Reklama

Częstochowskie dęby katyńskie

Agnieszka Chadzińska
Edycja częstochowska 13/2010

70. rocznica Zbrodni Katyńskiej stała się okolicznością do szczególnego spojrzenia na tę trudną kartę historii. Także do uświadomienia, zwłaszcza młodym ludziom, że Ci, którzy oddali życie, byli podobni do nich; mieli marzenia, plany, lubili się śmiać, kochali swoich bliskich. Ich wybór padł na ojczyznę, odpowiedzialność i wierność. To niezwykła lekcja historii. Szczególnie, gdy można zbliżyć się do tych osób i minionych zdarzeń. Dzięki ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Zakon Pijarów i Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza - „Od małej ojczyzny do wielkiej historii” (www.katyn-pamietam.pl), lekcja ta znalazła wymiar lokalny. Jednym z projektów organizowanych w ramach tej akcji stał się program skierowany do społeczności lokalnych, instytucji i stowarzyszeń, w tym do szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych, samorządów i parafii pod nazwą „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Widocznym efektem akcji będzie posadzenie 21.857 dębów pamięci, z których każdy ma być poświęcony konkretnej zamordowanej w Katyniu osobie. Do dziś posadzono 2.444 dęby w wielu krajach Europy i w USA (szerzej o ogólnopolskiej inicjatywie można było przeczytać w „Niedzieli” nr 10, w artykule o. Józefa Jońca SP pt. „Od małej ojczyzny do wielkiej historii”).
Organizowania projektu w wymiarze lokalnym regionu częstochowskiego podjęła się dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie, z siedzibą przy ul. Św. Augustyna 3/7. Wstępem i motywacją do podjęcia dalszych działań była wycieczka patriotyczno-edukacyjna do Katynia, która miała miejsce na przełomie września i października ub.r. Wzięła w niej udział m.in. grupa uczniów ww. szkoły pod opieką nauczyciela Rafała Piotrowskiego. Poza innymi miejscami historycznymi związanymi z naszym narodem, uczestnicy zwiedzili Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, brali udział we Mszy św., a na tablicach upamiętniających poległych odnaleźli kilkanaście nazwisk Polaków związanych z 7. Częstochowską Dywizją Piechoty. Odkrywanie prawdy historycznej stało się faktem. Okazało się, że są w Częstochowie i jej okolicach ludzie, których los w jakiś sposób złączył z życiem poległych w Katyniu. Gromadzenie materiałów dotyczących ofiar, świadectw ich bliskich, stało się jednym z zadań projektu. Wybrano i przygotowano miejsce, na posadzenie młodych dębów (plac przy trasie DK1, obecnie wjazd od ul. Wesołej), z których każdy będzie zaopatrzony w tabliczkę z danymi konkretnej osoby z Listy Katyńskiej. Lokalna inicjatywa skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych spotkała się z dużym zainteresowaniem. Ogłoszono konkurs na prace, zaproponowane w dowolnej formie, w których młodzi ludzie prezentują sylwetkę wybranej osoby lub osób, zamordowanych w Katyniu, pochodzących z terenu Częstochowy i okolic. Organizacyjne spotkanie dotyczące zagospodarowania terenu wyznaczonego przez Urząd Miasta miało miejsce 18 lutego br. Wzięli w nim udział m.in.: dyrektor Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych Piotr Galewicz, nauczycielka Agnieszka Burzyńska, przedstawiciele Wydziału Kultury i Promocji, Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej Urzędu Miasta. Nadleśnictwo Złoty Potok udostępniło 70 sadzonek dębów - 3 marca delegacja uczniów z dyrektorem i opiekunami odwiedziła miejsce, na którym rosną młode drzewa. Organizatorów projektu Częstochowskie Dęby Katyńskie nie zabrakło także 5 marca podczas otwarcia wystawy w Muzeum Częstochowskim Ratusz, zatytułowanej „Sowieckie Piekło 1939-1956”. Uczniowie zaprezentowali program literacko-muzyczny. Występ powtórzono 11 marca w auli Biblioteki Publicznej, gdzie odbyło się spotkanie przedstawicieli, dyrekcji i nauczycieli ZSSB z członkami Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie. Kolejną lekcję historii stanowił udział w III Międzynarodowej Konferencji „Prawda, Pamięć, Tożsamość Katynia i Golgoty Wschodu”, poświęconej ks. prał. prof. Zdzisławowi Peszkowskiemu - kapelanowi Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie, która miała miejsce 16 marca na Jasnej Górze. Wszystkie te spotkania i wiele innych inicjatyw, stanowiły okazję do promowania programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” - Częstochowskie Dęby Katyńskie.
13 kwietnia, w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz poświęcenie tabliczek upamiętniających ofiary zbrodni. Poprzedzi je Msza św. na Jasnej Górze o godz. 9.30.
Więcej informacji na temat lokalnego przebiegu programu na stronie organizatora: zssb@edukacja.czestochowa.pl.

Reklama

Mateusz Morawiecki i Jakub Błaszczykowski w Truskolasach

2019-07-22 18:17

PAP

– Moim marzeniem jest, żeby młodzież mogła trenować, żeby odciągnąć ją od głupstw – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w Truskolasach, który w poniedziałek odwiedził Szkołę Podstawową im. Stanisława Ligonia, gdzie zainicjował budowę boiska sportowego.

Twitter.com

Morawiecki w Truskolasach spotkał się z piłkarzem, reprezentantem Polski, byłym zawodnikiem m.in. Borussi Dortmund, a obecnie Wisły Kraków, pochodzącym z Truskolasów Jakubem Błaszczykowskim.

Według premiera trzeba się zastanowić nad systemem szkolenia młodych piłkarzy i nowatorskim podejściem do piłki nożnej.

– Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta, północna część woj. śląskiego, żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągnąć ich od tych głupstw, głupotek i większych jakiś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach – powiedział Morawiecki.

Premier oznajmił, że „droga do sukcesu jest usiana ciężką pracą”. – Nie wolno się załamywać. Trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach – oznajmił.

Jestem przekonany, że za 5-10 lat będziemy w stanie osiągać sukcesy w Lidze Mistrzów, w piłkarskich mistrzostwach świata i Europy – ocenił premier...

– Trzeba iść do przodu w ramach pewnej dyscypliny. Taką drogę przebył nasz piłkarz. Chciałem podziękować Kubie Błaszczykowskiemu za wspaniałą postawę, postawę patriotyczną i naukę patriotyzmu w praktyce – dodał.

Jakub Błaszczykowski stwierdził, że jest to dla niego „bardzo ważny dzień”. – Jak wspomniałem panu premierowi, od 2010 r. starałem się, żeby takie wydarzenie miało miejsce, żeby powstało boisko, akurat tu, bo tutaj wykonywałem pierwsze kroki – powiedział.

Budowa boiska w Truskolasach jest częścią finansowanego przez rząd Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do francuskich skautów: nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych

2019-07-23 19:18

pb (KAI/famillechretienne.fr) / Jambville

Nie ograniczajcie się do kontaktów wirtualnych - zaapelował papież Franciszek do 22 tys. francuskich skautów, zgromadzonych w Jambville koło Paryża na „wielkim jamboree” (zlocie) pod hasłem „Connecte!” (Połącz się!).

Grzegorz Gałązka

Za pośrednictwem telegramu wysłanego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina papież przekonuje, że łączność z Chrystusem poprzez modlitwę, słuchanie słowa Bożego i sakramenty pozwala odkryć „źródło radości”, ale także „drogę prawdziwego spotkania” z innymi ludźmi.

Życzy młodym, by nie ograniczając się spotkań wirtualnych, coraz bardziej byli „budowniczymi mostów”. W ten sposób wezmą udział w budowie społeczeństwa „bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego”, zauważającego małych i ubogich.

W spotkaniu w Jambville bierze udział 22 tys. spośród 85 tys. członków głównej organizacji harcerskiej we Francji Scouts et Guides de France (SGDF).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem