Reklama

Park papieski wyrazem naszej pamięci

Iwona Kosztyła
Edycja rzeszowska 22/2010

Centralną częścią będzie niewielki placyk z pomnikiem ku czci Jana Pawła II, wyłożony kostką brukową, która będzie ułożona promieniście, tak jak rozchodzące się po wodzie kręgi, mające symbolizować naukę papieską. Obok pomnika ma przepływać ok. 70-metrowy sztucznie spiętrzony strumyk górski. Z katedrą plac połączy aleja Przesłania Papieskiego. Powstający w Rzeszowie Park Papieski to wyraz pamięci i hołdu dla Jana Pawła II. Ma być też materialnym pomnikiem dziedzictwa Papieża Polaka.

Pamięć musi pozostać

2 czerwca 1991 r. na pewno zapadł w pamięć tym, którzy na placu przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oczekiwali na papieża Jana Pawła II. To było jedno z ważniejszych wydarzeń w dziejach miasta i regionu, o którym należy pamiętać. Po zakończonej wizycie pozostała pamięć i chęć upamiętnienia zarówno tego wydarzenia, jak i miejsca, które już wtedy nazwano Błoniami Papieskimi. Ostateczna decyzja o tym, że przy rzeszowskiej katedrze powstanie największy miejski Park, zapadła tuż po śmierci Jana Pawła II. Na Błoniach ustawiony został wtedy pamiątkowy kamień, który był symbolicznym początkiem budowy. W kwietniu 2006 r. z inicjatywy biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego powstało Rzeszowskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Jana Pawła II „Lumen et Spes”. „Jego celem jest podejmowanie działań zmierzających do utworzenia i rozwoju parku, który upamiętniałby historyczny pobyt Ojca Świętego w Rzeszowie oraz jego pontyfikat” - mówi Józef Wicher, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia. To także wspieranie działalności Instytutu im. Jana Pawła II w Rzeszowie, współpraca z organizacjami i podmiotami noszącymi imię Papieża, gromadzenie dokumentów i pamiątek związanych z jego pontyfikatem, popularyzowanie nauki społecznej Kościoła ze szczególnym uwzględnieniem nauczania Jana Pawła II. Dzięki działaniom stowarzyszenia Błonia Papieskie zaczęły przybierać kształt prawdziwego parku, miejsca odpoczynku dla mieszkańców. Prace związane z realizacją parku prowadzą władze Rzeszowa i diecezja. Stowarzyszenie wspiera te działania.

Park pamięci i odpoczynku

Teren Błoń Papieskich obejmuje powierzchnię ok. 17 ha. Główna część Parku powstaje w północno-wschodniej części Błoń, ze strumieniem górskim, pomnikiem papieskim oraz częścią rekreacyjną. To także Aleja Przesłania Papieskiego pomiędzy katedrą a obeliskiem Jana Pawła II ze ścieżkami, alejkami spacerowymi, ławkami, oświetleniem, drzewami i krzewami. Wszystko otoczone żywopłotami, kompozycjami kwiatowymi i krzewami. Nazwa Aleja Przesłania pochodzi od 14 tablic, na których utrwalono słowa Papieża wypowiedziane w homiliach, wygłoszonych w różnych miastach świata - także w Rzeszowie 2 czerwca 1991 r. Na terenie całego Parku dominować będzie zieleń. Cały obszar Parku ma być otoczony zielenią wysoką, przede wszystkim dębami czerwonymi. Wysokie drzewa mają odizolować Park od ruchliwych Alei Armii Krajowej i Sikorskiego. Na terenie Parku ma zostać posadzonych kilka tysięcy drzew szlachetnych i kilkanaście tysięcy krzewów i krzewinek. „Wśród zieleni będzie można zobaczyć choćby klony srebrzyste i jesionolistne, dęby czerwone, wierzby integraf, dereń biały, miskat chiński i wiele innych odmian. W południowo-wschodniej części pozostanie teren bez ingerencji człowieka, ponieważ jest to teren, na którym rośnie zimowit - kwiat prawnie chroniony” - wymienia Józef Wicher. Powstaną też place zabaw dla dzieci, korty tenisowe i boiska oraz scena, na której będą organizowane m.in. koncerty plenerowe. „Chcemy, by wszystko było najwyższej jakości” - zapowiada Józef Wicher.

Reklama

Wizualizacja pobudza wyobraźnię

Wizualizacja Parku Papieskiego i wspomnienia wizyty Jana Pawła II w stolicy Podkarpacia znalazły się na płycie i w folderze poświęconym propagowaniu idei budowy Parku Papieskiego obok rzeszowskiej katedry. Rok temu folder i płytę DVD przygotowało Stowarzyszenie. „Chcieliśmy pokazać mieszkańcom regionu, jak będzie wyglądał park, kiedy osiągnie ostateczny wygląd. Na wizualizacji ogromne wrażenie robią rośliny. Będą tak wyglądać za ok. 20-30 lat. To przede wszystkim rośliny szlachetne jak dąb czerwony czy klomb złotolistny. Wszystkie specjalnie dobrane kolorystycznie do wystroju i charakteru parku. Zdominują go kolory żółty i czerwony. Nie zabraknie błękitu, także w roślinach” - przypomina Józef Wicher. W parku papieskim powstaną place zabaw dla dzieci, korty tenisowe, boiska oraz scena, na której będą organizowane m.in. koncerty plenerowe. To także widać na wizualizacji. Wierzę, że park powstanie w przewidywanym terminie i w koncepcji, która została nakreślona na początku realizacji projektu” - dodaje Józef Wicher.

To nasze zadanie

Powoli, z dnia na dzień Park Papieski zmienia swoje oblicze. Dostrzega to każdy, kto odwiedza to miejsce. Realizacja podzielona została na etapy, które są sukcesywnie realizowane. Park Papieski u zbiegu al. Armii Krajowej i Sikorskiego ma być największym parkiem w Rzeszowie. „Dziedzictwo nauczania i działalności Papieża oraz pobytu na ziemi rzeszowskiej musi być odpowiednio zachowane i przekazywane następnym pokoleniom Takie zadanie ma spełniać i już powoli spełnia Park Papieski” - kończy Józef Wicher.
Wykonanie całej inwestycji zostało oszacowane na 28 mln zł.

Osoby, które chcą wesprzeć budowę parku, mogą wpłacać pieniądze na konto w PKO BP S.A. I o/Rzeszów: Nr 64 1020 4391 0000 6902 0064 1761. Osoby i firmy wpłacające na budowę Parku Papieskiego mogą odliczać wpłaconą kwotę od podstawy opodatkowania.

Reklama

Amerykańscy katolicy i żydzi: polityka Trumpa wobec imigrantów jest moralnie naganna

2019-07-16 16:02

tom (KAI) / Waszyngton

Czołowi amerykańscy katolicy i żydzi zdecydowanie sprzeciwiają się praktyce deportacyjnej rządu amerykańskiego wobec imigrantów. Falę aresztowań imigrantów w minioną niedzielę potępiła przewodnicząca katolickich organizacji charytatywnych "Catholic Charities", siostra Donna Markham i nazwała jako „okrutną”. "Zdecydowanie odrzucam takie obławy" - powiedziała katolickiej agencji prasowej CNS. "Katolickie organizacje charytatywne są zobowiązane do zapewnienia imigrantom pomocy prawnej i humanitarnej" - zaznaczyła s. Markham. Również wspólnoty żydowskie zaoferowały migrantom bez dokumentów ochronę przed aresztowaniem przez policję imigracyjną.

Wikipedia

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w minioną niedzielę ogólnokrajową akcję deportacyjną nielegalnych imigrantów. W rzeczywistości, według doniesień medialnych, początkowo było tylko kilka obław. Najnowsza inicjatywa synagog jest częścią ogólnokrajowego ruchu „Sanctuary Cities”, którego celem jest ochrona imigrantów. Wspierają go działacze na rzecz praw obywatelskich oraz chrześcijańskie, żydowskie i muzułmańskie wspólnoty religijne.

Biskup graniczącej z Meksykiem diecezji Teksasu w Brownsville, Daniel Flores, powiedział, że masowe deportacje i praktyka oddzielania rodziców od dzieci są „po prostu naganne”. "Prawo musi traktować rodziny i dzieci inaczej niż baronów narkotykowych” - stwierdził biskup.

Również arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan potępił planowane masowe deportacje. Z kolei współprzewodnicząca Międzyreligijnej Koalicji Imigracyjnej, Katie Adams, nazwała planowane obławy jako kolejny dowód moralnego bankructwa administracji Trumpa. Podobnie Krajowa Rada Kościołów nazwała deportacje jako akcje „pozbawione skrupułów”.

Żydowska organizacja praw człowieka "T'ruah" zorganizowała ośrodki pomocy dla osób bez ważnych dokumentów w 70 synagogach w całym kraju. Organizacja zrzeszająca ponad 2 tys. rabinów i działaczy religijnych odrzuca akcje obław nazywając je "okrutnymi, ponieważ rozdzierają rodziny i wzbudzają strach". Wielu amerykańskich Żydów zorganizowało w całym kraju akcję protestów przeciwko bezwzględnemu traktowaniu nielegalnych imigrantów.

Amerykańskie media, powołując się na urzędy imigracyjne, poinformowały w ostatnią niedzielę, że pierwsze 2 tys. imigrantów bez ważnych dokumentów powinno zostać aresztowanych i deportowanych. W rzeczywistości obławy zostały zakończone. Burmistrzowie w wielu miastach ogłosili, że nie pozwolą organom ścigania na współpracę z policją imigracyjną.

W wywiadzie telewizyjnym szef policji imigracyjnej Matt Albence powiedział, że planowane działania były skierowane na osoby, których wnioski o azyl zostały już odrzucone przez sędziego imigracyjnego. Zaznaczył, że urzędnicy wykonują „tylko wydane zgodnie z prawem nakazy sędziego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Święta szata

2019-07-16 20:50

Beata Pieczykura

W klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, 16 lipca, Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski.

Beata Pieczykura/Niedziela
Zobacz zdjęcia: Święta szata

Do licznie zebranych powiedział: – Czas ucieka, a szkaplerz niesie nas ku wieczności. Do nieba prowadzi nas m.in. wielki znak szkaplerza świętego. Razem ze siostrami my, tu zgromadzeni w Karmelu w Częstochowie, chcemy odnowić przywiązanie do szkaplerza, wiarę w ten święty znak i to wszystko, co on oznacza. Ksiądz Biskup przypomniał, że szkaplerz jest świętą szatą, która oznacza przyobleczenie się w Chrystusa, czyli decyzję przemiany życia, by każdego dnia stylem życia naśladować Jezusa i Jego Matkę. Tym, którzy zdecydowali się przyjąć szkaplerz, przedstawił obowiązki (takie jak współpracować z łaską, często spowiadać się, odmawiać znaczoną w dniu przyjęcia modlitwę, czynić dobrze bliźnim), a przede wszystkim obietnice, że znajdują się pod szczególną opieką Matki Bożej w trudach i niebezpieczeństwach życia ziemskiego, zostaną zachowani od wiecznego potępienia, a Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po ich śmierci uwolni z czyśćca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem