Reklama

"Kantyczka 2002" - Bielsk Podlaski

III Ogólnopolski Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolędy i Pastorałki Współczesnej

Niedziela podlaska 12/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

III Ogólnopolski Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolędy i Pastorałki Współczesnej "Kantyczka 2002" w Bielsku Podlaskim odbył się w dniach 31 stycznia - 2 lutego 2002. Organizatorzy rozpoczęli Festiwal specjalnym koncertem "Gospodarze Gościom". O Złoty, Srebrny i Brązowy Flecik ubiegało się 25 wykonawców z różnych stron Polski. Koncert Galowy Laureatów poprzedziły przesłuchania konkursowe, warsztaty i spotkania z jurorami.

"Kantyczka" już po raz trzeci

Pomysł zorganizowania Festiwalu przez Bielski Dom Kultury - ( BDK) przy współpracy Urzędu Miejskiego zrodził się w grudniu 1999 r. Organizatorzy rozesłali do licznych Domów Kultury w Polsce ofertę festiwalową zawierającą warunki uczestnictwa w konkursie. Jednym z warunków było przesłanie organizatorom kasety demo z prezentacją dwóch utworów (kolędy współczesnej, pastorałki, piosenki bożonarodzeniowej) .

Już w czwartek, 31 stycznia o godz. 11.00 rozpoczęły się zajęcia warsztatowe, które prowadził Cezary Szyfman z Akademii Muzycznej w Białymstoku. Wieczorem uczestnicy Festiwalu i mieszkańcy miasta wzięli udział w koncercie "Gospodarze - Gościom". Koncert rozpoczął występ teatralny uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim przygotowany przez s. Beatę Sabarę i ks. Marcina Chudzika. Następnie swój bogaty repertuar zaprezentowały miejscowe zespoły działające przy BDK: "Małanka", "Ranok", zespoły dziecięce i młodzieżowe, schola młodzieżowa "Karmelki" z parafii Matki Bożej z Góry Karmel i prawosławny chór "Zaśnięcia NMP" pod dyrekcją Ireneusza Ławryszuka, dyrygenta ze Szkoły Psalmistów w Hajnówce. Gościnnie wystąpił także Artur Leszczyński, laureat jednej z edycji programu Szansa na sukces.

Warsztaty dla wielu uczestników były pewną kontynuacją ubiegłorocznych zajęć. Podczas spotkań wykonawcy lepiej zrozumieli, że droga do sukcesu jest niezwykle długa. Wiąże się on nie tylko z samym śpiewem, lecz przede wszystkim z oryginalnością interpretacji i umiejętnością prezentacji teatralnych na scenie, a także z gracją i wdziękiem. Uczestnicy mieli okazję poznać skansen Doroteusza Fionika w pobliskich Studziwodach. Dla wielu uczestników, szczególnie z zachodnich stron Polski, zupełnie nieznaną jest kultura naszego regionu.

W piątek, 1 lutego po dwa utwory bożonarodzeniowe, w przesłuchaniach konkursowych zaprezentowało 25 uczestników (w tym jeden duet) walcząc w trzech kategoriach wiekowych - od 7 do 20 lat - walcząc o Złote, Srebrne i Brązowe Fleciki. Bielszczanie mieli możliwość, poprzez liczne aplauzy, wyrazić uznanie i podziw młodym i niezwykle uzdolnionym wykonawcom. Przesłuchaniom przysłuchiwało się pięcioosobowe jury w składzie: Beata Bednarz - przewodnicząca, wokalistka jazzowa, Cezary Szyfman - wykładowca Akademii Muzycznej i Akademii Teatralnej w Białymstoku, Jarosław Woźniewski - muzyk, ks. Rober Solka - prefekt i dyrektor IX Diecezjalnego Festiwalu " Śpiewajmy Panu" oraz Janina Plutowicz - kierownik Działu Edukacji Artystycznej BDK.

Laureaci i Koncert Galowy

Piotr Lewczuk, już po raz trzeci prowadzący Festiwal, po odczytaniu protokołu jury poprosił gości na scenę do wręczenia przyznanych Złotych, Srebrnych i Brązowych Flecików. Liczne nagrody i Fleciki ufundowane przez organizatorów i sponsorów młodym artystom wręczyli: dyrektor BDK Sergiusz Łukaszuk, wiceburmistrz Jan Kiryziuk, dyrektor Festiwalu - Justyna Porzezińska, ks. Robert Solka oraz Beata Bednarz.

Po wysłuchaniu 25 wykonawców jury postanowiło w kategorii najmłodszej (od 7 do 11 lat) przyznać pierwsze dwa Złote Fleciki 8-letnim bielszczankom ze Studium Piosenki Bielskiego Domu Kultury ( SP BDK): Emilii Szulc - za piosenkę Kolędujemy oraz Karolinie Porzezińskiej - za piosenkę Śpij, Synku Mój. Srebrny i Brązowy Flecik otrzymały dwie 11-letnie uczestniczki z Drohiczyna. Srebrny przypadł w udziale Alicji Kosińskiej za piosenkę Wigilijny Oberek, a brązowy Roksanie Chrząstowskiej. Jury przyznało również 3 wyróżnienia: Martynie Walerian ze SP BDK, Martinie Stryjskiej z Chłopin oraz duetowi z Suwałk - Zuzannie Dąbrowskiej i Ewelinie Makarewicz.

W drugiej kategorii wiekowej (11-15 lat) Złoty Flecik otrzymał bielszczanin Karol Wróblewski ze SP BDK za wykonanie Kolędowej nocki. Srebrny Flecik za kolędę Święta spełnionych marzeń otrzymała 13-letnia Sylwia Tarasiuk z Białegostoku, zaś Brązowy - Julita Kotowicz ze SP BDK za piosenkę Wędrujemy po zielonym niebie. Wyróżnienia otrzymały bielszczanki Paula Rudek i Marta Babulewicz z SP BDK oraz Kasper Zborowski-Weychman z Suwałk.

Wśród najstarszych wykonawców (16-20 lat) Złoty Flecik jury przyznało 17-letniej Emilii Tarasiewicz z Suwałk, laureatce drugiej nagrody w roku ubiegłym, za piosenkę bożonarodzeniową Śnieżna kołysanka. Srebrny i Brązowy Flecik przypadł w udziale 18-letnim wykonawczyniom z Białej Podlaskiej. Wykonanie kolędy Świąteczny czas przyniosło Ilonie Bardak - Srebrny Flecik, a Monice Dymek - Brązowy Flecik. Kolęda Gwiazda Betlejemska, którą wykonała M. Dymek została dodatkowo nagrodzona za najlepszy utwór premierowy specjalną statuetką i nagrodą pieniężną. Otrzymał to wyróżnienie kompozytor Krzysztof Olesiejuk z Białej Podlaskiej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Małgorzata Tomasik z Drohiczyna i 19-letni Piotr Szekowski ze SP BDK. P. Szekowski został również nagrodzony indywidualną nagrodą bielskiego sponsora Artura Żukowskiego za debiut i akompaniament gitarowy.

W Koncercie Galowym, w sobotę 2 lutego, uczestniczył wiceburmistrz Jan Kiryziuk, przedstawiciele organów samorządowych i mieszkańcy miasta. Przed publicznością z minirecitalem wystąpiła czołowa wokalistka jazzowa Beata Bednarz. Zaśpiewała ona kolędy i pastorałki D. Janusa oraz jedną z najpiękniejszych kolęd Lulajże Jezuniu. Koncert Galowy był duchową nagrodą za trzydniowy trud wspólnych zmagań artystycznych. Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Osiemnastu wyróżnionych i nagrodzonych młodych artystów zaprezentowało kolędy i pastorałki. Młodzi wykonawcy podbili serca publiczności.

Kolędę Festiwalową wraz dyrektorem Festiwalu Justyną Porzezińską wykonali wszyscy uczestnicy. Jej treść budzi także nadzieję, że za rok Festiwal Dziecięco-Młodzieżowy Kolędy i Pastorałki Współczesnej " Kantyczka 2002" będzie kontynuowany. Wszystkim wykonawcom i instruktorom jury złożyło podziękowanie, podkreślając bardzo wysoki poziom artystyczny Festiwalu. Po Koncercie Galowym i po kolacji młodzi artyści wzięli udział w zorganizowanej przez gospodarzy Festiwalu dyskotece.

W najstarszej kategorii wiekowej sukces odniosła Emilia Tarasiewicz. Należy ona do nielicznych uczestników, którzy występują na Festiwalu już po raz trzeci. Śpiewała już na różnych festiwalach, gdzie osiągała sukcesy. Dobrze znane są jej festiwale kolęd i pastorałek tradycyjnych. "Kantyczkę" darzy szczególnym uznaniem. Już od trzech lat do Bielska Podlaskiego przyjeżdża z Kasprem Zborowskim-Weychmanem i instruktorem. Bardzo wysoki poziom artystyczny zaprezentowały laureatki Srebrnego i Brązowego Flecika Ilona Bardak i Monika Dymek z Białej Podlaskiej, ktore wykonały utwory K. Olesiejuka.

Podobnie jak Diecezjalny Festiwal Piosenki Religijnej " Śpiewajmy Panu", który ma już dziewięcioletnią tradycję, tak i III Ogólnopolski Festiwal Dziecięco-Młodzieżowy Kolędy i Pastorałki Współczesnej " Kantyczka" jest nie tylko promocją młodych talentów, ale też doskonałą promocją naszego miasta - współistnienia wielu kultur, tradycji, a także przejawem artystycznego krzewienia dziedzictwa narodowego i lokalnego. Wyraźny wkład w promocję miasta mają również media, które towarzyszyły Festiwalowi: Telewizja Białystok, Polskie Radio Białystok, Gazeta Wyborcza i Gazeta Współczesna.

Organizatorzy Festiwalu składają serdeczne podziękowanie licznym sponsorom, bez których Festiwal nie mógłby się odbyć. Sponsorzy " Kantyczki 2002" to: Urząd Miejski i Urząd Marszałkowski w Białymstoku, Spółdzielnia Inwalidów "Przyszłość", Bank Gospodarki Żywnościowej, Nadleśnictwo w Bielsku Podlaskim, Hotel Unibus, Zakłady Mięsne Netter oraz Artur Żukowski.

Po Koncercie Galowym Beata Berdnarz - przewodnicząca jury - powiedziała: "Trudno jest przewidzieć, czy któryś z dzisiejszych laureatów zwiąże się ze śpiewem zawodowo. Może żaden z nich, ale szansę powinien mieć każdy. Gdzieś trzeba spróbować swoich sił. I muszę powiedzieć, że w tej roli zawsze sprawdzają się Sekcje Artystyczne działające przy Domach Kultury. Ludzie tu pracujący poszukują talentów, a później zachęcają do pracy nad nimi. Takie przedsięwzięcia na szczeblu lokalnym mają szczególną rację bytu, szczególnie teraz, kiedy oświata zabrała nam wychowanie muzyczne ze szkół. W tej sytuacji to jedyna droga do realizacji swoich zainteresowań. Festiwale takie to też przepustka do wyjścia dalej, poza swoje miasto czy rejon. I zawsze to mogą być drzwi do prawdziwej kariery. W roku ubiegłym byłam pozytywnie zaskoczona wysokim poziomem zaprezentowanym podczas przesłuchań II Festiwalu. W tym roku poprzeczka poprzez samych wykonawców została podniesiona jeszcze wyżej. Uczestnicy, zarówno dzieci jak i młodzież, byli świetnie przygotowani. Widać pracę ich opiekunów i instruktorów. Ogólnie - poziom zaskakująco dobry. W roku ubiegłym miałam pogadankę z uczestnikami konkursu. Poruszyłam wtedy problem ochrony głosu. Młodzi wykonawcy nie zdają sobie jeszcze sprawy z tego na jakie niebezpieczeństwa narażony jest ich głos. Cezary Szyfman w tym roku przed konkursem miał z uczestnikami robocze spotkania. Udzielał wiele cennych wskazówek, które w konkursie przez młodzież już były w widoczny sposób realizowane. Podsumowując przesłuchania rozmawialiśmy też z ich uczestnikami, omawiając występ każdego z nich z osobna. Mam nadzieję, że i taka konsultacja wskaże drogę rozwoju naszym młodym artystom. 2001 r. zawodowo był bardzo udany. Zdarzyło się w nim bardzo wiele. Przede wszystkim związałam się na stałe z zespołem ´Trzecia Godzina Dnia´. To chór młodzieżowy śpiewający muzykę gospel. W Wielkanoc 2001 r. mogliście Państwo zobaczyć nasz wspólny program telewizyjny zrealizowany przez Elżbietę Skrętowską (autorka Szansy na sukces). Przedsięwzięcie to zaowocowało wydaniem płyty TGD na żywo, a także licznymi koncertami. Wraz z ´Piaskiem´ reprezentowaliśmy też nasz kraj w konkursie Eurowizji. Byłam też na festiwalu w Opolu wspierając chórkiem Kasię Kowalską. Co jeszcze? Disney zaprosił mnie do nagrania piosenki Krąg Życia do wchodzącego ponownie do kin w tym roku filmu Król Lew. Tyle przypominam w tej chwili".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Piątek, 19 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

28. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej w Przemyślu

2024-04-19 09:54

Łukasz Sztolf

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 18 kwietnia br. odbył się etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Do rywalizacji przystąpiło 53 uczniów reprezentujących 18 szkół ponadpodstawowych z terenu archidiecezji przemyskiej. Zakres merytoryczny biblijnych zmagań obejmował Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie wraz z wprowadzeniem, przypisami i komentarzami. Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa Słowa Bożego, które poprowadził Abp Adam Szal – Metropolita Przemyski. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prof. Stanisław Haręzga – moderator Dzieła Biblijnego w archidiecezji przemyskiej. Po wspólnej modlitwie uczniowie przystąpili do rozwiązania testu. Następnie członkowie Komisji powołanej przez Pana Jana Juszczaka – diecezjalnego koordynatora Konkursu, sprawdzili prace uczniów w oparciu o arkusz odpowiedzi. Do części ustnej zakwalifikowali się następujący uczniowie:

1. Zuzanna WOŹNIAK ( I LO w Krośnie, katecheta ks. Wojciech Sabik)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję