Reklama

Zapowiadają koncert i płytę

Mariusz Rzymek
Edycja bielsko-żywiecka 13/2010

Piętnaście lat temu, 22 maja 1995 r., gościliśmy w Skoczowie, Żywcu i Bielsku-Białej Jana Pawła II. Choć do świętowania majowej rocznicy zostało jeszcze trochę czasu, artyści, którzy mają ją uświetnić, już dawno rozpoczęli przygotowania

Na sali Miejskiego Domu Kultury „Metalowiec” w Bielsku-Białej najmłodsza część Zespołu Pieśni i Tańca „Bielsko” ćwiczy już układy choreograficzne. Dziewczętom uważnie przypatruje się Bożena Bieńczyk, co jakiś czas korygując błędy. Po różnego rodzaju przytupach i hołubcach, przychodzi kolej na śpiew. Choć w repertuarze ZPiT „Bielsko” pieśni są stale obecne, to jednak przez wzgląd na nowy narybek, wciąż trzeba je ćwiczyć, bądź uczyć od podstaw. Na próbach słychać więc „Barkę”, „Czarną Madonnę”, czy „Góralską modlitwę”.
- W rocznicę pobytu Jana Pawła II w Bielsku-Białej przed pomnikiem Papieża na dziedzińcu Kurii diecezjalnej zaprezentuje się cały Zespołu Pieśni i Tańca „Bielsko”. Zarówno nasz człon reprezentacyjny, jak i część dziecięca dla uczczenia Ojca Świętego, wystąpią z półgodzinnym programem muzycznym. Zaśpiewamy w nim pieśni umiłowane przez Papieża oraz te, które pragniemy mu zadedykować. Akompaniować będzie nasza kapela - mówi Bożena Bieńczyk, kierownik artystyczny ZPiT „Bielsko”.
Wśród mało znanych utworów wykonywanych przez młodych artystów z „Bielska”, a poświęconych osobie Jana Pawła II, znajduje się m.in. „Wawelski dzwon”, „Góralska modlitwa”, „Szumi jawor”, „Tobie Ojcze”, „Ojcowski Dom”. Do dwóch piosenek z tego zestawu muzykę skomponował Jarosław Grzybowski, znany z m.in. z zespołów Grzybowski Band czy Golec Orkiestra, a słowa do niektórych z nich napisała Izabela Karasińska, autorka wierszy i książek o tematyce misyjnej, a zarazem wicedyrektor Wolontariatu Misyjnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
- Naukę melodii i tekstu ćwiczymy od lutego. Bardzo dużą wagę kładziemy na dykcję, gdyż słowa piosenek muszą być wyraźnie zaśpiewane. W końcu każdy, kto przyjdzie pod pomnik Jana Pawła II, musi usłyszeć to, co zaprezentujemy. Całość będzie utrzymana w ludowym klimacie. Temu zresztą ma służyć odpowiednie instrumentarium naszej kapeli składające się ze skrzypiec, kontrabasu, akordeonu i pewnie klarnetu. Nad tym żeby to dobrze brzmiało będzie czuwać moja żona Marzena - mówi Grzybowski.
Lada dzień pięć utworów dedykowanych Janowi Pawłowi II pojawi się na płycie CD. Nagrania materiału podjął się Paweł Krysta, którego można spotkać nie tylko za konsolą, ale i na scenie, podczas występów zespołu. Rejestracji piosenek dokonano w sali Miejskiego Domu Kultury „Metalowiec”.
W rocznicę pobytu Papieża w Bielsku-Białej oprócz występu ZPiT „Bielsko” ma także odbyć się koncert innej uznanej grupy pieśniarzy i tancerzy wykonujących tańce i pieśni ludowe. Już wiadomo, że będzie to ZPiT „Śląsk”.
Zespół Pieśni i Tańca „Bielsko” powstał w 1974 r. Obecnie składa się z trzech grup dziecięcych i jednej reprezentacyjnej. W sumie śpiewa w nim, gra i tańczy ponad 80 osób. W repertuarze zespołu znajdują się dwa programy: jeden ludowy, oparty na polskim i częściowo słowackim folklorze, a drugi, bardziej estradowo-ludowy, złożony nie tylko z naszego rodzimego folkloru, ale międzynarodowego. W programie estradowym znajduje się kilka bloków tematycznych, m.in.: polski, węgierski, bawarski, hiszpański, cygański i country.

Reklama

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Tam, gdzie jest wolność, tam, gdzie jest możliwość rozwijania swojej twórczości, tam jest dużo Światła. Obyśmy byli dziećmi Światła, synami Światła, takimi księżycami Światła, które będą odbijać Jego blask w sercach innych ludzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube.com

ODCINEK DRUGIODCINEK PIERWSZY

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież na wystawie „100 żłóbków”

2019-12-09 21:45

pb / Rzym (KAI)

Papież Franciszek obejrzał dziś po południu wystawę „100 żłóbków”, otwartą 8 grudnia w Sali Piusa X w pobliżu Watykanu. Po podpisaniu 1 grudnia w Greccio listu apostolskiego „Admirabile signum” dał w ten sposób kolejny znak swej dbałości o tę tradycję wiary.

BOŻENA SZTAJNER

Papieżowi towarzyszył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, który przedstawiał Ojcu Świętemu kolejne dzieła. Franciszek indywidualnie witał się z twórcami żłóbków, towarzyszącymi im artystami i ich rodzinami. Na koniec wspólnie z nimi odmówił modlitwę i udzielił im błogosławieństwa.

W czasie trwającej 45 minut papieskiej wizyty chór kameralny Kodály z Budapesztu śpiewał pieśni bożonarodzeniowe.

Wystawa powstała z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest na niej ponad 130 szopek z 30 krajów. Współorganizatorem ekspozycji, którą można zwiedzać za darmo do 12 stycznia, jest ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem