Reklama

Wielkopostne spotkanie warsztatowe

Aleksandra Mirkiewicz
Edycja szczecińsko-kamieńska 13/2010

W sobotę 13 lutego Szczecinie-Dąbiu od wczesnych godzin rannych do domu Sióstr Uczennic Krzyża przyjeżdżały osoby, które już po raz czwarty odpowiedziały na zaproszenie s. Beaty, aby wziąć udział w wielkopostnych warsztatach muzyczno-liturgicznych.
Przyjechały osoby ze szczecińskich parafii, a także z: Trójmiasta, Choszczna, Mieszkowic, Troszyna, Gorzowa Wlkp., by dowiedzieć się czegoś nowego o liturgii Wielkiego Postu i wykorzystać to w swoich parafiach, w których są zaangażowane w śpiew liturgiczny. Przywitanie jak zwykle rozpoczęło się od gorącej kawy i herbaty, do których podano ciasteczka. W tak prosty sposób wytworzyła się wśród zebranych rodzinna atmosfera. Nieważne było to, czy ktoś był pierwszy, czy czwarty raz. Każdy czuł się w tym domu jak u siebie. A na tym najbardziej zależało organizatorkom, a w szczególności s. Sarze, która jest gospodynią tego domu. Siostra Sara przez ostatnie spotkania uczyła nas pięknego śpiewu, tym razem przygotowywała dla nas smaczne posiłki. W jej miejsce przyszła i towarzyszyła nam s. Emmanuela.
Siostra Beata podzieliła naszą 22-osobową grupę na sekcje głosowe, w których ćwiczyliśmy przygotowane przez nią pieśni i modlitwy. Każdy z nas wkładał w to całe swoje serce i każdy w tych pięknych refleksyjnych utworach znalazł coś dla siebie. Po intensywnych ćwiczeniach nastał czas konferencji, którą wygłosił ks. Waldemar Piątek z parafii pw. św. Mikołaja w Szczecinie. Nie była to typowa konferencja. Nie mogliśmy tylko siedzieć i słuchać, każdy z nas musiał włączyć się w dyskusję. Po konferencji była przerwa, podczas której mogliśmy się bliżej poznać. Nie zapomnieliśmy jednak o tym, że głównym celem była nauka śpiewu. Tak więc po próbach w grupach nadszedł czas na próbę ze wszystkimi głosami. Harmonia, która panowała w wykonywanych utworach, i przede wszystkim treści w nich zawarte przenosiły nas już w czas wielkiego oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Po dopracowaniu wszelkich niedociągnięć głosowych zostaliśmy zaproszeni przez s. Beatę na kolejną konferencję. Tym razem siostra nakreśliła nam, jak od strony muzycznej powinien wyglądać Wielki Post. Przedstawiła, kiedy i jakie pieśni mają być wykonywane. Wszystko zostało poparte źródłami Kościoła, w których znajdują się konkretne wskazówki. Wieczorem o godz. 19 odprawiona została Msza św. Oprawa muzyczna liturgii wykonywana na głosy dawała nam wszystkim satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.
Następne warsztaty już w kwietniu!

Gdy katolik ma dość

2019-07-16 11:47

Ks. Jarosław Grabowski
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 3

Jak połączyć postawę pełną miłości z postawą stanowczości, do jakiej zmuszają nas okoliczności?

Sztajner/Niedziela
Ks. dr Jarosław Grabowski

Potrzebujemy dziś niewątpliwie wielkiej mądrości i rozwagi, by w sytuacji dialogu z drugim człowiekiem zawsze być świadkiem Chrystusa. Warto bowiem pamiętać, że głoszenie Ewangelii to nie tylko mówienie o Bożej miłości, która jest niezgłębiona i bezwarunkowa, ale także jasne i konkretne przekazywanie wymagań, które ona stawia. Gotowość do dialogu oznacza przecież, obok szczerości intencji i dobrej woli, także otwartość obu stron. Nie można nieustająco podejmować prób porozumienia się, gdy druga strona z góry skazuje dialog na niepowodzenie, wystawia nas na pośmiewisko i drwinę. Dochodzi wtedy do sytuacji, z jaką mamy obecnie do czynienia w Polsce. Trzeba jasno powiedzieć: Dość!

O skomplikowanej i trudnej sytuacji, w której znajduje się obecnie Kościół w Polsce, mówi abp Stanisław Gądecki w rozmowie zamieszczonej na naszych łamach. Po lekturze tego wywiadu można dojść do wniosku, że niezgoda na dalsze obraźliwe zachowania wobec wspólnoty Kościoła katolickiego może być większym świadectwem z naszej strony niż podejmowanie kolejnych prób dialogu, który w obecnych warunkach – jak podpowiada doświadczenie – nie ma większych szans na powodzenie.

Coraz częściej słychać twierdzenia, że dziś jednym z największych wyzwań Kościoła jest obrona moralności wobec panoszącego się relatywizmu. Na nieszczęście otrzymał on potężne wsparcie w postaci lansowanej powszechnie poprawności politycznej. Przed przyjmowaniem takiej postawy i pochodzącej od niej wizji świata przestrzega prof. Eugenio Capozzi. W wywiadzie, którego udzielił naszemu tygodnikowi, powiedział: „Kościół katolicki jest dziś praktycznie ostatnią filozoficzną barierą dla relatywizmu”. Nie powinna więc nas dziwić coraz głośniej postulowana konieczność jednoznacznej postawy Kościoła wobec działań środowisk LGBT, które pod pretekstem głoszenia równości i tolerancji posuwają się do profanacji tego, co dla nas święte. W ostatnim czasie mamy do czynienia z wyraźną intensyfikacją takich działań. Jak daleko ci ludzie mogą się posunąć? Niestety, wydaje się, że nie ma dla nich już żadnej granicy.

Pozostaje pytanie, jak połączyć postawę pełną miłości – do jakiej chrześcijanie są zobowiązani – z postawą stanowczości, do jakiej zmuszają nas okoliczności. Czy wystarczy otwartość na drugiego człowieka przy jednoczesnym mocnym zaznaczeniu granic własnej godności?; postawa łagodnego, ale wyraźnego sprzeciwu wobec tego, co się wokoło dzieje? Jestem przekonany, że konieczna będzie nade wszystko modlitwa do Ducha Świętego, by dawał nam mądrość i rozsądek w postępowaniu. Bo tylko Jego mądrość udźwignie to trudne zadanie – przyniesie nam stanowczość pełną pokoju i wyważenia postaw, merytorycznych argumentów i miłości do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2019-07-18 18:00

ks.sk / Katowice (KAI)

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ermpolska.pl

- Ufam, że ks. Wiśniewski podejmie powierzoną sobie funkcję z zasłuchaniem w Słowo Boże, dynamizmem apostolskim i śląską pracowitością – pisze abp Gądecki.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest częścią Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwa Modlitwy). Opiera się na duchowości czerpiącej z kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Głębokie życie duchowe wzorowane na Sercu Jezusa, głębokie doświadczenie Eucharystii oraz adoracji oraz służba misji Kościoła to istota Eucharystycznego Ruchu Młodych – napisał do ks. Wiśniewskiego ks. Frederic Fornos SJ, międzynarodowy dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz ERM.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy. Został odnowiony dekadę temu, aby duchowe skarby Kościoła trafiały do jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych. Aktualnie Ruch jest obecny w 56 krajach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem