Reklama

Bp Andrzej Suski Honorowym Obywatelem Miasta Torunia

Niedziela toruńska 3/2010

Ostatnia w 2009 r., uroczysta sesja Rady Miasta Torunia odbyła się w toruńskim Dworze Artusa. Zgromadzonych powitał przewodniczący Rady Miasta Waldemar Przybyszewski. Następnie przybliżył osobę Księdza Biskupa oraz powody, dla których wyróżniono go honorowym obywatelstwem.
Andrzej Suski, urodzony 24 grudnia 1941 r. w Płocku, 13 czerwca 1965 r. otrzymał święcenia kapłańskie. 4 października 1986 r. przyjął sakrę biskupią. Jest doktorem teologii, przewodniczącym Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Od 1992 r., czyli od początku istnienia diecezji toruńskiej, pełni funkcję biskupa toruńskiego.
Wśród jego licznych osiągnięć i zasług należy wymienić m.in.: podniesienie kościoła Świętych Janów do godności katedry oraz troskę o matkę kościołów i inne obiekty sakralne, utworzenie Muzeum Diecezjalnego, jak również Centrum Dialogu Społecznego (miejsca spotkań o tematyce społecznej, artystycznej i religijnej), toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz Wydziału Teologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, doprowadzenie do wizyty Jana Pawła II w Toruniu oraz spotkania w auli UMK rektorów polskich szkół wyższych, organizację konferencji Colloquia Torunensia jako nawiązania do historycznego Colloquium Charitativum z 1645 r. Szczególną uwagę przywiązuje Ksiądz Biskup do działalności charytatywnej w diecezji oraz troski o życie w każdym jego wymiarze. Pierwszy dekret biskupi dotyczył utworzenia Caritas Diecezji Toruńskiej. Z inicjatywy Biskupa Andrzeja powstały bursy szkolne w Brodnicy i Grudziądzu, a dla młodzieży studiującej w Przysieku. Ksiądz Biskup wspiera też działalność hospicjów, jego staraniem w Toruniu zostało utworzone „Okno życia”.
Ksiądz Biskup jest znany w środowisku torunian jako człowiek życzliwie uśmiechnięty, a przy tym niezwykle skromny. Przewodniczy wielu uroczystościom kościelnym, bierze udział w uroczystościach organizowanych przez np. Urząd Miasta Torunia czy UMK. Jest wytrwałym propagatorem postaci ks. Stefana
W. Frelichowskiego - doprowadził do jego beatyfikacji na toruńskim lotnisku podczas wizyty Jana Pawła II w 1999 r. Jako biblista jest zapraszany na konferencje, jego homilie są zwarte, logiczne, a przy tym niepozbawione nawiązań do Biblii oraz codzienności. Orędownik pojednania uhonorowany m.in. Missio Reconciliationis (Misja Pojednania), odznaczeniem nadawanym za działalność na rzecz porozumienia między narodami oraz przedstawicielami różnych kultur i środowisk.
Honorowe obywatelstwo to najważniejsze wyróżnienie Torunia przyznawane przez Kapitułę Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia. Według kapituły Biskup Andrzej jest autorytetem moralnym i człowiekiem, którego zasługi na trwałe wpisują się w historię miasta. Stąd też podczas uroczystości Waldemar Przybyszewski, w obecności kapituły, wręczył bp. Andrzejowi Suskiemu medal z herbem Torunia i wizerunkiem uhonorowanego oraz dyplom - atrybuty Honorowego Obywatelstwa Miasta Torunia. Ponadto portret Księdza Biskupa zawiśnie w sali obrad Rady w galerii portretów Honorowych Obywateli Miasta Torunia.
Gratulacje Biskupowi Andrzejowi złożyli m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, biskup pomocniczy Józef Szamocki. Na uroczystości nie zabrakło władz toruńskich uczelni wyższych, przedstawicieli służb mundurowych, a także licznie zebranego duchowieństwa. Spotkanie uświetniły występy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Małej Rewii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

2022-11-28 15:16

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

„Światowe Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbędą się w Portugalii między 1 a 6 sierpnia przyszłego roku, będą ściśle współpracować z Fatimą, ponieważ miejsce pielgrzymkowe jest jedynym miejscem w kraju, która ma już doświadczenie w radzeniu sobie z dużymi rzeszami ludzi”, powiedział bp Aguiar. Fatima będzie nie tylko centralnym punktem dla młodych pielgrzymów ŚDM, ale także dla papieża Franciszka, który jako pierwszy zgłosił się 26 października i już obiecał, że "bardzo chciałby" przyjechać także do Fatimy. Franciszek uczestniczył już w ŚDM w Rio de Janeiro (2013), Krakowie (2016) i Panamie (2019).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję