Reklama

Niedziela Wrocławska

Grupa 14 z Góry idzie mimo trudności

Pielgrzymka to czas modlitwy, radości, spotkania z Bogiem i człowiekiem. Wiedzą o tym pielgrzymi grupy 14, którzy 1 sierpnia rozpoczęli “Sztafetę do Maryi” w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasnej Górze i 30. Górowskiej Pieszej Pielgrzymki.

2020-08-01 21:03

Michalina Stopka

- Pierwszy pomysł, aby wyjść z Góry na Jasną Górę, zrodził się w 1990 r., gdy leżeliśmy przy autobusie w Częstochowie Gnaszynie. Zaproponowaliśmy to naszemu księdzu, Januszowi Jastrzębskiemu - mówi Zenon Jachimowicz, który po raz 33. bierze udział w pielgrzymce.

Z kolei Bogdan Mączyński stwierdza, że to ksiądz Janusz jako pierwszy dał taką propozycję, a pielgrzymom tak się ten pomysł spodobał, że przez rok przygotowywali się na ten czas.

Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęło się od Mszy św. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze. Przewodniczył jej ks. Norbert Graczyk, a homilię powiedział ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik gr. 14.

Reklama

Do pielgrzymów z Góry dołączyły także osoby z Milicza, Głębowic, Sobótki, Niechlowa i Jordanowa. Spowodowane jest to tym, że górowski nurt gr. 14 idzie w pielgrzymce przez trzy dni do Trzebnicy i przy grobie św. Jadwigi kończą swoją część sztafety, przechodząc w grupę duchową.

- Zakochałem się w pielgrzymce i nie wyobrażam sobie czasu wakacji bez pielgrzymki. Wiele osób mówiło mi, abym został w domu, ale miłość nie wybiera i za namową księdza przewodnika wyruszyłem wyjątkowo z Górą i na pewno w przyszłym roku wyjdę na pątniczy szlak z Góry - powiedział Stanisław z Jordanowa.

Ze względu na pandemię Covid-19 i wprowadzone restrykcje, pątnicy nie mogą doświadczyć gościnności jaką otrzymali w latach ubiegłych.

Reklama

- W tym roku omijamy miejscowości i śpimy w lasach i na polanach. Nie chcemy, aby miejscowi czuli się niepewnie w tym trudnym czasie. Oni okazują nam tyle życzliwości, a my nie możemy tego zaprzepaścić. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w lepszych okolicznościach - zaznaczył Bogdan Mączyński.

Rekolekcje w drodze to dobry czas na przypomnienie sobie podstawowych prawd wiary, umocnienie relacji z Panem Bogiem i spotkanie z drugim człowiekiem i przyjęciem go taki jaki jest. Przewodnik grupy porównał te trzy dni pielgrzymowania do rekolekcji parafialnych.

- W tym roku większość rekolekcji wielkopostnych się nie odbyła. To duża strata dla wszystkich wiernych. Skoro mamy możliwość iść przez trzy dni, to dlaczego nie skorzystać z tego i nie potraktować tegorocznej pielgrzymki jako rekolekcji parafialnych.

3 sierpnia wyruszył, z kościoła św. Andrzeja Boboli w Miliczu, drugi nurt gr. 14. Przewodniczył im ks. Michał Miśkiewicz, tamtejszy wikariusz. Miliczanie swoją delegację mieli także w górowskiej części. Wśród nich była Dorota Marek, która po raz 12 uczestniczy w pielgrzymce

- Poszłam Góry, ponieważ nie mogłam wykorzystać okazji, aby przedłużyć sobie pielgrzymowania o dwa dni. Jak zwykle czuje się w gr. 14 niesamowicie. Ta atmosfera, bracia i siostry pomagają na pątniczym szlaku. Warto poświęcić kilka dni swojego życia, aby poprzez trud przeżyć ten czas - zaznacza.

Grupa 14 składa się z pielgrzymów z Góry, Milicza, Głębowic i Żmigrodu. Każdego dnia grupa się zwiększa. Pierwszego dnia wychodzą pielgrzymi z Góry, drugiego dnia dołączają pątnicy z Głębowic, trzeciego dnia ze Żmigrodu, a w Trzebnicy dołącza Milicz.

Galerie zdjęć można obejrzeć tutaj.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Watykańskie dementi: stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi niepokoju

2020-08-03 20:18

[ TEMATY ]

zdrowie

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi szczególnego niepokoju. Tymi słowami jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein zdementował podawane dziś w mediach informacje o poważnej chorobie papieża seniora.

Watykańskie biuro prasowe rozpowszechniło oświadczenie abp Gänsweina, w którym uspokaja, że 93-letni Benedykt XVI „przechodzi fazę nasilenia bolesnej, ale nie poważnej choroby”. Nie podaje jednak na co konkretnie cierpi były biskup Rzymu.

Źródłem wiadomości o chorobie Benedykta XVI był niemiecki dziennik „Passauer Neue Presse”, powołujący się na papieskiego biografa Petera Seewalda, który w minionych dniach był w Watykanie. Miał on powiedzieć że podczas spotkania Benedykt XVI był „optymistą pomimo choroby”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję