Reklama

Śp. Henryk Domżał (1935-2010)

„Pan powołał mnie do siebie, życie Mu swoje dam”

Niedziela lubelska 11/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Środę Popielcową, 16 lutego, w wieku 75 lat, zmarł śp. Henryk Domżał, ojciec ks. Tadeusza Domżała, redaktora odpowiedzialnego „Niedzieli Lubelskiej”, dyrektora Domu Księży Emerytów i felietonisty archidiecezjalnej rozgłośni Radia eR. Mszy św. pogrzebowej, koncelebrowanej przez 62 kapłanów, przewodniczył bp Mieczysław Cisło. 20 lutego przy ołtarzu stanął także syn - kapłan, a wokół trumny z ciałem Zmarłego zgromadzili się najbliżsi: żona Teodozja, dzieci Waldemar, Krzysztof, Mariusz i Monika z rodzinami, krewni, przyjaciele i mieszkańcy Opola Lubelskiego, w którego historię wpisał się swoim życiem śp. Henryk Domżał.

Zgasło ziemskie życie

„Gromadzimy się w naszym kościele parafialnym wokół trumny naszego brata Henryka, aby po ludzku i po chrześcijańsku oddać mu ostatnią posługę. Przeżył 75 lat, zmarł zaopatrzony sakramentami świętymi. Był mocno związany z parafią i swoim kościołem parafialnym; zawsze się tu modlił” - mówił opolski proboszcz i dziekan ks. kan. Krzysztof Kozak. Na początku Eucharystii, podczas której zgromadzeni wyrażali wdzięczność za dar życia śp. Henryka Domżała oraz prosili Boga, by „oczyścił go ze wszystkich słabości i dopuścił do wspólnoty świętych”, bp Mieczysław Cisło podkreślał, że chociaż „zgasło ziemskie życie śp. Henryka, to śmierć nie jest unicestwieniem, ale przejściem do wieczności”. „Opatrzność już podprowadzała go pod bramę śmierci, kiedy przed 15 laty przeżył zawał. Jednak czas jego życia został przedłużony i mógł wypełnić go dobrem, miłością i poświęceniem dla innych, ale też głębokim życiem religijnym - mówił o Zmarłym Ksiądz Biskup. - Dziś włączamy jego życie w Eucharystię, w Paschę Jezusa Chrystusa, w Golgotę i Zmartwychwstanie z wielką nadzieję i wiarą, że życie człowieka zmienia się, ale się nie kończy”. Jednak śmierć bliskiej osoby zawsze napełnia bólem, dlatego bp Cisło przekazał rodzinie Zmarłego wyrazy współczucia, zapewniając o duchowej łączności abp. Józefa Życińskiego i biskupów pomocniczych: Ryszarda Karpińskiego, Artura Mizińskiego i Józefa Wróbla. Podczas homilii bp Mieczysław Cisło snuł rozważania nt. tajemnic śmierci i wieczności, a także przypomniał najważniejsze wydarzenia ze „zwyczajnego, ale i wyjątkowego” życia śp. Henryka Domżała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Złote ręce i złote serce

Henryk Domżał urodził się 9 stycznia 1935 r. na opolskiej ziemi, w miejscowości Elżbieta, jako syn Józefa i Urszuli zd. Makowiecka. Pochodził z rodziny rzemieślniczej, o głębokich tradycjach patriotycznych (w czasie II wojny światowej brat matki był żołnierzem AK, a ojciec wspomagał partyzantów). 50 lat temu ożenił się z Teodozją; w sierpniu br. przeżywałby złoty jubileusz małżeństwa. „Był dobrym mężem, dobrym ojcem pięciorga dzieci: Tadeusza, Krzysztofa, Waldemara, Mariusza i Moniki; i dobrym człowiekiem - podkreślał Ksiądz Biskup. - W czasach totalitarnego systemu komunizmu był odporny na wszelkie naciski. Kiedy był nagabywany, by podpisać legitymację, nie ugiął się, bo podpis byłby zdradą najwyższych wartości, którymi żył. A kiedy przyszedł czas zrywu wolnościowego, zaangażował się w «Solidarność»”. Henryk był mechanikiem samochodowym, który z pasją wykonywał swój zawód. Chętnie pomagał ludziom, zarówno podczas pracy w Lublinie, jak i w Opolu Lubelskim. Miał złote ręce, i złote serce.
Mimo wielu obowiązków i ciężkiej pracy, zawsze znajdował czas dla Pana Boga. „Był bardzo aktywny we wspólnocie parafialnej, przez wiele lat należał do rady parafialnej, do męskiego kółka różańcowego pw. św. Maksymiliana. Prenumerował i był wiernym czytelnikiem «Niedzieli» od 30 lat - przypominał bp Cisło. - Miał szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej. Często odmawiał modlitwę zawierzenia”. W szczególny sposób zabrzmiały ostatnie słowa tej modlitwy, zacytowane przez Księdza Biskupa: „Maryjo (…) spraw, byśmy w niebie, pełni radości, oglądali Twojego Syna”. „Te niezwykłe słowa przenoszą nas do wieczności. Wierzymy, że on osiągnął już tę pełnię życia” - mówił Biskup Mieczysław.

Reklama

Wyjątkowy testament

Śp. Henryk był człowiekiem wielkiej kultury, wrażliwym na piękno słowa. Miał dwie ulubione pieśni: „Barkę” i o starym krzyżu, o którym śpiewał: „Ja kocham ten krzyż, gdzie mój Zbawca (…), Pan na nim zmarł, aby wieczne zbawienie mi dać”. Często robił notatki; zapisywał swoje głębokie przemyślenia. „Syn - kapłan znalazł w jego notatkach zapis: «Kiedy serce me zacznie płakać, zmów droga rodzino za mnie modlitwę. Pan powołał mnie do siebie, życie Mu swoje dam» - cytował Ksiądz Biskup. - Te słowa to jego testament, który wypełniamy, dając mu naszą modlitwę”.
Jak wspominał ks. Tadeusz, śp. Ojciec miał też ulubiony różaniec, otrzymany przed laty od ks. St. Wachowskiego. Modlił się na nim co dzień. Drugi, „świąteczny”, czekał w kieszeni garnituru na niedziele ze zmianami tajemnic różańcowych, by ostatecznie przeprowadzić go do wieczności. „Ten codzienny różaniec zatrzymaliśmy na pamiątkę, by nam przypominał o codzienności, która prowadzi do uświęcenia i do Chrystusa” - mówił ks. Tadeusz Domżał.
„Śmierć pozostawia w nas niedosyt naszej miłości i wdzięczności; lęk, że nie zdążyliśmy powiedzieć, jak mocno kochaliśmy, że nie zdążyliśmy powiedzieć «dziękuję». Ale na miłość i wdzięczność jest zawsze czas - zapewniał Ksiądz Biskup. - Świadectwem pamięci jest nie tylko nasza troska o mogiły, ale też modlitwa Kościoła za zmarłych; nasze wypominki, zamawiane Msze św. To wszystko sprawia, że ci, którzy odeszli, żyją w naszych sercach i naszej pamięci. Tak żyje w nas śp. Henryk, zwyczajny człowiek, ale też niezwykły, pełen odwagi, bohaterstwa, wiary i miłości”.

Reklama

Modlitwa i pamięć

Przed odprowadzeniem ciała śp. Henryka Domżała na miejsce wiecznego spoczynku, wielu kapłanów dziękowało za jego życie i przekazywało wyrazy współczucia najbliższym. „Pragnę podziękować zmarłemu Henrykowi za wszelkie dobro, które działo się przez jego dłonie i serce” - mówił proboszcz, ks. K. Kozak. „Nasza obecność to wyraz miłości i życzliwości oraz trwania razem w najpiękniejszym darze, modlitwie. Jedynie modlitwa może bowiem zapełnić pustkę i pozwolić cieszyć się tym, że życie nasze zmienia się, ale się nie kończy” - mówił ks. Mariusz Nakonieczny. „Zapewniam o naszej modlitwie i modlitewnej pamięci naszych najbliższych. Zapewne będziemy spotykać się także na naszym cmentarzu parafialnym. To dla nas także źródło umocnienia, abyśmy trwali w wierności Jezusowi Chrystusowi, najwyższemu Kapłanowi, który rozpromieni swoje oblicze nad śp. Henrykiem” - mówił w imieniu kapłanów pochodzących z Opola Lubelskiego ks. kan. Andrzej Majchrzak.
W imieniu mieszkańców Domu Księży Emerytów głos zabrał ks. prof. Walerian Słomka. Został także odczytany list kondolencyjny od ks. inf. Ireneusza Skubisia, w którym redaktor naczelny „Niedzieli” napisał m.in.: „Każda śmierć jest wielką stratą i wiąże się z ogromnym bólem, szczególnie gdy jest to śmierć osoby najbliższej. Do takich osób przecież należą rodzice. Zwłaszcza dla nas, kapłanów, rodzice stanowią oparcie; na nich polegamy, w nich pokładamy nasze nadzieje”.

Nadzieja przenika serce

Jako ostatni głos zabrał ks. Tadeusz Domżał, dziękując wszystkim za okazane serce i modlitwę. Za autorem Księgi Koheleta przypomniał, że „wszystko ma swój czas; jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem”. Zastanawiając się nad przeżywanym czasem rozstania, mówił o czasie liczonym w godzinach i latach, i o czasie Bożym, w którym zapisuje się historia zbawienia. „W ten czas trzeba uwierzyć. Dopóki życie trwa, trzeba czuwać i modlić się; i trzeba wierzyć. Stajemy wobec próby wiary w tajemnicę zmartwychwstania, ale nadzieja przenika nasze serca i myśli - mówił ks. T. Domżał. - Mój ojciec był dla mnie znakiem. Myślę, że także dla wielu, szczególnie dla najbliższych. Kiedy czasem przychodziło pytanie o wielkość człowieka, zastanawiałem się, czy dorosłem do wielkości ojca. Proszę o modlitwę, by to, co było najpiękniejsze w życiu mojego ojca, stało się dziedzictwem moim i moich najbliższych. Rozpoczął się Wielki Post, a mój ojciec dał mi dobre rekolekcje…”

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję