Reklama

Kościół

USA: biskupi przeciwko legislacji wymierzonej w centra pomocy kobietom w ciąży

Katoliccy biskupi stanu Nowy Jork wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec projektu ustawy wymierzonej przeciwko centrom pomocy kobietom w ciąży związanych z obroną życia. Duchowni wskazali na stronniczość proponowanego prawa i wezwali stanowych senatorów do głosowania przeciwko propozycji mającej dowieść, że ośrodki pro-life ograniczają prawa kobiet, gdyż nie proponują im aborcji.

[ TEMATY ]

aborcja

fotolia.com

Konferencja Biskupów Stanu Nowy Jork w specjalnym oświadczeniu sprzeciwiła się planom wdrożenia prawa, które upoważniłoby stanowego komisarza ds. zdrowia do opracowania badania i wydania raportu na temat wpływu centrów pomocy kobietom w ciąży. Według duchownych, brzmienie proponowanych zapisów z góry ustala wynik „badania” i prowadzić ma do wniosku, że oferowane w ośrodkach usługi są zbyt „ograniczone”, gdyż blokują kobietom w ciąży dostęp do aborcji.

Inicjatorami projektu ustawy są członkowie Partii Demokratycznej: deputowana zgromadzenia stanowego stanu Nowy Jork Deborah Glick i senator stanowy Brad Hoylman. Ma on na celu określenie „niezaspokojonych potrzeb w zakresie zdrowia i zasobów”, jakie stoją przed kobietami w ciąży w Nowym Jorku oraz wpływu „ograniczonych pod względem oferty” ośrodków pomocy dla brzemiennych.

Projekt zyskał już akceptację zgromadzenia stanowego i trafił do senatu. Jeśli stanie się prawem, umożliwi komisarzowi ds. zdrowia dokładne ustalenie, w jaki sposób broniące życia ośrodki pomocy zapewniają dostęp do „do szerokiej gamy usług opieki reprodukcyjnej i seksualnej opieki zdrowotnej”.

Biskupi zwrócili uwagę, że już sam język projektu prawa opiera się na pełnym uprzedzenia etykietowaniu ośrodków pro-life. Według hierarchów, chodzi o to, by zastraszyć pracujących tam ludzi, zmusić do milczenia i zamknąć ostatecznie centra niosące pomoc w sytuacji kryzysowej.

„Przepisy te zmuszą takie ośrodki, które opierają się przede wszystkim na wolontariuszach, aby przekazały władzom stanowym obszerne dane dotyczące m.in. źródeł finansowania, usług, personelu, wytycznych operacyjnych, demografii klientów i innych rzeczy, nawet jeśli nie otrzymują one dotacji stanowych” – przestrzegli biskupi, przypominając, że większość tych ośrodków nie otrzymuje wsparcia finansowego od stanowego rządu.

Ustawodawstwo pozwoli na stworzenie 9-osobowej grupy zadaniowej odpowiedzialnej za opracowania raportu nt. centrów pomocy kobietom w ciąży. Trzech członków nominować ma gubernator, trzech przewodniczący zgromadzenia, a kolejnych trzech tymczasowy przewodniczący senatu. W grupie zadaniowej znaleźliby się aborcjonista i specjalista w dziedzinie praw reprodukcyjnych i zdrowia.

Reklama

Biskupi zachęcili senatorów stanowych Nowego Jorku, w większości członków Partii Demokratycznej, do głosowania przeciwko ustawie. Przypomnieli, że stan Nowy Jork ma jeden z najwyższych wskaźników aborcji w USA. Podkreślili, że kobiety w ciąży powinny mieć wsparcie i możliwości, jeśli chcą mieć dziecko.

„Stan, który szczyci się tym, że jest ‘pro-choice’ (za wyborem), nie powinien podejmować działań legislacyjnych, aby utrudniać wybór porodu” – zaakcentowali duchowni.

Od wielu lat wskaźnik aborcji w Nowym Jorku i całym stanie jest dwukrotnie wyższy niż średnia krajowa w USA. Około 40 proc. ciąż w tym regionie kończy się zabiciem dziecka, a w niektórych dzielnicach aglomeracji nowojorskiej przekracza nawet 60 proc.

2020-07-23 12:34

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Paglia o zapobieganiu aborcji: nie wystarczy prawo, potrzebna jest solidarność

[ TEMATY ]

aborcja

TV Trwam

- Nie wystarczy prawo, konieczna jest solidarność z kobietami w ciąży potrzebującymi pomocy - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia komentując odrzucenie przez argentyński Senat legalizacji aborcji. Jednym z podnoszonych argumentów za prawną dopuszczalnością były nielegalne aborcje.

Zdaniem włoskiego hierarchy, „podziemne aborcje” są plagą, którą „absolutnie należy zwalczać”. Sposobem na to jest jednak nie legalizacja przerywania ciąży, lecz pomaganie kobietom najsłabszym, mającym wiele problemów i „często nie widzących innego wyjścia niż podziemna aborcja”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Apostołowie XXI wieku

2022-06-26 17:13

Marzena Cyfert

Wolontariusze z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu" we Wrocławiu

Wolontariusze z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego

W katedrze wrocławskiej pięcioro młodych ludzi działających w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym "Młodzi Światu" we Wrocławiu otrzymało krzyże misyjne i błogosławieństwo na czas swojej posługi w Afryce i Azji.

Eucharystii przewodniczył ks. Jerzy Babiak, prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego we Wrocławiu. W homilii nawiązał do Ewangelii o powołaniu pierwszych uczniów. – Jezus sam osobiście mówi do nich: „Pójdź za Mną”, albo przyjmuje ich deklaracje. W tej sytuacji uczniowie otrzymują zdecydowane wskazania. Jezus podkreśla, że aby iść za Nim, powinni być gotowi poświęcić wszystko, aby żadne sprawy ziemskie ich w tym nie zatrzymywały i nie ograniczały. Słyszymy, że kto rękę przykłada do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego – mówił ks. Babiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję