Reklama

Wezwanie do wdzięczności i modlitwy za kapłanów

Z okazji przeżywanego Roku Kapłaństwa pragnę wyrazić wdzięczność Bogu za przykłady pięknego kapłaństwa, pozostawione przez duchownych sandomierskich. Chcę w tym miejscu wspomnieć błogosławionych: księży Antoniego Rewerę oraz Władysława Miegonia. Z czcią pochylam się nad kandydatami na ołtarze: biskupem Piotrem Gołębiowskim i księdzem Wincentym Granatem. Wspominam również męczeńską śmierć księdza Romana Kotlarza z parafii Koniemłoty, kapłana, który pozostał do końca wierny Chrystusowi w czasach komunizmu, a także całkowicie oddanego Ludowi Bożemu, zmarłego w opinii świętości księdza Stanisława Sudoła z królewskiej wsi Dzikowiec i wielu, wielu innych duchownych. W tym miejscu polecam miłosiernemu Jezusowi i Matce Miłosierdzia wszystkich zmarłych duchownych, w tym szczególnie biskupa Mariana Zimałka oraz prezbiterów, którzy w ostatnim czasie odeszli do Pana po wiekuistą zapłatę.
Zwracam się do Was wszystkich, umiłowanych w Chrystusie Panu, szczególnie zaś do członków ruchów, wspólnot, grup modlitewnych, a także zakonów, o szczerą modlitwę za kapłanów. Otaczajcie Waszych duszpasterzy codziennym wezwaniem do Boga, aby byli oni, podobnie jak Jan Vianney, przykładem świętych szafarzy tajemnic Chrystusa Odkupiciela i Jego Kościoła. Prośmy naszego Boga o święte i liczne powołania kapłańskie i zakonne. Pomagajmy odkryć łaskę powołania do kapłańskiej posługi waszym dzieciom i uczniom, udzielajmy im należnego wsparcia, aby z odwagą decydowali się wstąpić na drogę stanu duchownego. Proszę, aby we wszystkich parafiach naszej diecezji, w każdy pierwszy czwartek miesiąca organizowane były nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, w których polecać będziemy kapłanów i wszystkich kroczących ścieżką prowadzącą do kapłaństwa.
Drodzy Bracia Kapłani, wiem jak wiele macie obowiązków, jak ofiarnie trudzicie się na Bożej niwie. Szczególnie było to widoczne podczas Nawiedzenia Matki Bożej Królowej i Nadziei naszej. Proszę Was, byście kontynuując to wspaniałe dzieło, prowadzone przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, włączyli się ochotnie we wspomniane inicjatywy. Jednocześnie, niech każdy z was złoży Bogu osobiste dziękczynienie za łaskę święceń, niech poprzez pochylenie się nad listem Benedykta XVI z okazji „Roku Kapłaństwa”, rekolekcje i modlitwę, prosi Ducha Świętego o odnowienie otrzymanych charyzmatów.
Już dziś zapraszam wszystkich na dni dziękczynienia Bogu za dar sakramentu kapłaństwa, jakie zostaną zorganizowane w każdym dekanacie. Przewidziane są także pielgrzymki duchownych i seminarzystów do Ars, a także do Dachau miejsca męczeństwa wielu polskich duchownych.
Z okazji Roku Kapłańskiego życzę wszystkim Kapłanom posługującym w diecezji sandomierskiej, byście cenili sobie Chrystusowe wybranie do służby Bożej, byście nadal szli i owoc przynosili. „Niech więc uważają was ludzie za sługi Chrystusa i szafarzy tajemnic Bożych” (1 Kor 4, 1).
Rok Kapłański przeżywany w naszej diecezji zawierzam Najświętszej Dziewicy, „prosząc Ją by wzbudziła w duszy każdego kapłana wielkoduszne odnowienie owych ideałów całkowitego oddania się Chrystusowi i Kościołowi, które inspirowały myśl i działanie Świętego Proboszcza z Ars”.

Fragmenty listu bp. Krzysztofa Nitkiewicza
Sandomierz, 9 października 2009 r., w dniu liturgicznego wspomnienia bł. Wincentego Kadłubka, patrona diecezji

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję