Reklama

Wielki Tydzień - Święty Czas

Abp Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski
Edycja wrocławska 13/2010

Rozpoczynają się dla nas najważniejsze dni w roku. Okres Wielkiego Tygodnia, zwłaszcza Triduum Paschalne, jest punktem kulminacyjnym wszystkich obchodów liturgicznych Roku Kościelnego. Cała intensywność naszej modlitwy, naszej nadziei, miłości i wiary, musi zaowocować głębokim przeżyciem tego czasu.
W Wielkim Tygodniu obchodzimy pamiątkę ustanowienia Eucharystii, która jest istotą życia chrześcijańskiego. W katedrach odprawiana jest Msza św. poranna, Msza Krzyżma, podczas której dokonuje się konsekracji krzyżma świętego i poświęcenia olejów świętych. Kapłani dziękują wtedy za dar swojego powołania, odnawiają swoje przyrzeczenia. To jest pierwszy akt dotyczący tylko kościołów katedralnych, biskupa i kapłanów skupionych na tej uroczystości. Natomiast dla ogółu wiernych najistotniejsza jest wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej. W niej właśnie wspominany i uobecniamy tajemnicę Eucharystii. Warto jeszcze zaznaczyć, że po soborowej odnowie liturgii tą Mszą św. rozpoczynamy Triduum Paschalne, które trwa do Nieszporów Niedzieli Wielkanocnej.
Wielki Piątek to czas żałoby, zadumy, ale też intensywnej modlitwy. Zwróćmy uwagę, że w Liturgii Wielkopiątkowej znajdują się tak bardzo wymowne momenty, jak powszechna modlitwa Kościoła, czytanie Męki Pańskiej, adoracja krzyża i wreszcie, według naszej tradycji, jest jeszcze procesja do Bożego Grobu.
Wielka Sobota jest dniem wielkiego milczenia i wyciszenia. W tym dniu należałoby się skupić na tym, że Chrystus zstąpił do grobu i do otchłani, a teraz oczekujemy na Zmartwychwstanie z wielkim napięciem naszej wiary.
I wreszcie to, co stanowi szczyt szczytów w liturgii - Wigilia Paschalna. Mamy Liturgię Światła z orędziem wielkanocnym, następnie wspaniałe czytania biblijne ze Starego i Nowego Testamentu: one wszystkie prowadzą do Zmartwychwstania i tajemnicy Chrztu Świętego. Według sugestii i najbardziej spójnego myślenia teologicznego, właściwą rzeczą jest, aby po Liturgii Wigilii Paschalnej od razu odprawiać procesję rezurekcyjną, która jest przecież tylko naszym zwyczajem, bo np. w Rzymie czy w Ameryce takiej tradycji nie ma. Myślę, że nie trzeba tego rozdzielać, gdyż cała Wigilia Paschalna to już przeżywanie tajemnicy Zmartwychwstania. Dlatego postanowiliśmy, aby w naszej archidiecezji procesja rezurekcyjna odbywała się zaraz po Wigilii Paschalnej.
Uczestnictwo w całym Triduum jest stopniowym przygotowaniem do wielkiego Misterium, jakim jest Zmartwychwstanie. Ktoś, kto naprawdę chce przeżyć Święta, autentycznie zatopić się w wielkiej tajemnicy, doznać wewnętrznego, duchowego zmartwychwstania, weźmie udział w obchodach Triduum Paschalnego. Tak rozplanuje swój czas, aby na ostatnią chwilę nie zostawiać spowiedzi, zakupów, porządków, ale by móc spokojnie uczestniczyć w tych pięknych i bogatych obrzędach.

Nabierzcie ducha!

2019-11-13 08:09

O. Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 46/2019, str. 31

stock.adobe.com

Zapowiedź zburzenia świątyni i podboju Jerozolimy przez pogan już dawno się spełniła. Czekamy na spełnienie obietnicy co do powtórnego przyjścia Chrystusa. To dla nas intrygujące, jak dużo mówi Pan o tym, co poprzedzi Jego powrót i jakie „zjawiska” będą się intensyfikować w końcu dziejów. Znaki zwiastujące koniec dopełniających się „czasów ostatecznych” trudno jest interpretować. Obserwując to, co się dzieje w kilku ostatnich dekadach (czy paru wiekach), możemy twierdzić, że liczne są znaki końca i bliskiej Paruzji. Nikt jednak nie wie – i wiedzieć nie może – jakie zamiary ma jeszcze Bóg wobec świata i ludzkiej historii. Znamy rzecz najważniejszą – historia ludzkości nie jest linią biegnącą z nieskończoności w nieskończoność. Ma ona swój początek i kres. Nie jest też zamkniętym kręgiem z cyklicznymi powrotami...

Życie człowieka kończy się śmiercią. Koniec mieć będzie też ludzkość jako całość. Także ziemia, mimo osadzenia w potężnym i genialnym akcie stwórczym Boga, jest tylko czasowa (nie wieczna). Bezpowrotnie przeminie. Niezależnie od naszej woli (wyobrażeń czy oczekiwań) nadchodzi ostatnia godzina ludzkich dziejów. Stoimy przed kurtyną, która w każdej chwili może zostać podniesiona! Ukaże się wtedy wspaniałość naszego Zbawiciela!

Tak, jeszcze jesteśmy tu, unoszeni wartkim strumieniem zdarzeń... Uczniowie Jezusa liczą się z tym, że zanim powróci Pan „z wielką mocą i chwałą”, będą musieli wiele wycierpieć. Owszem, bywały dla wierzących okresy spokojniejsze, ale w czasach ostatecznych nic nie będzie im oszczędzone. Pojawią się fałszywi prorocy i religijni szarlatani. Będą wojny, rewolucje, trzęsienia ziemi, głód i zarazy, prześladowania i więzienia, rozdarcia i zdrady, także ze strony bliskich. Blisko końca „ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie” (Łk 21, 11). Wierzący w Chrystusa już doświadczają tego wszystkiego w nadmiarze! Co za ból i współczucie!

Ale pociechą i ostoją są słowa Jezusa: „(...) nie trwóżcie się (...). To najpierw musi się stać” (Łk 21, 9). „A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie” (Łk 21, 28).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert z okazji 35-lecie męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki

2019-11-16 21:32

Marian Florek

Z okazji 35 lecia męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki 16 listopada br. pod stropami jasnogórskiej bazyliki wybrzmiały przenikliwe dźwięki instrumentów i ludzkich głosów, w ramach kompozytorskiego koncertu Grzegorza Majki.

Marek Kępiński Biuro Jasna Góra

Urszula Borzęcka (sopran), Stanisław Duda (baryton), akordeonowy duet DUO ACCOSPHERE w składzie Alena Budziňáková-Palus i Grzegorz Palus oraz sam kompozytor przekazali licznie zgromadzonej widowni głębokie treści zawarte w poetyckich strofach zmarłego w tym roku Tadeusza Szymy, a będące hołdem poety wobec kapłana ludzkiej wolności ks. Jerzego Popiełuszki.

Jako pierwszy wybrzmiał utwór utwór do tekstu Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej pt. „Czarny portret” na sopran i akordeon; swoista kontemplacja oblicza Madonny. Całość wydarzenia muzycznego zwieńczyło prawykonanie „Testamentu ran”, dzieła w formie poematu wokalnego na sopran, baryton, dwa akordeony i realizatora-sonorystę.

Warstwa tekstowa złożona z 5 wierszy Tadusza Szymy, osnuta wokół postaci bł. Jerzego Popiełuszki, jego działalności, męczeństwa, wstawiennictwa, współczesnej czci, stała się nie tyle pretekstem do zbudowania muzycznej formy, ale tę formę wypełniła i dodała do warstwy dźwiękowej swoistą autonomię słowa, fundowaną na artystycznej i etycznej uczciwości poety. Choć poszczególne wiersze łączy wspólny temat, to odróżnia je od siebie perspektywa podmiotu lirycznego.

Raz jest on bacznym obserwatorem bieżących wydarzeń, relacjonującym je w czasie rzeczywistym i rzucającym na nie poetyckie światło osobistego przeżycia, a innym razem (po upływie mniej więcej 35. lat) jest autorem modlitewnych refleksji. Te wymienione i pozostale utwory, składające się na koncert, zmusiły słuchaczy do „uważności”. Do tej uważności do jakiej nawoływał zamordowany ks. Popiełuszko, aby nie zagubić się w trudnych czasach. Świadkami artystycznego wydarzenia, zorganizowanego pod patronatem „Niedzieli” przez Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater” byli m.in. przedstawiciele województwa śląskiego i śląskiego samorządu, znakomity kompozytor - prof. Juliusz Łuciuk, Lidia Dudkiewicz, członek Rady Programowej TVP i inni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem