłoniona z parafii pw. św. Teresy, z biegiem lat stała się macierzystą parafią dla kolejnych wspólnot: Matki Bożej Różańcowej i św. Wojciecha. - Na początku tworzyliśmy niewielką, 4-tysięczną wspólnotę wiernych, którzy przybywali do Lublina z różnych części Lubelszczyzny i Polski - wspominał ks. R. Jurak. - Z czasem południowa dzielnica miasta rozrosła się tak, że obecnie na jej terenie znajduje się aż 5 parafii.
W ciągu 25 lat z nominacji biskupiej posługę duszpasterską w parafii pełniło ponad 40 kapłanów, a także wielu rezydentów (obecnie rezydentem jest m.in. abp senior Stanisław Wielgus).
Na duchowy kształt parafii wpływają liczne grupy duszpasterskie, które - zdaniem proboszcza - są „ewangeliczną solą wspólnoty”, a także obecność sióstr ze Zgromadzenia Rodziny Betańskiej. Od lat na terenie parafii swoją siedzibę ma archidiecezjalna rozgłośnia Radio eR. - Dziękuję wszystkim, którzy przez udział w misjach i rekolekcjach przygotowali się do jubileuszu; dziękuję Metropolicie Lubelskiemu i gościom, którzy wraz z nami chcą wyśpiewać radosne Te Deum - mówił podczas uroczystości ks. R. Jurak. - Obok niezliczonych łask Bożych, jakie były i są naszym udziałem i za które chcemy dziękować Bogu, o jednej pamiętamy i dziękujemy: za dar obecności Jana Pawła II wśród nas, na Czubach.

W trosce o świętość

Do pamiętnej wizyty i osoby Jana Pawła II odwoływał się także abp Józef Życiński. W homilii przypomniał, że wiernych już niedługo czeka uroczystość wyniesienia na ołtarze sługi Bożego Jana Pawła II. Podkreślał, że „Kościół po to wskazuje postaci świętych i błogosławionych, abyśmy mieli z kogo czerpać wzorce”. - Możemy naśladować to, co piękne i święte w ich życiu i wprowadzać w nasze codzienne życie - mówił Pasterz.
Odnosząc się do przeżywanej uroczystości Świętej Rodziny, Metropolita zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie zachodzą wielkie przemiany w rodzinach. - Pojawiają się coraz to nowe wyzwania i zadania, stawiane przed rodzinami. Często troska o zapewnienie materialnej strony przysłania to, co najważniejsze - mówił. - W dzisiejsze święto powinniśmy pamiętać, że oprócz sfery materialnej jest sfera duchowa.
Pasterz zachęcał rodziny, by mimo wielu trudności starały się czerpać wzór z życia Świętej Rodziny, bo „w tym, co tym co proste i zwyczajne dokonuje się dążenie do misji zbawczej”, a odpowiedzią chrześcijanina na współczesne wyzwania „musi być miłość i postawa modlitwy”. - Ważne jest, aby w trosce o świętość rodzin okazywać, że Chrystus jest najważniejszy i że nie zgubimy go na zakrętach życia - podkreślał abp Życiński.
Nawiązując do przeżywanego przez parafię jubileuszu, Metropolita dziękował wiernym za świadectwo wiary i troskę o Kościół. Szczególne podziękowania skierował do proboszcza, ks. kan. Ryszarda Juraka, który „od początku prowadzi parafię i ukazuje kierunek wędrówki ku Chrystusowi”. Wszystkim życzył, by „wpatrując się w przykład Świętej Rodziny, starali się wnosić w codzienność duchowość Nazaretu”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję