Reklama

Na drogach życia konsekrowanego

S. Hieronima Janicka
Edycja rzeszowska 5/2010

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił Jan Paweł II 1997 r. Wówczas w Rzymie przewodniczył uroczystej Mszy św., podczas której osoby konsekrowane odnowiły profesję zakonną. Od tego czasu w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego każdego roku gromadzą się wokół Papieża i Pasterzy Kościołów lokalnych osoby konsekrowane. W tym roku po raz czternasty będziemy świętować ten dzień. Na uroczystej liturgii spotkają się: zakonnicy, siostry zakonne, dziewice konsekrowane, wdowy, osoby działające w Instytutach Świeckich i w Stowarzyszeniach Życia Apostolskiego.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego to dzień, w którym Kościół uroczyście dziękuje Panu Bogu za dar życia konsekrowanego i zaprasza wiernych, by lepiej poznali tę formę życia. W naszej diecezji pracują siostry z 20 zgromadzeń czynnych i 2 klauzurowych. Wszystkich sióstr jest 325, w 59 domach zakonnych. Siostry prowadzą różnoraką działalność apostolską. W diecezji 60 sióstr pracuje w katechezie. Siostry Prezentki prowadzą Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum, zaś Siostry Pijarki prowadzą Szkołę Podstawową. Kilka Zgromadzeń prowadzi przedszkole, m.in. Siostry Dominikanki w Tyczynie i Zaczerniu, Siostry Rodziny Maryi w Rzeszowie i Budziwoju. W Rzeszowie także Siostry Nazaretanki, Siostry Służebniczki i Serafitki, te także w Strzyżowie, zaś Siostry Felicjanki i Michalitki w Głogowie. Siostry Służebniczki prowadzą przedszkole w Ropczycach.
Siostry Opatrzności Bożej od bardzo wielu lat prowadzą w Łące Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i od niedawna Dom Dziecka, także Siostry Felicjanki w Chmielniku prowadzą DPS dla osób dorosłych.
Siostry Dominikanki w Tyczynie i Siostry Szarytki w Kątach prowadzą Stacje Opieki Caritas, poprzez które służą opieką zwłaszcza w domach prywatnych. Siostry Sercanki prowadzą Dom Samotnej Matki w Rzeszowie. Siostry Rodziny Maryi służą Kapłanom w Domu Księży Seniorów.
Siostry Michalitki prowadzą w Jaśle ośrodek szkolno-wychowawczy „Nasz Dom” dla dzieci. Ponadto w wielu parafiach siostry pracują jako zakrystianki i organistki.
W diecezji istnieją dwa zakony klauzurowe: Siostry Wizytki w Jaśle i Siostry Karmelitanki Bose w Rzeszowie. Taca z uroczystości Ofiarowania Pańskiego jest ofiarowana na wsparcie finansowe tych klasztorów.
Osoby działające w Instytutach Świeckich i w Stowarzyszeniach Życia Apostolskiego podejmują pracę jak wszyscy inni ludzie świeccy. W swoim środowisku starają się dawać świadectwo Chrystusowi Panu stylem swojego życia.
Zakonów męskich w diecezji jest dziesięć. Oprócz Zgromadzenia św. Franciszka Salezego wszystkie prowadzą działalność parafialną. Niektóre, np. Saletyni, Kapucyni, Bernardyni opiekują się sanktuariami, prowadzą także działalność misyjną i rekolekcyjną.

Wszystkie Osoby Konsekrowane zapraszamy 2 lutego do katedry rzeszowskiej. O godz. 10.30 adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 11
Msza św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego.

Rząd powoła państwową komisję ds. zbadania przypadków pedofilii

2019-05-21 13:41

lk / Warszawa (KAI)

Powstanie komisja państwowa ds. zbadania przypadków pedofilii - zadecydował rząd na dzisiejszym posiedzeniu. - Prace komisji obejmą wszystkie środowiska, nie wykluczając Kościoła i wszystkich środowisk artystycznych czy nauczycielskich - wszędzie, gdzie jest kontakt z dziećmi. Komisja będzie korzystać z uprawnień śledczych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

www.premier.gov.pl

- Przedstawimy szczegóły w ciągu krótkiego czasu i postaramy się, żeby były one bardzo konkretne - zapewnił szef rządu.

Mateusz Morawiecki podczas spotkania z dziennikarzami po posiedzeniu rządu nie sprecyzował, jaki będzie tryb powołania komisji. - Przedstawimy szczegóły w ciągu krótkiego czasu i postaramy się, żeby były one bardzo konkretne; żeby bardzo szybko nabrały rumieńców, ponieważ chcemy, aby [komisja działała – KAI] również z udziałem opozycji. Chcemy, aby ta komisja była obiektywna, transparentna, otwarta, ale również praktyczna i żeby szybko działała i eliminowała te patologie, o których ostatnio dużo mówimy - dodał premier.

Jak stwierdził szef rządu, komisja ma być przede wszystkim "jak najbardziej wiarygodna, czyli żeby była otwarta również na środowiska opozycyjne; żeby ta komisja miała odpowiednie prerogatywy do działania, również uprawnienia do pozyskiwania materiałów, które były do tej pory zastrzeżone tylko do działań śledczych, bo wtedy społeczeństwo i rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie miało większe przekonanie co do skuteczności jej działania".

"Chcemy urwać łeb tej hydrze, żeby nie było przypadków pedofilii" - dodał premier i zapowiedział, że założenia powołania i pracy komisji powinny zostać dobrze przedyskutowane. - W bardzo szybkim tempie chcemy zaproponować rozwiązania wiarygodne dla społeczeństwa, bo nie ma najmniejszego przyzwolenia na jakąkolwiek pedofilię - powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał też, że projekt komisji to część zmian w prawie karnym, które zaproponował jego gabinet. "Idzie zaostrzenie Kodeksu karnego i powstanie rejestru pedofilów. Taki rejestr jest skuteczną metodą walki i braku tolerowania tego typu zbrodni. Zero tolerancji dla pedofilii" - dodał Mateusz Morawiecki.

Wczoraj własny projekt państwowej komisji ds. wykrywania przypadków pedofilii, ale już tylko w Kościele, przygotowała Platforma Obywatelska. W skład komisji miałoby wejść dziewięć osób: trzej przedstawiciele ofiar, trzej prokuratorzy w stanie spoczynku i trzej sędziowie w stanie spoczynku. Komisja miałaby uprawnienia śledcze, czyli mogłaby w uzasadnionych przypadkach kierować do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Z kolei Fundacja "Nie lękajcie się", zrzeszająca osoby pokrzywdzone w wyniku molestowania seksualnego w Kościele, przedstawiła projekt powołania komisji składającej się z 15 osób. Byłyby one powoływane przez Sejm większością 3/5 głosów. Prawo do przedstawiania kandydatów miałyby samorządy zawodowe i organizacje pozarządowe.

W skład zespołu weszliby m.in. prawnicy, psychiatrzy, psychologowie, seksuolodzy, eksperci rekomendowani przez co najmniej trzy organizacje pozarządowe, które mogą udokumentować co najmniej 5-letnie doświadczenie w pomocy ofiarom przestępstw seksualnych, a ponadto dwóch ekspertów ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Prezydenta RP.

W pracach tej komisji, jak podaje Fundacja "Nie lękajcie się", udział mogliby brać też przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych, ale nie mieliby prawa głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziękuję Ci, Mamo!

2019-05-21 21:51

Agnieszka Chadzińska

Matka. Słowo, które dla każdego człowieka ma bardzo osobiste znaczenie. Łączy się z pierwotną więzią i przytuleniem. Zdarza się, że niesie z sobą ukrytą ranę czy tęsknotę. Jednak najczęściej daje ogromne powody do radości i wdzięczności za życie. Okazji ku wyrażaniu tychże jest wiele, a dniem, w którym najsilniej jednoczymy się w modlitwie za nie, jest Dzień Matki.

swambo / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Wzruszająca Msza św. w intencji Matek miała miejsce w parafii Makowiska pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, a sprawowana była 19 maja br. przez ks. Stanisława Rospondka w asyście ks. Szymona Stępniaka, prefekta Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i w obecności proboszcza parafii – głównego organizatora uroczystości – ks. Andrzeja Chrzanowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem