Reklama

Świat

Indie: wolontariusze katoliccy dbają o godny pogrzeb ofiar pandemii

Jednym z ważnych "dzieł miłosierdzia", pełnionych przez wolontariuszy katolickich w Indiach, jest troska o godne i honorowe grzebanie ofiar pandemii koronawirusa, która w tym azjatyckim kraju szerzy się w zastraszająco szybkim tempie. W wielu diecezjach w całym państwie powstały grupy ochotników katolickich, którzy we współpracy z ludźmi innych religii zajmują się grzebaniem zmarłych z powodu wirua Covid-19.

[ TEMATY ]

koronawirus

Jako pierwsza działania takie podjęła diecezja Idukki w południowoindyjskim stanie Kerala. 20 lipca około 30 kapłanów i 40 młodych świeckich wspólnie przygotowało godny pogrzeb ofiarom zarazy. Oznajmił o tym w rozmowie z watykańską agencją misyjną Fides ks. Mathew Navarakkattu, dyrektor diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży.

Zaznaczył, że "grzebanie zmarłych wskutek koronawirusa stało się poważnym problemem społecznym". Wyjaśnił, że piętno [choroby] i strach powstrzymują ludzi od chowania tych ludzi. Niektórzy nie wiedzą, co mają robić i do kogo się zwracać w tej sytuacji. "I grupa wolontariuszy z naszej diecezji pomoże pochować zmarłych wszystkich religii i będzie współpracować także z miejscowym rządem przy rozdzielaniu żywności, lekarstw i świadczeniu innych usług w ośrodkach kwarantanny na tym terenie" – powiedział kapłan.

Poinformował następnie, że 48 ochotników przeszło już odpowiedni kurs formacyjny, przeprowadzony przez miejscowe wydziały sanitarne i będą obecnie stosować się do wytycznych stanowego wydziału zdrowia. "Chcemy okazać bliskość, solidarność i miłość bliźniego także w tragicznej chwili śmierci" – oświadczył ks. Navarakkattu. Jednocześnie zaznaczył, że dotychczas diecezja straciła tylko jednego wiernego, którego pogrzebano w obecności kapłanów i najbliższych.

Podziel się cytatem

Reklama

W tymże stanie Kerala organizacja katolicka "Sahrudaya Samaritans", zajmująca się dziełami miłosierdzia i solidarności w syromalabarskiej archidiecezji Ernakulam-Angamaly, powołała specjalny zespół, aby pomagać chować ofiary Covid-19. Jego członkowie uczestniczyli już w kilku tego rodzaju przypadkach. Dyrektor organizacji ks. Joseph Koluthuvallil poprosił 300 parafii z dystryktów Thrissur, Ernakulam, Kottayam i Alappuzha, w których ten katolicki Kościół wschodni pełni swój apostolat, o wolontariuszy, którzy włączyliby się w tę szczególną służbę. Na apel ten odpowiedziało ponad 2 tys. chętnych wszystkich religii, w większości młodych.

W inicjatywę tę włączyła się także archidiecezja Faridabad, obejmująca zasięgiem 5 stanów na północy kraju. Powstała tam grupa, złożona z 12 księży, 10 sióstr i około 25 świeckich, w celu udzielania sakramentów oraz pomagania i organizowania pogrzebów ofiar koronawirusa. "Prawie 250 osób z 30 parafii zgłosiło się na ochotnika, chociaż potrzeba było jedynie czterech członków każdej parafii" – powiedział agencji Fides ks. Julius Job, koordynator zespołu. Podkreślił, że archidiecezja chce zapewnić godny pochówek chrześcijański każdemu, kto umrze na jej terenie z powodu Covid-19. Według kapłana "grupa nie tylko będzie pomagała przy pogrzebie, ale także zapewni chorym na tego wirusa zaspokojenie ich potrzeb duchowych". Zaznaczył, że "Kościół jest przy swoim ludzie w chwili wielkiego cierpienia i nasi wierni nie powinni być pozbawieni sakramentów”.

Reklama

Również stojący na czele tej archidiecezji abp Kuriakose Bharanikulangara wezwał swych księży do stanięcia obok bliźnich i do pomagania w chowaniu parafian. Zaznaczył przy tym, że chociaż zasadniczo idea ta skierowana jest do jego diecezjan, to "jesteśmy gotowi objąć naszą posługą osoby innych wyznań".

Pandemia pokazała, że w Indiach wielokrotnie dochodziło do dyskryminacji i "stygmatyzacji" chorych na Covid-19, gdyż rodzice, krewni i inne osoby z kręgu zarażonych boją się zakażenia wirusem. "Brakuje wiedzy i empatii wśród tych, którzy zajmują się chorymi i ofiarami koronawirusa" – powiedział Fidesowi ks. Ajaya Kumar Singh, działacz i wychowawca w zakresie praw człowieka w stanie Orisa. Jako przykład przytoczył przypadek lekarza z dystryktu Kandhamal w tym stanie, zmarłego z powodu Covid-19, któremu mieszkańcy jego wioski odmówili pochówku na miejscowym cmentarzu i zażądali pogrzebania go gdzie indziej. Podobne przypadki wydarzyły się też w stanach: Tamil Nadu na południu kraju i Meghalaya w Indiach Północno-Wschodnich.

"Zachowując odpowiednie środki ostrożności medyczne i inne należy zapewnić tym, którzy umierają z powodu Covid-19, należny szacunek i godny pochówek w czasie tej pandemii" – powiedział kapłan. Przypomniał, że biskupi katoliccy Indii wezwali duchowieństwo i wolontariuszy do stosowania się do przepisów rządowych w sprawie grzebania ofiar.

Według stanu na 31 lipca w kraju tym stwierdzono ponad 1,6 miliona pozytywnych przypadków wirusa i 35 tys. zgonów z tego powodu.

2020-08-01 10:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od środy, do końca tego roku zakaz lotów międzynarodowych do dziewięciu państw

Od środy, do 31 grudnia br. obowiązuje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do 9 państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork, a także do Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji. Na liście nie ma krajów z UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen.

W środę weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 7 grudnia br. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka nauczycieli do Rokitna

2022-09-24 12:33

[ TEMATY ]

pielgrzymka

katecheci

Rokitno

nauczyciele

Karolina Krasowska

Nauczyciele i katecheci w czasie wykładu w rokitniańskiej bazylice

Nauczyciele i katecheci w czasie wykładu w rokitniańskiej bazylice

W Rokitnie trwa XXXIV Diecezjalna Pielgrzymka Nauczycieli.

W tym roku do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie przybyło kilkudziesięciu nauczycieli z całej diecezji. Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na rokitniańskich dróżkach. W tej chwili w rokitniańskiej bazylice trwa wykład diakona Adama Runiewicza skierowany do nauczycieli. O godz. 13.00 rozpocznie się Eucharystia.

CZYTAJ DALEJ

Nieszpory za miasto

2022-09-25 07:32

[ TEMATY ]

nieszpory

Zielona Góra

Pustynia w Mieście

Nieszpory za miasto

Litania Nocy

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

W kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze 24 września zostały odprawione uroczyste nieszpory. Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście.

Nieszpory za miasto to szczególna modlitwa. W jej trakcie oprócz tekstów przewidzianych w Liturgii Godzin wyśpiewywane są też utwory Pustyni w Mieście oraz Litania Nocy. – Chcemy w niej modlić się za tych, którzy doświadczają różnych form nocy. Nocy fizycznej, ślepoty, ciemności, ale też nocy duchowej, upadku, grzechu, słabości, opuszczenia. Chcemy o nich pamiętać – mówi ks. Mariusz Jagielski. – To dobra okazja, by pomyśleć, kogo Pan Bóg w ten sposób postawił na naszej drodze. Może komuś chcemy pomóc, a nie potrafimy, nie wiemy jak. Wstawiajmy się dzisiaj za tych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję