Reklama

U grobu Wandy Malczewskiej

Ks. Mariusz Wojturski
Edycja łódzka 22/2010

Druga niedziela maja już od kilku lat gromadzi wiernych archidiecezji łódzkiej w Parznie, u grobu sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Kościół łódzki w dorocznej pielgrzymce przybywa do miejsca, gdzie spoczywają doczesne szczątki Wandy i gdzie nadal jest ona obecna w życiu, pamięci i modlitwie parafian, a liczne grupy przybywających tu pielgrzymów świadczą o rozwoju i żywotności jej kultu.
Tegorocznej pielgrzymce w niedzielę 9 maja przewodniczył bp Adam Lepa, który sprawował Eucharystię w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze Sługi Bożej. Do udziału w pielgrzymce zaproszeni są wszyscy archidiecezjanie, jednak każdego roku wyróżnione są kolejno różne grupy zawodowe. W tym roku metropolita łódzki abp Władysław Ziółek zaprosił do Parzna pracowników służby zdrowia, a więc lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów i innych przedstawicieli tej grupy zawodowej. Wanda Malczewska spieszyła z pomocą również ludziom chorym i cierpiącym, dlatego u jej grobu pielgrzymi zgromadzili się na modlitwie, by prosić Boga o łaski potrzebne pracownikom służby zdrowia w wypełnianiu ich powołania.
Dostojny Celebrans pozdrowił zgromadzonych pielgrzymów w imieniu Pasterza łódzkiego, a w homilii mówił o głębokim umiłowaniu ojczyzny przez Wandę Malczewską, które przejawiało się w różnorakich działaniach przez nią podejmowanych, m.in. także w postawie samarytańskiej. „Bardzo głęboko przeżywała chorobę czy śmierć ludzi, którzy mieszkali w jej pobliżu. Zawsze biegła pierwsza, aby spieszyć z pomocą. To była pomoc, która płynęła z serca, z miłości. Pomagała nie tylko lecząc, zmniejszając ból, ale przede wszystkim mówiła o sensie choroby i cierpienia”.
W czasie uroczystości Ksiądz Biskup dokonał także odsłonięcia i poświęcenia tablicy dedykowanej „Strażnikom Prawdy Katyńskiej”. Poprzedziła to projekcja audiowizualna dokumentująca wizytę w Parznie ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, która miała miejsce 15 września 2009 r.
Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup poprowadził pielgrzymów do krypty czcigodnej Sługi Bożej, aby tam modlić się o jej rychłe wyniesienie na ołtarze oraz powierzyć jej wstawiennictwu wszystkie sprawy naszej archidiecezji, szczególnie uroczystość Nawiedzenia Maryi w Jej Jasnogórskim Obrazie, a także przedstawić swoje osobiste intencje. Następnie wszyscy udali się do Muzeum Polskiego Modlitewnika, gdzie Ksiądz Biskup poświęcił nowy obraz zatytułowany: „Wanda nauczająca polskie dzieci”. W muzeum pojawiła się także ekspozycja, związana z Rokiem Kapłańskim - obrazki prymicyjne i jubileuszowe. Po Mszy św. pielgrzymi podejmowani byli kawą i herbatą oraz ciastami domowego wypieku, przygotowanymi i serwowanymi przez wspólnotę parafialną.

Reklama

Tuplice: Ks. Jerzy Loch zakończył wieloletnią posługę w parafii

2019-07-21 23:05

Kamil Krasowski

„Wystarczyła ci sutanna uboga” – takim utworem zakończył się uroczysty koncert jakim 21 lipca parafianie i władze samorządowe podziękowały swojemu proboszczowi za ponad 30-letnią posługę duszpasterską w parafii Chrystusa Króla w Tuplicach.

Karolina Krasowska
Parafianie podziękowali proboszczowi za wieloletnią posługę w Tuplicach

Ks. Jerzy Loch po 32 latach będzie odtąd rezydował w zielonogórskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Zobacz zdjęcia: Koncert z okazji zakończenia 32-letniej posługi ks. Jerzego Locha w Tuplicach

Rodzina i przyjaciele ks. Jerzego wysłuchali i zobaczyli koncert przeplatany wspomnieniami z życia i posługi swojego proboszcza. Zespół złożony z parafian skupionych wokół wójt Katarzyny Kromp zaprezentował kilka utworów m.in. "Świecie nasz" Marka Grechuty, "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej, czy "Wiem, że jesteś sam" Anny Wyszkoni oraz "Barkę" i Hymn ŚDM 2016 "Błogosławieni miłosierni".

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem