Reklama

Wezwanie do wdzięczności i modlitwy za kapłanów

Z okazji przeżywanego Roku Kapłaństwa pragnę wyrazić wdzięczność Bogu za przykłady pięknego kapłaństwa, pozostawione przez duchownych sandomierskich. Chcę w tym miejscu wspomnieć błogosławionych: księży Antoniego Rewerę oraz Władysława Miegonia. Z czcią pochylam się nad kandydatami na ołtarze: biskupem Piotrem Gołębiowskim i księdzem Wincentym Granatem. Wspominam również męczeńską śmierć księdza Romana Kotlarza z parafii Koniemłoty, kapłana, który pozostał do końca wierny Chrystusowi w czasach komunizmu, a także całkowicie oddanego Ludowi Bożemu, zmarłego w opinii świętości księdza Stanisława Sudoła z królewskiej wsi Dzikowiec i wielu, wielu innych duchownych. W tym miejscu polecam miłosiernemu Jezusowi i Matce Miłosierdzia wszystkich zmarłych duchownych, w tym szczególnie biskupa Mariana Zimałka oraz prezbiterów, którzy w ostatnim czasie odeszli do Pana po wiekuistą zapłatę.
Zwracam się do Was wszystkich, umiłowanych w Chrystusie Panu, szczególnie zaś do członków ruchów, wspólnot, grup modlitewnych, a także zakonów, o szczerą modlitwę za kapłanów. Otaczajcie Waszych duszpasterzy codziennym wezwaniem do Boga, aby byli oni, podobnie jak Jan Vianney, przykładem świętych szafarzy tajemnic Chrystusa Odkupiciela i Jego Kościoła. Prośmy naszego Boga o święte i liczne powołania kapłańskie i zakonne. Pomagajmy odkryć łaskę powołania do kapłańskiej posługi waszym dzieciom i uczniom, udzielajmy im należnego wsparcia, aby z odwagą decydowali się wstąpić na drogę stanu duchownego. Proszę, aby we wszystkich parafiach naszej diecezji, w każdy pierwszy czwartek miesiąca organizowane były nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, w których polecać będziemy kapłanów i wszystkich kroczących ścieżką prowadzącą do kapłaństwa.
Drodzy Bracia Kapłani, wiem jak wiele macie obowiązków, jak ofiarnie trudzicie się na Bożej niwie. Szczególnie było to widoczne podczas Nawiedzenia Matki Bożej Królowej i Nadziei naszej. Proszę Was, byście kontynuując to wspaniałe dzieło, prowadzone przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, włączyli się ochotnie we wspomniane inicjatywy. Jednocześnie, niech każdy z was złoży Bogu osobiste dziękczynienie za łaskę święceń, niech poprzez pochylenie się nad listem Benedykta XVI z okazji „Roku Kapłaństwa”, rekolekcje i modlitwę, prosi Ducha Świętego o odnowienie otrzymanych charyzmatów.
Już dziś zapraszam wszystkich na dni dziękczynienia Bogu za dar sakramentu kapłaństwa, jakie zostaną zorganizowane w każdym dekanacie. Przewidziane są także pielgrzymki duchownych i seminarzystów do Ars, a także do Dachau miejsca męczeństwa wielu polskich duchownych.
Z okazji Roku Kapłańskiego życzę wszystkim Kapłanom posługującym w diecezji sandomierskiej, byście cenili sobie Chrystusowe wybranie do służby Bożej, byście nadal szli i owoc przynosili. „Niech więc uważają was ludzie za sługi Chrystusa i szafarzy tajemnic Bożych” (1 Kor 4, 1).
Rok Kapłański przeżywany w naszej diecezji zawierzam Najświętszej Dziewicy, „prosząc Ją by wzbudziła w duszy każdego kapłana wielkoduszne odnowienie owych ideałów całkowitego oddania się Chrystusowi i Kościołowi, które inspirowały myśl i działanie Świętego Proboszcza z Ars”.

Fragmenty listu bp. Krzysztofa Nitkiewicza
Sandomierz, 9 października 2009 r., w dniu liturgicznego wspomnienia bł. Wincentego Kadłubka, patrona diecezji

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Epicentrum trzęsienia, które nastąpiło w poniedziałek o godz. 4.17 czasu lokalnego (godz. 2.17 w Polsce), znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego ok. 2 mln mieszkańców tureckiego miasta Gaziantep, położonego blisko granicy z Syrią - przekazało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Pierwotne wstrząsy miały magnitudę 7,8. Po nich doszło do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych; najsilniejsze o magnitudzie 6,6. Wstrząsy odczuwalne były także w Egipcie, Libanie i na Cyprze.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

"Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep w Turcji 2:29 lokalnego czasu. Dotarli jako 3. w regionie Gaziantep. Skierowani zostali do m. Adiyaman na północny wschód od Gaziantep" – przekazał na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję