Reklama

Otwórzmy serce dla Chrystusa

Czy spotykając się z Chrystusem leżącym w betlejemskiej stajence możemy powiedzieć, że Jego narodziny zmieniły coś w naszym życiu? - pytał abp Władysław Ziółek podczas Mszy św. pasterskiej, którą celebrował w bazylice archikatedralnej

Można odnieść wrażenie, iż świat w dalszym ciągu nie chce przyjąć radosnej wieści o narodzinach Zbawiciela. Że na różne sposoby próbuje ją zagłuszać, nie chcąc, aby dotarła do dzisiejszego człowieka - konkludował Metropolita łódzki.
W słowa homilii wypowiadane przez Księdza Arcybiskupa wsłuchiwały się tłumy łodzian, którzy całymi rodzinami przybyli do archikatedry, aby uczestniczyć w nocnej Eucharystii otwierającej liturgiczne obchody świąt Bożego Narodzenia.
- Do wielu współczesnych wydarzeń wypadałoby odnieść te strofy kolędy: „Nie było miejsca dla Ciebie w Betlejem, w żadnej gospodzie. I narodziłeś się, Jezu, w stajni, w ubóstwie i chłodzie...”. Może należałoby we współcześnie urządzanych świątecznych szopkach w miejscu Dzieciątka umieścić krzyż, dla którego coraz częściej ogranicza się przestrzeń publiczną. A może powinno się tam znaleźć słowo religia, którą chce się sprowadzić do sfery czysto prywatnej. Można by w dzisiejszym żłóbku umieścić i inne zagrożone wartości: szacunek dla życia, dla małżeństwa, odpowiedzialne wychowanie dzieci i młodzieży, uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, dbałość o czystość myśli i czynów, poszanowanie ludzkiej godności, prawdomówność i sprawiedliwość. Czy fakt narodzenia się Jezusa Chrystusa jest rzeczywiście dla naszego życia radosną nowiną, chlubą i racją naszego istnienia, którą pragniemy dzielić się z innymi?
Abp Władysław Ziółek przypomniał, że Jan Paweł II wzywał do nowego głoszenia Ewangelii również tym, którzy są już ochrzczeni. Wielu bowiem ochrzczonych sądzi, że wie, co to jest chrześcijaństwo, ale w rzeczywistości go nie zna i żyje tak, jakby Chrystus nie istniał. Miejsce prawd wiary zajęło w sercach tych ludzi niejasne, mało zobowiązujące uczucie religijne. Do tych zagrożeń trzeba dołączyć różne formy praktycznego ateizmu oraz pogłębiający się rozdźwięk między wiarą a życiem. Stąd też rodzi się pytanie: Czy nie należałoby wielu ochrzczonych doprowadzić z powrotem do nawrócenia, do Chrystusa i Jego Ewangelii?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się I edycja projektu "Rodzina jest cudem"

2022-11-30 09:29

Faustyna Szczepek

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Rodziny podczas modlitwy przed Najświętszym Sakramentem

Zakończyła się I edycja projektu Rodzina jest Cudem organizowana w Domu Rekolekcyjnym w Rzepedzi. Projekt obejmował warsztaty, konferencje, spotkania modlitewne, a także piknik rodzinny. Wszystko to, by pokazać piękno rodzinnego życia.

Pierwszym spotkaniem w ramach projektu był wrześniowy Piknik Rodzinny, podczas którego rodziny mogły wspólnie spędzić czas przy dobrej zabawie, kawie, ciastku i kiełbasce z grilla, a przy okazji posłuchać ewangelizacyjnego koncertu zespołu Bankruci, który odbył się w rzepedzkiej auli. Piknik ten był również zaczynem i zachętą do dalszych trzech Weekendów Formacyjnych dla Małżonków, również organizowanych w ramach projektu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję