Reklama

Kościoły afiliowane

Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej w Pilicy oraz kościół św. Barbary DM w Będzinie-Koszelewie w grudniu ub.r. otrzymały statusy świątyń afiliowanych. To nowość w naszej diecezji, wszak wymienione kościoły są jedynymi w Kościele sosnowieckim, którym zostało przyznane to szczególne wyróżnienie. Na mocy specjalnych dekretów z Rzymu świątynie naszej diecezji otrzymały możliwość afiliacji, czyli duchowego połączenia z jedną z rzymskich bazylik. Wiążą się z tym liczne przywileje i więź między wybranymi kościołami. „Jest to szczególna więź, dzięki której na powiązane w ten sposób parafie wzajemnie spływa część przyznanych danej świątyni przywilejów i łask. O status świątyni afiliowanej mogą starać się tylko te, w których w szczególny sposób rozwinięty jest kult Matki Bożej. Taką wolę zgłosiły dwie parafie z diecezji sosnowieckiej - parafia św. Barbary w Będzinie oraz sanktuarium maryjne w Pilicy. Obie otrzymały pozytywną odpowiedź” - wyjaśnia kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. dr Mariusz Karaś.
„Nasza świątynia oraz pilickie sanktuarium są od tej chwili połączone w specjalny sposób z bazyliką Santa Maria Maggiore w Rzymie. Na razie dekret w wersji łacińskiej trafił do przetłumaczenia przez jednego z teologów. W naszej parafii tekst dekretu, w obu wersjach, zostanie odczytany podczas Mszy św. w ostatnią niedzielę stycznia przez Księdza Kanclerza. Od tej chwili zacznie oficjalnie obowiązywać” - informuje proboszcz parafii św. Barbary w Będzinie-Koszelewie ks. Stanisław Sarowski. Ze statusem świątyni afiliowanej wiążą się m.in. specjalne stałe odpusty oraz inne przywileje nadane w imieniu Papieża.
W sanktuarium pilickim szczególnym kultem otaczany jest obraz Matki Bożej Śnieżnej - Opiekunki Rodzin.
Obraz powstał we Włoszech w XVII wieku i jest uważany za jedną z najstarszych kopii rzymskiego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej (Salus Populi Romani - Wybawienie Ludu Rzymskiego) na ziemiach polskich. Nazwa Matki Bożej - Śnieżna jest związana z legendą o powstaniu rzymskiej bazyliki większej Santa Maria Maggiore. Według legendy z IV wieku, bezdzietny patrycjusz Jan i jego małżonka za radą Matki Bożej, która ukazała się im we śnie - wybudowali kościół w miejscu przez nią wskazanym.
Wizerunek z Będzina ma krótszą historię. Jego koronacja odbyła się 1 czerwca 2009 r. Został sprowadzony do parafii w 1955 r. Namalowany jest farbą olejną na desce przez anonimową zakonnicę z Częstochowy i stanowi wierne odwzorowanie wizerunku jasnogórskiego. Obraz stanowił wotum dziękczynne za ocalenie wspólnoty i kapłanów w czasie burzliwych lat wojennej pożogi. Pani Jasnogórska stała się Pocieszycielką w czasie komunistycznego zniewolenia, kiedy to wierni poddawani byli licznym atakom. W ponad 70-letniej historii parafii nie brakuje świadectw, które stanowią dowód na obecność, trwałość i coraz większy rozwój maryjnego kultu w parafii i okolicy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję