Reklama

Jan Paweł II

"Alpejski" Watykan. Introd świętuje „swojego” Papieża

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z proboszczem i burmistrzem alpejskiej miejscowości, która gościła Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

wywiad

Jan Paweł II

Monika Książek

Historia pobytów Jana Pawła II w Dolinie Aosty rozpoczęła się w 1986 r., gdy Papież udał się z pierwszą wizytą duszpasterską do tego alpejskiego regionu Włoch. Papież, wielki miłośnik gór, postanowił spędzić w tym regionie swe letnie wakacje w 1989 r. Wybór miejscowości padł na Les Combes, frakcję Introd, która leży około 20 km od Aosty, gdzie włoscy salezjanie mają dom wakacyjny. Janowi Pawłowi II tak bardzo spodobało się to miejsce, że wracał tu jeszcze wielokrotnie - był na letnim odpoczynku w Dolinie Aosty aż 10 razy i tutaj spędził także swoje ostatnie wakacje w 2004 r.

Grzegorz Gałązka

O pobytach świętego Papieża w Les Combes i o podtrzymywaniu pamięci o nim w tym górskim zakątku Włoch rozmawiałem z burmistrzem miejscowości, Vittorio Anglesio, i z proboszczem, ks. Ugo Reggianim.

Włodzimierz Rędzioch: Czym były dla małego, górskiego miasteczka, jakim jest Introd, pobyty Jana Pawła II?

Vittorio Anglesio: Mówię z bezpośredniego doświadczenia, ponieważ miałem szczęście być obecnym podczas 10 pobytów św. Jana Pawła II i 3 pobytów Benedykta XVI. Jan Paweł II przybył do Doliny Aosty po raz pierwszy w 1986 r. z wizytą duszpasterską, a w 1989 r. przybył do Introd na wakacje. Byłem wtedy wśród ludzi, którzy na niego czekali przed kościołem. To był coś niesamowitego, niebywałego. Następnie zostałem radnym miejskim, zastępcą burmistrza oraz burmistrzem i w ten sposób śledziłem organizację kolejnych pobytów Papieża w Les Combes, frakcji Introd.

Grzegorz Gałązka

Jak zmieniła się wioska Les Combes w latach pobytu Papieża?

Wioska całkowicie się zmieniła. Przede wszystkim rozwinął się ruch turystyczny. Gmina wyremontowała całą miejscowość, dokonała inwestycji i konserwacji, a wiele osób prywatnych wyremontowało domy. Natomiast w 1996 r., dzięki funduszom regionalnym, stworzyliśmy muzeum poświęcone Janowi Pawłowi II a dzięki pomocy kard. Dziwisz dostaliśmy do niego wiele przedmiotów związanych z Papieżem. W 2016 r. podniesiono kaplicę św. Wawrzyńca, która znajduje się w pobliżu Muzeum, do rangi sanktuarium, w którym latem eksponowana jest relikwia św. Jana Paweł II (poza sezonem relikwia jest przechowywana w kościele parafialnym).

Reklama

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. Jak gmina Introd obchodzi tę szczególną rocznicę „waszego” Papieża?

Grzegorz Gałązka

W tych wszystkich latach staraliśmy się zachować żywą pamięć o świętym Papieżu, który bywał z nami, chodził po okolicznych górach i oddychał „naszym” powietrzem. We wszystkich miejscach naszego terytorium odwiedzanych przez Ojca Świętego umieściliśmy krzyż lub tablicę z dedykacją, by przypomnieć jego pobyt. Natomiast dzięki funduszom europejskim, zmieniliśmy całe oświetlenie w Les Combes, szczególnie oświetlając budynki Muzeum i sanktuarium. Odnowiliśmy stronę internetową gminy i Muzeum (www.maison-musee.it), odbyliśmy spotkania w celu zebrania świadectw ludzi, którzy znali Jana Pawła II, przede wszystkim mojego poprzednika Osvaldo Naudina, który przez wiele lat gościł Papieży w Introd.

Aby zachować pamięć o postaci Jana Pawła II, zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym. Oprócz tego zamontowaliśmy dwa zewnętrzne monitory, na których prezentujemy filmy, filmy dokumentalne i zdjęcia ilustrujące zarówno historię pobytów Ojca Świętego, jak i turystyczne atrakcje naszego terytorium: zamek, „parc animalier” (park zwierząt), kościół, mleczarnie i „Maison Bruil” (muzeum ukazujące, jak kiedyś była przechowywana żywność w naszym regionie).

Grzegorze Gałązka

Księże proboszczu, czym z religijnego i duszpasterskiego punktu widzenia, były pobyty w Introd Papieża, wikariusza Chrystusa?

Ks. Ugo Reggiani: Jako duszpasterze staramy się zrozumieć - poczynając od historycznej postaci Jana Pawła II - co to znaczy być świętym, bo święty jest nam dany, abyśmy poprzez niego odkryli Boga. Teraz mamy również sanktuarium św. Jana Pawła II, które odwiedzają ludzie z całego regionu, dlatego jest to nowe wyzwanie duszpasterskie. Kolejnym polem działalności są letnie oratoria dla młodzieży, które w tym roku są poświęcone św. Janowi Pawłowi II.

Reklama

Przygotowaliśmy także, razem z władzami gminy Introd, wystawę fotograficzną w zdekonsakrowanej kaplicy Świętego Całunu. Autorem zdjeć jest znany papieski fotograf Grzegorz Gałązka, który prezentuje zdjęć upamiętniajacych papieskie pobyty z Valle Aosta. Mamy również projekt, aby udostępnić dla zwiedzających rezydencję papieży, która obecnie należy do salezjanów i z której w okresie letnim korzystają szczególni goście, np. kard. Bertone lub kard. Nosiglia. Byłoby to coś w rodzaju drugiego muzeum, w którym można będzie zwiedzić wnętrze willi z kaplicą i sypialnią papieży.

___________________________________

Wystawa Grzegorza Gałązki w Introd.

Grzegorz Gałązka

Obok średniowieczniego zamku w Introd znajduje się historyczna kaplica Świętego Całunu. I to właśnie w tej zdekonsakrowanej już dzisiaj kaplicy urządzono wystawę upamiętniającą pobyty Jana Pawła II i Benedykta XVI w Alpach - 55 zdjęć Grzegorza Gałązki, które ukazują sceny z wakacji papieskich w górskiej scenerii Doliny Aosty. Wystawa została uroczyście otwarta przez polskiego fotografa papieży w niedzielę, 5 lipca w obecności burmistrza Introd, Vittorio Anglesio i jego poprzednika, Osvaldo Naudina, miejscowego proboszcza, ks. Ugo Reggianiego, senatora z Valle Aosty Alberta Laniece oraz dziennikarzy z lokalnych mediów. Głos zabrali burmistrz, proboszcz oraz Autor wystawy - wspominali papieskie pobyty w Alpach i ich znaczenie dla miejscowej ludności i lokalnego Kościoła. Wystawa będzie otwarta do końca września.

2020-07-27 18:46

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bractwa Dobrej Śmierci

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – Księże Arcybiskupie, chciałbym, żebyśmy dzisiaj porozmawiali o funkcjonujących w naszej archidiecezji bractwach towarzyszących tym, którzy przeszli już na drugą stronę życia.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Rozjazdy

2022-09-26 07:27

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek podczas Mszy św. w Materze na południu Włoch, 25 września 2022 r., na zakończenie 27. Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Papież  Franciszek podczas Mszy św. w Materze na południu Włoch, 25 września 2022 r., na zakończenie 27. Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Papież, szczególnie na końcu ostatniego tygodnia i początku obecnego był w rozjazdach.

Najpierw 24 września odwiedził Asyż, by dzień później udać się na południe Włoch, do mniej znanego miasta – Matery. W sobotę, w Asyżu spotkał się z młodymi ekonomistami, którzy od czwartku debatowali nad koniecznymi w ekonomii zmianami po to, aby świat, światowa gospodarka stała się lepsza, bardziej sprawiedliwa, bez tak wielkich jak dziś nierówności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję