Reklama

Powiedzieć Bogu tak w rodzinie parafialnej

8 grudnia ub.r. w kościele Matki Bożej Łaskawej w Toruniu-Czerniewicach odbyły się uroczystości z okazji 25. rocznicy erygowania parafii. Jednocześnie minęło 25 lat od przybycia do parafii proboszcza ks. kan. Leona Ulatowskiego. Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza św. dziękczynna odprawiona przez bp. Andrzeja Suskiego

Ksiądz Biskup poświęcił homilię patronce dnia - Niepokalanej. Zwrócił uwagę, że piękno malarskich i rzeźbiarskich wizerunków Maryi, wzniosłość utworów muzycznych i poetyckich Jej poświęconych wyraża zachwyt i podziw, ale nie ukazuje Maryi jako postaci historycznej, żyjącej w określonym czasie i miejscu. „Życie Maryi nie płynęło pośród świetlistych obłoków, nie stąpała po kwiatach, lecz szła drogą stromą i trudną prowadzącą ku Kalwarii. (…) Żyła na co dzień, jak wszystkie biedne kobiety izraelskie; przewidziana na matkę Syna Bożego, dlatego poczęta bez grzechu, najczystsza, najświętsza, duchowo najpiękniejsza, najdoskonalszy człowiek. Od strony ziemi pospolitość, od strony nieba niezwykła godność i wielkość” - powiedział Ksiądz Biskup i dodał, że „życie ludzkie staje się piękne właśnie w trudzie, cierpieniu, ofierze, poświęceniu dla innych. Najpiękniejsze cechy ludzkiego charakteru rozwijają się w zmaganiach z przeciwnościami, w trudnym uporze, ażeby być wiernym sobie, w nieustępliwym przeciwstawianiu się złu, ilekroć za cenę rezygnacji z własnych korzyści, chce się być dobrym dla innych”. Mówiąc o powołaniu Maryi, bp Andrzej Suski podkreślił: „Gdy Bóg powołuje człowieka do określonych zadań, zawsze wyposaża go w potrzebne przymioty, siły i zdolności”. Ważne jest, czy przyjmujemy powołanie tak jak Maryja: „Oto ja służebnica Pańska”. Podkreślił też, jak niezwykle ważną prawdą jest ujawniający się podczas Zwiastowania udział człowieka w Bożym planie: „Człowiek nie jest narzędziem biernie przez Boga użytym, jest wolny, może z wiarą i posłuszeństwem czynnie współpracować w dziele Bożego zbawienia. (…) Bóg, dając nam powołanie, daje też środki do jego wypełnienia. Jednym z nich jest Kościół Chrystusowy, który ma swoje zakorzenienie i miejsca, gdzie się w szczególny sposób udostępnia. Tym miejscem jest parafia. To wielki dar należeć do wspólnoty Kościoła w określonej parafii - to tu doświadcza się obecności Boga i braterskich więzi, które łączą wszystkich w Kościele w jeden żywy organizm; św. Paweł nie wahał się nazywać go Jezusem Chrystusem”. Nawiązując do jubileuszu, Ksiądz Biskup powiedział: „Nie trzeba dokonywać podsumowań tych 25 lat, bo ci, którzy tworzą parafię, wiedzą, co się tutaj dokonywało z roku na rok. Trzeba z wdzięcznością i miłością skierować serca do rodziny parafialnej i na nowo się w niej odnaleźć, odnaleźć tu swoje zadania, swoje powołanie, bo jubileusz to nie tylko spojrzenie w przeszłość, to także spojrzenie ku przyszłości”. Na koniec Ksiądz Biskup życzył parafianom, by „Pan Bóg błogosławił im przez wstawiennictwo patronki Matki Bożej Łaskawej, by życie parafii toczyło się tak dynamicznie i owocnie, jak do tej pory, a oni, by czuli się prawdziwie radośni i szczęśliwi radością, która płynie ze zjednoczenia z Panem”.

Reklama

Podziękowania

Po zakończeniu celebracji długo trwały podziękowania, oklaski, gratulacje, wręczanie kwiatów i okolicznościowych upominków. Parafianie podziękowali Biskupowi Andrzejowi za przewodniczenie Eucharystii, Księdzu Proboszczowi za 25 lat jego posługi w parafii, a misjonarzowi ks. prof. Czesławowi Kustrze za 9-dniowe misje parafialne, przygotowujące do godnego przeżycia uroczystości. Prezydent Torunia Michał Zaleski wyraził radość z uczestniczenia w jubileuszu parafii, „która umiłowała piękno domu Pana”. Stwierdził, że „takie parafie tworzą nasze miasto, są miejscami, w których, spotykając się, nie tylko prosimy Boga o to, co najważniejsze dla nas i naszych rodzin, lecz także o to, co dobre i ważne dla naszego miasta”. Podziękował ks. kan. Leonowi Ulatowskiemu „za 25 lat tworzenia nierozerwalnej więzi kapłana i proboszcza ze swoimi wiernymi”, pogratulował wielkiej, starannej dbałości o dom Boży, jego wyposażenie i otoczenie. W imieniu przewodniczącego Rady Miasta podziękowania, życzenia i gratulacje przekazali parafianom i Księdzu Proboszczowi radni Danuta Zając i Roman Skibiński. Ks. kan. Leon Ulatowski skierował słowa wdzięczności do osób duchownych i świeckich, które w czasie minionych 25 lat wspierały budowę kościoła i rozwój parafii. Podziękował za inicjatywę i zaangażowanie, dary materialnie, pracę na budowie, modlitwę, klimat sprzyjający powołaniom, działalność charytatywną, wszystkie wspólne działania. Podziękował też władzom miasta za troskę i poparcie dla inicjatyw parafii. Odczytał list gratulacyjny od ks. Pawła Rochmana z Pampeluny i podziękował za obecność ks. Przemysławowi Dankowskiemu pracującemu w archidiecezji lwowskiej na Ukrainie - obaj kapłani są synami czerniewickiej parafii.

Druga część uroczystości

Druga część obchodów odbyła się w Zespole Szkół nr 34 w Czerniewicach. Jubileuszową biesiadę poprzedziły życzenia i kwiaty złożone w imieniu społeczności szkolnej przez dyrektorkę Beatę Jędrzejewską. Wystąpił chór oraz teatr dziecięcy z pantomimą. Zostały odczytane życzenia, które w ostatniej chwili nadeszły od abp. Jana Pawłowskiego z Konga. Ksiądz Biskup odsłonił wystawę dokumentującą życie parafii Matki Bożej Łaskawej w minionym ćwierćwieczu. Po uroczystości wystawa została wyeksponowana w kościele parafialnym, gdzie pozostanie do 2 lutego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

[ TEMATY ]

mundial

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Wydawany w Buenos Aires dziennik “Clarin” spodziewa się zaciętego spotkania przeciwko polskiej drużynie. Podkreśla, że podopieczni trenera Lionela Scaloniego muszą mierzyć w zwycięstwo, aby zapewnić sobie awans z grupy C.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Aborcja zatrzymała Republikanów

2022-11-30 07:26

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Magdalena Pijewska

Pogłębione analizy po ogłoszeniu w Stanach Zjednoczonych niemal pełnych wyników wyborów uzupełniających do Kongresu, wskazują, że przyczyną słabszej, niż się spodziewano, dyspozycji Republikanów w wyborach było zainteresowanie kwestiami światopoglądowymi, takimi jak aborcja.

Wedle sondażu exit poll wykonanego przez telewizję "CNN" tuż po wyborach, to właśnie o sprawę przerywania ciąży miało być zatroskanych aż 26 proc. respondentów, najwięcej po sprawach bytowych (27%) i inflacji (32%).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję