Reklama

Jan Paweł II

"Alpejski" Watykan. Introd świętuje „swojego” Papieża

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z proboszczem i burmistrzem alpejskiej miejscowości, która gościła Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

wywiad

Jan Paweł II

Monika Książek

Historia pobytów Jana Pawła II w Dolinie Aosty rozpoczęła się w 1986 r., gdy Papież udał się z pierwszą wizytą duszpasterską do tego alpejskiego regionu Włoch. Papież, wielki miłośnik gór, postanowił spędzić w tym regionie swe letnie wakacje w 1989 r. Wybór miejscowości padł na Les Combes, frakcję Introd, która leży około 20 km od Aosty, gdzie włoscy salezjanie mają dom wakacyjny. Janowi Pawłowi II tak bardzo spodobało się to miejsce, że wracał tu jeszcze wielokrotnie - był na letnim odpoczynku w Dolinie Aosty aż 10 razy i tutaj spędził także swoje ostatnie wakacje w 2004 r.

Grzegorz Gałązka

O pobytach świętego Papieża w Les Combes i o podtrzymywaniu pamięci o nim w tym górskim zakątku Włoch rozmawiałem z burmistrzem miejscowości, Vittorio Anglesio, i z proboszczem, ks. Ugo Reggianim.

Reklama

Włodzimierz Rędzioch: Czym były dla małego, górskiego miasteczka, jakim jest Introd, pobyty Jana Pawła II?

Vittorio Anglesio: Mówię z bezpośredniego doświadczenia, ponieważ miałem szczęście być obecnym podczas 10 pobytów św. Jana Pawła II i 3 pobytów Benedykta XVI. Jan Paweł II przybył do Doliny Aosty po raz pierwszy w 1986 r. z wizytą duszpasterską, a w 1989 r. przybył do Introd na wakacje. Byłem wtedy wśród ludzi, którzy na niego czekali przed kościołem. To był coś niesamowitego, niebywałego. Następnie zostałem radnym miejskim, zastępcą burmistrza oraz burmistrzem i w ten sposób śledziłem organizację kolejnych pobytów Papieża w Les Combes, frakcji Introd.

Grzegorz Gałązka

Jak zmieniła się wioska Les Combes w latach pobytu Papieża?

Reklama

Wioska całkowicie się zmieniła. Przede wszystkim rozwinął się ruch turystyczny. Gmina wyremontowała całą miejscowość, dokonała inwestycji i konserwacji, a wiele osób prywatnych wyremontowało domy. Natomiast w 1996 r., dzięki funduszom regionalnym, stworzyliśmy muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II a dzięki pomocy kard. Dziwisz dostaliśmy do niego wiele przedmiotów związanych z Papieżem. W 2016 r. podniesiono kaplicę św. Wawrzyńca, która znajduje się w pobliżu Muzeum, do rangi sanktuarium, w którym latem eksponowana jest relikwia św. Jana Paweł II (poza sezonem relikwia jest przechowywana w kościele parafialnym).

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. Jak gmina Introd obchodzi tę szczególną rocznicę „waszego” Papieża?

Grzegorz Gałązka

W tych wszystkich latach staraliśmy się zachować żywą pamięć o świętym Papieżu, który bywał z nami, chodził po okolicznych górach i oddychał „naszym” powietrzem. We wszystkich miejscach naszego terytorium odwiedzanych przez Ojca Świętego umieściliśmy krzyż lub tablicę z dedykacją, by przypomnieć jego pobyt. Natomiast dzięki funduszom europejskim, zmieniliśmy całe oświetlenie w Les Combes, szczególnie oświetlając budynki Muzeum i sanktuarium. Odnowiliśmy stronę internetową gminy i Muzeum (www.maison-musee.it), odbyliśmy spotkania w celu zebrania świadectw ludzi, którzy znali Jana Pawła II, przede wszystkim mojego poprzednika Osvaldo Naudina, który przez wiele lat gościł Papieży w Introd.

Aby zachować pamięć o postaci Jana Pawła II, zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym. Oprócz tego zamontowaliśmy dwa zewnętrzne monitory, na których prezentujemy filmy, filmy dokumentalne i zdjęcia ilustrujące zarówno historię pobytów Ojca Świętego, jak i turystyczne atrakcje naszego terytorium: zamek, „parc animalier” (park zwierząt), kościół, mleczarnie i „Maison Bruil” (muzeum ukazujące, jak kiedyś była przechowywana żywność w naszym regionie).

Grzegorze Gałązka

Księże proboszczu, czym z religijnego i duszpasterskiego punktu widzenia, były pobyty w Introd Papieża, wikariusza Chrystusa?

Ks. Ugo Reggiani: Jako duszpasterze staramy się zrozumieć - poczynając od historycznej postaci Jana Pawła II - co to znaczy być świętym, bo święty jest nam dany, abyśmy poprzez niego odkryli Boga. Teraz mamy również sanktuarium św. Jana Pawła II, które odwiedzają ludzie z całego regionu, dlatego jest to nowe wyzwanie duszpasterskie. Kolejnym polem działalności są letnie oratoria dla młodzieży, które w tym roku są poświęcone św. Janowi Pawłowi II.

Przygotowaliśmy także, razem z władzami gminy Introd, wystawę fotograficzną w zdekonsakrowanej kaplicy Świętego Całunu. Autorem zdjeć jest znany papieski fotograf Grzegorz Gałązka, który prezentuje zdjęć upamiętniajacych papieskie pobyty z Valle Aosta. Mamy również projekt, aby udostępnić dla zwiedzających rezydencję papieży, która obecnie należy do salezjanów i z której w okresie letnim korzystają szczególni goście, np. kard. Bertone lub kard. Nosiglia. Byłoby to coś w rodzaju drugiego muzeum, w którym można będzie zwiedzić wnętrze willi z kaplicą i sypialnią papieży.

___________________________________

Wystawa Grzegorza Gałązki w Introd.

Grzegorz Gałązka

Obok średniowieczniego zamku w Introd znajduje się historyczna kaplica Świętego Całunu. I to właśnie w tej zdekonsakrowanej już dzisiaj kaplicy urządzono wystawę upamiętniającą pobyty Jana Pawła II i Benedykta XVI w Alpach - 55 zdjęć Grzegorza Gałązki, które ukazują sceny z wakacji papieskich w górskiej scenerii Doliny Aosty. Wystawa została uroczyście otwarta przez polskiego fotografa papieży w niedzielę, 5 lipca w obecności burmistrza Introd, Vittorio Anglesio i jego poprzednika, Osvaldo Naudina, miejscowego proboszcza, ks. Ugo Reggianiego, senatora z Valle Aosty Alberta Laniece oraz dziennikarzy z lokalnych mediów. Głos zabrali burmistrz, proboszcz oraz Autor wystawy - wspominali papieskie pobyty w Alpach i ich znaczenie dla miejscowej ludności i lokalnego Kościoła. Wystawa będzie otwarta do końca września.

2020-07-27 18:46

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film o 9 dniach, które zmieniły Polskę dostępny w Internecie

[ TEMATY ]

film

Jan Paweł II

Film „Pielgrzym” to zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Spośród innych filmów wyróżnia się tym, że w sposób niezwykle emocjonalny pokazuje, jak Polacy przeżywali przyjazd Papieża Wojtyły do Ojczyzny – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

„Pierwsza pielgrzymka papieska była jednym z najważniejszych wydarzeń w 1000-letniej historii naszego kraju. A miliony ludzi na celebracjach, łzy, kwiaty i wzruszenie na twarzach, to wszystko porusza także dziś widzów filmu „Pielgrzym”. Ten film pomaga osobom pamiętającym tamte dni przeżyć je na nowo, a młodszym doświadczyć ich po raz pierwszy” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja gdańska: abp Wojda ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym

2021-06-23 16:42

[ TEMATY ]

seminarium

formacja

Gdańsk

abp Tadeusz Wojda

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC ustanowił rok propedeutyczny w Gdańskim Seminarium Duchownym. Oznacza to, że od nowego roku akademickiego formacja do kapłaństwa będzie trwała 7 lat.

Decyzja o ustanowieniu roku propedeutycznego w Gdańskim Seminarium Duchownym została podjęta zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

“Katecheza 2.0: czyli jak wychować młodzież w zwariowanym świecie?” - akcja zrzutka

2021-06-24 12:20

[ TEMATY ]

Katecheza 2.0

Mat.prasowy

“Katecheza 2.0” to profesjonalny i nowatorski program multimedialny ułatwiający wychowywanie młodzieży w duchu chrześcijańskim, przeznaczony dla rodziców oraz osób pracujących z młodzieżą. Dostarcza nowoczesne narzędzia wspierające wychowanie młodzieży w wieku 12-16 lat w duchu katolickim.

“Mamy pomysł na to, jak w dzisiejszych zwariowanych czasach, pomóc rodzicom i katechetom w wychowywaniu młodzieży w duchu katolickim. Wykorzystujemy nowoczesny język i technologię, multimedia, muzyk, filmy oraz przede wszystkim - świadectwa naszych gości - aby trafić do młodzieży z pozytywnym przekazem” - stwierdzają autorzy projektu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję