Reklama

Dziękczynienie za 25 lat misji biskupiej

Niedziela rzeszowska 3/2010

W imieniu wszystkich zgromadzonych życzenia dostojnemu Księdzu Biskupowi Jubilatowi złożyły najpierw małe dzieci, a potem ks. inf. Stanisław Mac, proboszcz rzeszowskiej katedry. „Jubileusz to dziękczynienie, przede wszystkim dziękczynienie Panu Bogu za dar, jaki z Jego woli i łaskawości otrzymałeś, przez ręce świętego papieża” - powiedział ks. Mac, zwracając się do Jubilata. Przypomnijmy, iż wszystkie święcenia Biskup Rzeszowski otrzymał z rąk sługi Bożego Jana Pawła II.
W homilii bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej przypomniał życiorys jubilata, podkreślając szczególnie trzy daty, datę urodzin, datę święceń kapłańskich oraz datę sakry biskupiej. „Przyjęcie święceń biskupich to dzień przyjęcia szczególnego obowiązku, spoglądania ku Bogu i ku Bożemu dziełu, którym jest Kościół, spoglądania w wierze, a więc w modlitwie, w posłudze słowa i w posłudze sakramentów” - podkreślił Kaznodzieja. Posługiwanie to przypadło w diecezji rzeszowskiej przez ostatnie 18 lat. I chociaż Kaznodzieja zastrzegł, iż wspomina tylko niektóre działania Jubilata, to i tak stanowi to imponujący jego wkład w budowanie Diecezji Rzeszowskiej oraz jego posługę na rzecz Podkarpacia. Wspomnę tylko jedną liczbę wymienioną przez kaznodzieję, a mianowicie iż Jubilat w ciągu lat posługi biskupiej udzielił sakramentu bierzmowania ponad 100 tys. młodzieży.
Na zakończenie Mszy św. bp Kazimierz Górny dziękując za życzenia oraz modlitwę wyraził wdzięczność tak kapłanom, jak i wiernym, podkreślając, iż przybywszy na Podkarpacie spotkał tu wielu bardzo dobrych ludzi, dzięki czemu można było wiele uczynić.
Na uroczystość przybył m.in. bp Wacław Depo, biskup zamojsko-lubaczowski oraz bp Marian Rojek, biskup pomocniczy z Przemyśla. Wśród wiernych byli przedstawiciele Parlamentu i Europarlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych wszystkich szczebli z Rzeszowa i terenu diecezji rzeszowskiej, przedstawiciele uczelni wyższych Rzeszowa, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze i członkowie Związku „Strzelec” i przedstawiciele młodzieży. Licznie przybyli kapłani z diecezji, oraz siostry zakonne i Wyższe Seminarium Duchowne. Nie zabrakło także podopiecznych Caritas przybyłych z wszystkich placówek działających na terenie diecezji rzeszowskiej. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele miejscowości Lubień, gdzie urodził się Jubilat oraz delegacja kapłanów z archidiecezji krakowskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Bożena Szrtajner/Niedziela

8 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia, Kościół wyznawał od wieków, a oficjalnie potwierdził ją poprzez dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX. Tajemnica ta ukazuje, że Maryja była jedynym człowiekiem wolnym od grzechu pierworodnego.

Czym jest niepokalane poczęcie?

CZYTAJ DALEJ

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

[ TEMATY ]

objawienia

Godzina łaski

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia wiąże się też z nabożeństwem „Godziny łaski”, które odbywa się w godz. 12-13.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję