Reklama

Jasna Góra

Pielgrzymka Radia Maryja to wielkie spotkanie Kościoła

[ TEMATY ]

pielgrzymka

TV Trwam

radio

Radio Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Kościół od zawsze nazywa się zgromadzeniem. Dlatego pielgrzymki rozumiem jako wielkie spotkanie Kościoła. Te spotkania mają przede wszystkim wymiar religijny i modlitewny. To także oddanie czci Panu Bogu przez Matkę Najświętszą. W Polsce pielgrzymki mają także wymiar bardzo narodowy.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja ma wiele aspektów. Uczestniczą w niej ludzie z duchem pobożności. Ponadto pielgrzymka jest bardzo scalona przez media ponieważ jest nagłośniona i zaprogramowana. Daje to szczególny wyraz temu, że jest włączona w klimat ogólnopolski. Pielgrzymka Radia Maryja ma także wymiar ogólnonarodowy; uczestniczy w niej tysiące ludzi, którzy przeżywają ją modlitewnie.

W dzisiejszych czasach wspólnoty chrześcijańskie ulegają niekiedy zniekształceniu. Mogą być naruszane. Dlatego tak ważna jest wspólnota religijna związana silnie z Kościołem i z biskupami, którzy są rzecznikami jedności Kościoła. Pielgrzymka Radia Maryja ma zatem szczególny wymiar. Z jednej strony jest dziełem religijnym; pobożnym. Z drugiej strony łączy ducha patriotycznego – czyli nawiązuje do polskiej kultury. A patriotyzm jest nam bardzo potrzebny. Dzisiaj – szczególnie w Europie – chrześcijaństwo jest narażone na ataki, a nawet na zniekształcenia. Często w przekazie ludzi znajdują się błędy, które dotyczą samej wiary. Wiara w Boga, którą głosimy i wyznajemy – jako chrześcijanie jest wiarą, która cechuje się jednością z Kościołem rzymskim.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę zawsze miała charakter łączności z Ojcem Świętym, z biskupami, z Kościołem. Można powiedzieć, że jest wierna Bogu i Ewangelii. Chcielibyśmy – jako chrześcijanie – zachować tą wierność Bogu. Dlatego do Królowej Polski przychodzi cały naród polski. Przychodzi cała Polska, a za tą Polską cały świat. To jest właśnie to wielkie zjednoczenie – czyli ten wielki Kościół, który możemy obserwować przez TV Trwam. Możemy go obserwować także przez Radio Maryja. To nas bardzo raduje i jest naszą dumą. Możemy się cieszyć z tego, że jesteśmy wielką chrześcijańską rodziną.

Reklama

Pielgrzymka Radia Maryja na pewno jest spełnieniem oczekiwań ludzi. 2,5 mln zebranych podpisów to głos społeczeństwa polskiego. Bardzo cieszymy się, że TV Trwam udzielono koncesji. Dzięki temu będzie można bardziej jednoczyć Polaków w duchu prawdy. Myślę, że to jest bardzo cenne dla całej Polski, Ojczyzny, dla wszystkich Polaków. Ta jedność dzisiaj jest nam bardzo potrzebna. Patrzymy na 70-lecie rzezi wołyńskiej. Widzimy straszną rzecz, która się dokonała. Jednocześnie wiemy, ze Ukraińcy z pewnym dystansem patrzą na to, o czym my mówimy. Tak było zawsze.

Jesteśmy po II wojnie światowej, jesteśmy po obozach zagłady. Pojawiają się „opcje”, które chciałyby nam zabrać to nasze cierpienie, ale tylko po to, żeby nas znowu skrzywdzić. Naród polski musi się bardzo pilnować. Musi być całością i musi być w jedności, bo są różne zagrożenia. Te niebezpieczeństwa płyną np. ze strony Niemców, którzy chcieliby mówić o „polskich obozach koncentracyjnych”. Trzeba wiedzieć, ile Polacy zrobili dla dobra chociażby Żydów. W najbliższym numerze Niedzieli pojawią się teksty ks. Adrianika, który mówi o tym, ilu księży polskich zginęło w obronie Żydów. O tym się często zapomina. Na ten temat się milczy. Raczej mówi się o tym, że księża byli antysemitami.

Radio Maryja i TV Trwam są nam bardzo potrzebne. Te media jednoczą Polaków i pokazują prawdziwy kierunek myślenia. Cieszymy się, że dzięki multipleksowi Polacy będą mogli konfrontować informacje i słuchać prawdy, bo to jest dzisiaj bardzo ważne.

2013-07-15 08:18

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radio Watykańskie obchodzi 90-lecie istnienia – od 12 lutego także w wersji web

Prawie 12 tysięcy godzin audycji: dzienników, programów informacyjnych, liturgicznych i muzycznych, nadawanych w 43 językach na cały świat – to tylko część dzisiejszego dorobku Radia Watykańskiego (RV), obchodzącego obecnie 90 lat istnienia.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się 12 lutego i od tego dnia rozgłośnia papieska stanie się dostępna także na stronie internetowej:

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję