Reklama

Spotkanie przyjaciół, czyli festyn w WSD

Kleryk Tomasz Metelica
Edycja legnicka 22/2010

Każde powołanie jest intymnym spotkaniem kochającego Boga z człowiekiem, a towarzyszy mu melodia zdarzeń, grana na najczulszych strunach. To spotkanie może być jednak z wielu powodów utrudnione albo wręcz niemożliwe, ponieważ dzisiejszy świat bardzo skutecznie stara się zagłuszyć Boże wołanie. Dlatego potrzebne są modlitwa i wsparcie, by najpierw ten Boży szept mógł dotrzeć do człowieka, a później mógł sprawiać jego wzrost na wybranej drodze. Dlatego obecnie przeżywamy w Kościele Rok Kapłański, który podkreśla wartość powołania kapłańskiego oraz zachęca wszystkich do intensywniejszej modlitwy za kapłanów oraz kandydatów do kapłaństwa.
Nasze Seminarium, przygotowujące przyszłych księży, otoczone jest modlitwą wielu osób, ale w sposób szczególny Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej (ustanowionego w 1993 r.), którego członkowie modlą się za powołanych i o powołania, służą Seminarium materialnym wsparciem oraz promują kulturę powołaniową w swoich środowiskach.
Każdego roku nasze Seminarium zapraszało prezesów Towarzystwa, by podziękować im i umocnić w działalności. Tegoroczne spotkanie, które odbyło się 9 maja, przybrało zupełnie wyjątkowy charakter, bowiem zostali zaproszeni wszyscy członkowie Towarzystwa w naszej diecezji na… seminaryjny festyn! Przygotowania rozpoczęły się wiele dni wcześniej porządkami w domu i ogrodzie, została ustawiona scena i przygotowane stanowiska z posiłkami. Od godz. 11.30 kaplica seminaryjna zaczęła się wypełniać zaproszonymi Przyjaciółmi.
Spotkanie rozpoczęło się w południe uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. Na początku rektor ks. Leopold Rzodkiewicz, jako gospodarz Domu, przywitał wszystkich gości i przypomniał historię oraz cel powstania Towarzystwa Przyjaciół Legnickiego Seminarium. W czasie Mszy św. Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup, zwracając uwagę na ogromne znaczenie modlitwy i wsparcia, jakie niesie Towarzystwo Przyjaciół.
Po zakończonej liturgii wszyscy udali się do seminaryjnego ogrodu, gdzie już czekali klerycy z gorącym posiłkiem. Na scenie zagrał seminaryjny zespół „Semen”, który zachęcał do wspólnej zabawy. Wyjątkową atrakcją był występ księży, którzy przed laty - jako klerycy, także grali w zespole. Ich występ zrobił na wszystkich wielkie wrażenie.
W trakcie całego spotkania kolejne grupy, a było ich aż osiem, udawały się na zwiedzanie całego Seminarium. Nie była to łatwa wycieczka, bowiem klerycy - przewodnicy prowadzili gości przez dom długimi korytarzami aż na czwarte piętro. Po drodze można było zobaczyć obie aule seminaryjne, refektarz (czyli seminaryjną jadalnię), kaplice („dużą” na pierwszym i „mniejszą” na czwartym piętrze), sale wykładowe oraz kleryckie pokoje. Na drugim piętrze duże wrażenie zrobiły pamiątkowe tabla księży, którzy skończyli legnickie seminarium (Ksiądz Rektor przypomniał, że w tym roku ponad połowa wszystkich księży pracujących w naszej diecezji będzie absolwentami naszego Domu Ziarna). Na zakończenie ok. godz. 15.30, wszyscy udali się przed figurę św. Józefa - patrona naszego Seminarium - gdzie odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej odśpiewana Litania Loretańska.
Dla wszystkich to spotkanie stało się wielką radością i przeżyciem. Nasi goście mogli zobaczyć, jak wygląda i jak funkcjonuje nasz seminaryjny dom oraz spotkać się z klerykami, porozmawiać, dowiedzieć się wielu rzeczy. My sami natomiast mogliśmy okazać naszą wdzięczność tym, którzy nam pomagają i o nas pamiętają. Mamy nadzieję, że wszystkim przyniesie błogosławione owoce.

Reklama

Zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conv, który uratował 150 sierot

2019-10-12 19:32

Dr Małgorzata Brykczyńska

W piątek rano 11 pażdziernika 2019, w Enfield, CT (USA) zmarł o. Łucjan Królikowski OFM Conf, autor książki Skradzione Dziecinstwo i Pamiętnik Sybiraka i Tułacza. Odznaczony najwyższymi orderami Polski, (ostatnio z okazji 100 rocznicy urodzin Prezydent RP przyznał mu order Orła Białego), Harcmistrz, i wielki franciszkanin, który przed miesiącem obchodził 100 urodziny w Chicopee, MA. Na uroczystość zjechali się ludzie z całego świata, włącznie z sierotami z Tengeru których uratował, ich rodzinami i inni “Afrykańczycy”.

Marie Romanagno

Ks Łucjan był seniorem franciszkanów (najstarszy żyjący franciszkanin) i ostatni który jeszcze odbył nowicjat u Św Maksymiliana Kolbe. Ojciec Łucjan zmarł w powszechnej opinii świętości. Wielki człowiek, polak, kapłan.

Łucjan Królikowski urodził się 7 września 1919 r. Do zakonu franciszkanów wstąpił w Niepokalanowie. W 1939 r. udał się na studia do Lwowa, ale już rok później został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Wolność przyniósł mu układ Sikorski-Majski z 1941 r., który gwarantował „amnestię” dla Polaków. Ojciec Łucjan z trudem przedostał się do Buzułuku, gdzie stacjonował sztab Armii Andersa. Wraz z nią przemierzył Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. Później ukończył szkołę podchorążych i dotarł do Persji i Iraku.

Nadal jednak chciał być zakonnikiem, nie żołnierzem. Wiosną 1943 r. dotarł do Bejrutu, gdzie rozpoczął studia teologiczne. Ukończył je i otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1947 r. wypłynął do Afryki Równikowej, gdzie podjął pracę wśród polskich dzieci w Tengerze (przebywały tam dzieci z matkami oraz sieroty, które NKWD wywiozło na Sybir – te, które ocalały, zostały uratowane przez Armię Andersa). Po okropieństwach Syberii małym tułaczom osiedle położone niedaleko równika wydawało się rajem.

Szczęście nie trwało jednak długo. Kiedy w 1949 r. Międzynarodowa Organizacja Uchodźców postanowiła zlikwidować polskie obozy w Afryce, a dzieci odesłać do komunistycznej Polski, o. Łucjan zdecydował, by wraz z nimi wyemigrować do Kanady. Na początku czerwca 1949 r. prawie 150 polskich sierot wyruszyło z Afryki.

W Kanadzie o. Łucjan był prawnym opiekunem dzieci, zajmował się także ich edukacją i wychowaniem. Tymczasem w Polsce komuniści wpadli w szał. Do próby odzyskania sierot chciano wykorzystać nawet ONZ. Na próżno – dzieci o. Łucjana były już wolne.

Można zadać sobie pytanie: Skąd ta chęć bezinteresownej pomocy? Sam o. Łucjan udzielał najlepszej odpowiedzi: „Życie człowieka jest grą, sztuką, realizacją Boskiego utworu, który nosi tytuł: miłość. Ona jest tak wpleciona w życie, że stanowi pobudkę ludzkich myśli, słów, czynów i działań. Miłość, która nie skrzywdzi biednego, bezbronnego jak dziecko, nie zerwie kwiatka, by go za chwilę podeptać, ani nie zgładzi psa czy kota”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczny listopad w Żórawinie

2019-10-14 22:04

Agata Pieszko/mat.org

Przed nami kolejny jesienny miesiąc. Czy będzie chłodny? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – tę aurę na pewno pomogą nam ocieplić muzyczne wspomnienia, które będą czekały nas w listopadzie w Kościele św. Józefa w Żórawinie.

Agata Pieszko/canva.com

Artyści modlitwą, muzyką i śpiewem wspominać będą tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci oraz tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Harmonogram koncertów:

3 listopada (niedziela) – godz. 18:30

ZADUSZKI JAZZOWE w wykonaniu Tomasza Krajewskiego – Gentelmen’s Jazz.

9 listopada(sobota) – godz. 18:30

WIELCY NIEOBECNI w wykonaniu lokalnych muzyków i artystów.

11 listopada godz. 15:00 (niedziela) 

Koncert patriotyczny „NIEPODLEGŁA” w wykonaniu uczniów niepublicznej szkoły muzycznej w Żórawinie.

17 listopada godz. 10:30 i 12:00 (niedziela)

Koncert patriotyczny „POLSKO MOJA” w wykonaniu chóru „Głos Duszy” (parafia św. Szymona i św. Heleny z Mińska – Białoruś).

Gorąco zapraszamy!CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem