Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przypomnieć dziedzictwo

‘Open Call’ to tytuł międzynarodowego projektu pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, realizowanego w porozumieniu Polski, Niemiec i Ukrainy. W jego realizację zaangażowane są trzy polskie placówki, a wśród nich znalazła się Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju.

Szkoła Podstawowa Nr 5 w Biłgoraju

Spotkania warsztatowe w ramach projektu

Spotkania warsztatowe w ramach projektu

O szczegółach projektu informuje jego koordynatorka, nauczyciel języków obcych w biłgorajskiej ‘Piątce’, Ewa Stasiewicz: – Chodzi nam głównie o upamiętnienie miejsc i wydarzeń, które dla ludzi żyjących na okupowanych terenach odegrały ważną rolę, były miejscami istotnymi, towarzyszyły życiu codziennemu, a rzeczywistość wojenna je zmieniła bądź zburzyła. Chcemy te miejsca przypomnieć, zbadać ich historię, sfotografować, udokumentować i zachować w przekazie historycznym – zaznaczała.

Pod zbadanie wybraliśmy kilka miejsc charakterystycznych dla Biłgoraja i regionu - zaznacza Alina Typko, nauczyciel historii w ‘Piątce’: – Będzie to m. in. miejsce dawnego cmentarza żydowskiego, gdzie gromadzeni byli żydowscy mieszkańcy przed wywózką do obozów koncentracyjnych, miejsce po dawnej synagodze czy wieś Sochy. Miejscowość ta została w tragiczny sposób potraktowana przez Niemców. Została spacyfikowana, ginęły tam dzieci, osoby w sile wieku oraz osoby starsze. Masakrę przeżyli nieliczni. To właśnie oni po wojnie odbudowywali wieś i przywracali w niej życie. Pragniemy, aby te wydarzenia i miejsca przetrwały w świadomości nie tylko nas mieszkańców, ale i całej Polski – tłumaczyła.

Reklama

W Biłgoraju znajdują się miejsca, które koniecznie należy ocalić od zapomnienia – tłumaczyła dyrektor szkoły, Teresa Bogdanowicz – Bordzań: – ‘Open Call’, to projekt niemiecko - polsko - ukraiński finansowany jest ze środków programu ‘Partnerstwo Wschodnie’ Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Instytut Goethego wraz z Federalną Centralą Kształcenia Obywatelskiego wykorzystują rocznicę upamiętnienia zakończenia II wojny światowej, by spotkać w jednym miejscu historyków, artystów, uczniów i nauczycieli z Niemiec, Polski i Ukrainy. Domy na terenach przygranicznych między Niemcami a Polską, a także między Ukrainą a Polską opowiadają liczne historie losów rodzin. Często znajdują się tam wioski, które musiały zostać całkowicie opuszczone, a następnie zaludniano je na nowo. W rezultacie mieszkania były schronieniem dla wielu różnych rodzin stanowiących mniejszości etniczne. Projekt sprawi, że ‘ściany przemówią’. W każdym kraju zostaną utworzone zespoły uczniów. Pod opieką nauczycieli, historyków i tandemu artystów uwidocznią miejsca dotychczas ‘niewidzialne’ w ich kraju. Dzięki wsparciu młodzieży osiągnięcia wyprawy badawczej historyków i dokumentacja artystyczna wraz z komentarzami do zdjęć – wyjaśniała.

– Myślę, że Instytut Goethego nie miał na myśli tego, jak widzimy projekt ze strony niemieckiej, ale chodzi tu o komunikację między trzema krajami: Ukrainą, Polską i Niemcami. Projekt ma na celu umożliwienie uczniom i uczennicom udziału w projekcie artystycznym, aby mogły bliżej poznać budynki w miejscu, gdzie dorastały. Z jednej strony są to wspomnienia, to, co w danym miejscu się wydarzyło, jakie tam są budynki, jaka wiąże się z nimi historia. Wydarzenia, właśnie w Niemczech, Polsce i na Ukrainie podczas II wojny światowej i po wojnie są decydujące dla naszej historii. I z tej strony mogę powiedzieć, że inicjując ten projekt artystyczny motywujemy młodzież do fotografowania historii, tworzenia obrazów tematycznych - podkreślał Jakob Ganslmeier, fotograf, zajmujący się długotrwałymi projektami dokumentalnymi o współczesnej tematyce w Niemczech.

Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży działających pod kierunkiem osób dorosłych. W projekt zaangażowały się trzy uczennice biłgorajskiej ‘Piątki’: Olivia Dudzic, Agnieszka Popko i Maja Zastawny, które zgodnie twierdzą, jak ważny jest dla nich udział w tym wydarzeniu: – Chcemy udokumentować te wszystkie miejsca i wydarzenia, ale także wpisać się w działania, które pokażą okropieństwa wojny i będą apelem o pokój – tłumaczyły. Dziewczynki wykonują rysunki, przygotowują prezentacje, opisy, robią zdjęcia i uczestniczą w spotkaniach on-line odbywających się w języku angielskim i niemieckim. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa w Kijowie, którą zaplanowano na początek 2021 roku.

2020-08-02 06:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nagrano oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023

2021-06-11 20:16

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

hymn

ŚDM Lizbona

Logo ŚDM 2023

Logo ŚDM 2023

112 młodych wokalistów z całej Polski i 48-osobowa orkiestra nagrali w Krakowie oficjalną polską wersję Hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023.

Utwór "Ha pressa no ar" ("Jest pośpiech w powietrzu") zaśpiewany po polsku zostanie po raz pierwszy zaprezentowany 24 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Sanktuarium św. Józefa w Krakowie: skradziono relikwie św. Brata Alberta

2021-06-11 08:25

[ TEMATY ]

Kraków

św. Brat Albert

kradzież

Graziako

Jak dowiadujemy się z Facebooka parafii i sanktuarium św. Józefa w Krakowie, skradzione zostały relikwie św. Brata Alberta.

INFORMACJA PARAFII:

CZYTAJ DALEJ

Wpatrzeni w "ideał miłości" - pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2021-06-12 17:40

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Osobowicka

Matka Boża Osobowicka

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka pielgrzymowali po raz 29., z kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu na Święte Wzgórze na wrocławskich Osobowicach, gdzie znajduje się kaplica pw. Nawiedzenia NMP.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9:30. Pielgrzymi, idąc do miejsca, gdzie czczona jest Matka Boża Osobowicka przeszli m.in. przez Most Milenijny. W trakcie drogi odmówiona została modlitwa różańcowa. Po przyjściu na miejsce pątnicy odprawili Drogę Krzyżową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję