Reklama

Spotkanie przyjaciół, czyli festyn w WSD

Kleryk Tomasz Metelica
Edycja legnicka 22/2010

Każde powołanie jest intymnym spotkaniem kochającego Boga z człowiekiem, a towarzyszy mu melodia zdarzeń, grana na najczulszych strunach. To spotkanie może być jednak z wielu powodów utrudnione albo wręcz niemożliwe, ponieważ dzisiejszy świat bardzo skutecznie stara się zagłuszyć Boże wołanie. Dlatego potrzebne są modlitwa i wsparcie, by najpierw ten Boży szept mógł dotrzeć do człowieka, a później mógł sprawiać jego wzrost na wybranej drodze. Dlatego obecnie przeżywamy w Kościele Rok Kapłański, który podkreśla wartość powołania kapłańskiego oraz zachęca wszystkich do intensywniejszej modlitwy za kapłanów oraz kandydatów do kapłaństwa.
Nasze Seminarium, przygotowujące przyszłych księży, otoczone jest modlitwą wielu osób, ale w sposób szczególny Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej (ustanowionego w 1993 r.), którego członkowie modlą się za powołanych i o powołania, służą Seminarium materialnym wsparciem oraz promują kulturę powołaniową w swoich środowiskach.
Każdego roku nasze Seminarium zapraszało prezesów Towarzystwa, by podziękować im i umocnić w działalności. Tegoroczne spotkanie, które odbyło się 9 maja, przybrało zupełnie wyjątkowy charakter, bowiem zostali zaproszeni wszyscy członkowie Towarzystwa w naszej diecezji na… seminaryjny festyn! Przygotowania rozpoczęły się wiele dni wcześniej porządkami w domu i ogrodzie, została ustawiona scena i przygotowane stanowiska z posiłkami. Od godz. 11.30 kaplica seminaryjna zaczęła się wypełniać zaproszonymi Przyjaciółmi.
Spotkanie rozpoczęło się w południe uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. Na początku rektor ks. Leopold Rzodkiewicz, jako gospodarz Domu, przywitał wszystkich gości i przypomniał historię oraz cel powstania Towarzystwa Przyjaciół Legnickiego Seminarium. W czasie Mszy św. Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup, zwracając uwagę na ogromne znaczenie modlitwy i wsparcia, jakie niesie Towarzystwo Przyjaciół.
Po zakończonej liturgii wszyscy udali się do seminaryjnego ogrodu, gdzie już czekali klerycy z gorącym posiłkiem. Na scenie zagrał seminaryjny zespół „Semen”, który zachęcał do wspólnej zabawy. Wyjątkową atrakcją był występ księży, którzy przed laty - jako klerycy, także grali w zespole. Ich występ zrobił na wszystkich wielkie wrażenie.
W trakcie całego spotkania kolejne grupy, a było ich aż osiem, udawały się na zwiedzanie całego Seminarium. Nie była to łatwa wycieczka, bowiem klerycy - przewodnicy prowadzili gości przez dom długimi korytarzami aż na czwarte piętro. Po drodze można było zobaczyć obie aule seminaryjne, refektarz (czyli seminaryjną jadalnię), kaplice („dużą” na pierwszym i „mniejszą” na czwartym piętrze), sale wykładowe oraz kleryckie pokoje. Na drugim piętrze duże wrażenie zrobiły pamiątkowe tabla księży, którzy skończyli legnickie seminarium (Ksiądz Rektor przypomniał, że w tym roku ponad połowa wszystkich księży pracujących w naszej diecezji będzie absolwentami naszego Domu Ziarna). Na zakończenie ok. godz. 15.30, wszyscy udali się przed figurę św. Józefa - patrona naszego Seminarium - gdzie odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej odśpiewana Litania Loretańska.
Dla wszystkich to spotkanie stało się wielką radością i przeżyciem. Nasi goście mogli zobaczyć, jak wygląda i jak funkcjonuje nasz seminaryjny dom oraz spotkać się z klerykami, porozmawiać, dowiedzieć się wielu rzeczy. My sami natomiast mogliśmy okazać naszą wdzięczność tym, którzy nam pomagają i o nas pamiętają. Mamy nadzieję, że wszystkim przyniesie błogosławione owoce.

Reklama

Romuald Lipko prosi o modlitwę

2019-07-11 08:31

Romuald Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową - brzmi treść oświadczenia na profilu zespołu.

Archiwum Zespołu

Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości planuje i marzy…

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… - proszą przyjaciele z zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biały Dom: obrońcy życia mówią o cenzurze w mediach

2019-07-16 17:19

vaticannews.va / Waszyngton (KAI)

Liderzy organizacji pro-life w Stanach Zjednoczonych wzięli udział w szczycie poświęconym mediom społecznościowym, jaki odbył się w Białym Domu w ubiegły czwartek. Przed Donaldem Trumpem mówili o cenzurze i manipulacjach, jakie spotykają ich ze strony internetowych platform.

Alina Salwik

Lila Rose, założycielka i prezes stowarzyszenia Live Action wskazuje, że Twitter wielokrotnie uniemożliwiał im publikację materiałów związanych z działalnością i finansami aborcyjnego giganta Planned Parenthood. YouTube natomiast ukrył wszystkie wideo pro-life, a wzmocnił zasięg tych o aborcji – powiedziała Rose. Podobnie rzecz ma się z Facebookiem i Instagramem, które odmówiły stowarzyszeniu publikacji zdjęć dzieci w łonie matki.

Pinterest z kolei zawiesił konto Live Action z powodu tego, że rzekomo „promuje teorie spiskowe” i rozsiewa „dezinformację”. „Unplanned” – film opowiadający o historii przemiany Abby Johnson, byłej aktywistki aborcyjnej otrzymał początkowo kategorię „dramat”, „propaganda”, co pokazuje w jaki sposób kreuje się rzeczywistość. Działania mediów społecznościowych, które wychodzą już ponad samą tylko cenzurę są bardzo irytujące nie tylko dla Amerykanów opowiadających się za życiem, ale każdego kto ceni sobie wolność słowa – mówiła Rose w Białym Domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem