Reklama

Kościół

Wietnam: rozpoczęła się rozbiórka jednego z najstarszych kościołów katolickich na Północy

W mieście Bùi Chu – siedzibie najstarszej diecezji katolickiej w prowincji Nam Định na Północy Wietnamu – rozpoczęto 17 lipca rozbiórkę miejscowej katedry, wzniesionej w 1885, jednej z najstarszych w całym kraju.

[ TEMATY ]

Wietnam

wikipedia.org

Prace mają zostać zakończone w sierpniu, po czym na jej miejsce ma stanąć większa i trwalsza świątynia. O zburzeniu dotychczasowego obiektu zdecydowały władze nie państwowe, ale kościelne, tłumacząc to złym stanem katedry.

Jeden z księży diecezji Bùi Chu, pragnący zachować anonimowość, powiedział azjatyckiej katolickiej agencji prasowej UCA News, że 17 bm. robotnicy zaczęli rozbierać płyty podłogowe i stropowe. Zwrócił przy tym uwagę, że władze diecezji nie ogłaszały publicznie zamiaru zburzenia 135-letniej świątyni z obawy przed negatywnymi reakcjami nie tylko wiernych, ale też innych mieszkańców tego regionu. Wszyscy oni sprzeciwiają się zburzeniu zabytkowej budowli, zbudowanej w 1885 na polecenie ówczesnego biskupa tej diecezji, Hiszpana Wenceslao Onate.

Reklama

Przedstawiciele Kościoła bronili swej decyzji, powołując się na pogarszające się warunki istnienia budowli, która zwłaszcza w porze deszczowej była często zalewana, a nawet podtapiana, co zagrażało bezpieczeństwu wiernych. Mówił o tym m.in. miejscowy biskup Thomas Aquinas Vu Dình Hiêu.

Właśnie po jego słowach w maju ub.r. 25 miejscowych architektów wysłało list do premiera kraju Nguyễn Xuân Phúca, ministra kultury, sportu i turystyki Nguyễn Ngọc Thiệna oraz do szefa prowincji Nam Định – Phạm Đình Nghị z prośbą o zachowanie jedynej w Wietnamie katedry, wzniesionej w stylu barokowym. W odpowiedzi na ten apel wikariusz generalny diecezji Bùi Chu a zarazem kierownik diecezjalnego biura budowlanego ks. Joseph Nguyễn Đức Giảng miał powstrzymać te plany.

Niemniej jednak w lutym br. wrócono do sprawy, ale prace znów wstrzymano, tym razem z powodu wybuchu epidemii koronawirusa. W okresie, gdy kościół zostanie rozebrany a nie powstanie jeszcze nowy, miejscowi katolicy będą chodzić na Msze do położonego obok budynku.

Reklama

Siostra Theophane Đoàn Thị Chuyện ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Różańcowej powiedziała UCA News, że zajmująca powierzchnię 1088 metrów kwadratowych katedra, która była odnawiana w latach 1974 i 2000, rozpada się, szczególnie w porze deszczowej – woda często zalewa zabytkowe wnętrze, nie tylko uszkadzając je, ale też zagrażając przebywającym we wnętrzu ludziom. „Decyzja o budowie nowej świątyni jest słuszna, aby zapewnić bezpieczeństwo tłumom wiernych, uczęszczających na nabożeństwa” – oświadczyła zakonnica.

„Mogę zrozumieć, co dzieje się z katedrą, ale czuję się bardzo zniechęcony zapowiedziami zburzenia jej” – stwierdził dziennikarz Martin Rama w rozmowie z miejscowym portalem informacyjnym „Tuoi Tre”.

Nowy kościół ma powstać na tych samych fundamentach, co stary, ale na większym obszarze. Sufit zostanie wykonany z drewna i w tym samym stylu, jak inne tradycyjne budynki w tych okolicach.

Katolicyzm dotarł na ziemie obecnej diecezji Bùi Chu przed 1533 dzięki misjonarzom zagranicznym. Na terenie diecezji, będącej kolebką kultury i tradycji katolickich w Wietnamie, znajduje się wiele miejsc religijnych i zabytkowych kościołów, wzniesionych w stylach gotyckim, hiszpańskim, francuskim i rodzimym, wietnamskim. Obecnie na terenie prowincji Nam Định mieszka ponad 412 tys. katolików.

2020-07-23 08:13

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wietnam: otwarto seminarium dla 300 kleryków

2020-09-21 15:22

[ TEMATY ]

Wietnam

swm.pl

Komunistyczny rząd Wietnamu zezwolił na otwarcie nowego seminarium duchownego w Thái Bình. Ma ono całkowicie legalny status i jest niezależne od innych seminariów w kraju. Będzie w stanie utrzymać niemal 300 kleryków oraz zapewnić formację intelektualną dla seminarzystów zarówno z diecezji jak i z różnych zgromadzeń zakonnych.

Leżąca w północnym Wietnamie diecezja Thái Bình ma nadzieję w ciągu kilku lat znacznie zwiększyć liczbę księży. Potrzeby duszpasterskie są duże, a do tej pory seminarium w Hanoi, największe w tym rejonie, z 40 chętnych było w stanie przyjąć tylko 10. W lipcu br. ordynariusz sąsiedniej diecezji Thái Bình bp Pierre Nguyên Van Dê uzyskał pozwolenie od władz komunistycznych na otwarcie nowego seminarium pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Wcześniejsza formacja księży w tych częściach kraju odbywała się jedynie „zaocznie”. Biskup Nguyên Van Dê otrzymał wcześniej od władz pozwolenie na otwarcie pięcioletniej szkoły na studentów, których potem wyświęcał na diakonów.

Na Mszy inaugurującej Seminarium Najświętszego Serca obecnych było ponad 100 studentów z czterech innych diecezji północnego Wietnamu. Ich obecność była wyrazem coraz większego zapotrzebowania na formację nowych ewangelizatorów i szafarzy sakramentów.

Wiernych w Wietnamie przybywa. Do tej pory jednak niewielkie ośrodki kształcenia księży nie wystarczały, aby sprostać zapotrzebowaniu. Odpowiedzią na to jest założenie nowego dużego seminarium w Thái Bình, które daje nadzieję na rozwój Kościoła w tym kraju. Skutecznie działania bp. Nguyêna Van Dê pokazują też, że władze komunistyczne z coraz większą przychylnością patrzą na Kościół katolicki i przestają widzieć w nim wroga.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął zrzeczenie się praw kardynała i urzędu przez prefekta kongregacji

2020-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację kardynała Giovanniego Angelo Becciu z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z praw związanych z godnością kardynała - podało watykańskie biuro prasowe. Powody tej decyzji nie są znane.

W krótkim komunikacie Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba". (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął zrzeczenie się praw kardynała i urzędu przez prefekta kongregacji

2020-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację kardynała Giovanniego Angelo Becciu z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z praw związanych z godnością kardynała - podało watykańskie biuro prasowe. Powody tej decyzji nie są znane.

W krótkim komunikacie Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba". (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję