Reklama

Maraton w 90. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Tomasz Musiał
Edycja sosnowiecka 22/2010

Od lektury „Familiaris Consortio”, adhortacji Jana Pawła II o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym rozpoczął się 18 maja, punktualnie w południe Maraton czytania tekstów Jana Pawła II. Wielkie czytanie, które miało miejsce na Śląsku, ale także w Zagłębiu, rozpoczął metropolita katowicki abp Damian Zimoń.
W naszej diecezji pierwszym miejscem czytania dzieł Jana Pawła II była biblioteka w Dąbrowie Górniczej. Myśli naszego Papieża, który 18 maja obchodziłby 90. urodziny, czytano tam 19 maja. Dzień później czytających gościł Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie. Tam dzieła Jana Pawła II czytał m.in. bp Grzegorz Kaszak. Biskup sosnowiecki rozpoczął też przedostatni dzień 102-godzinnego maratonu. W sosnowieckim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa czytano dzieła Papieża Polaka długo - przez 6 godzin, aż do 6 rano czytały siostry zakonne, ministranci oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń katolickich. Tylko w Centrum Jana Pawła II przy katedrze gliwickiej czytanie było dłuższe, a harcerze z Chorągwi Śląskiej na Jasnej Górze czytali również przez 6 godzin. Finał odbył się 22 maja o 17 w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca.
W sosnowieckim kościółku kolejowym czuwanie rozpoczęło się długo przed północą. Koordynator dzieła w Sosnowcu ks. Grzegorz Maciejewski zaprosił sosnowiczan na modlitwę już w czwartek wieczorem. O 23.15 odprawiono Eucharystię w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, a punktualnie od północy rozpoczęło się czytanie dzieł Papieża.
Zbiór dokumentów papieskich przygotowała księgarnia św. Jacka w Katowicach. Okolicznościowa pozycja liczy ponad 1000 stron. Otrzymało ją każde miasto uczestniczące w maratonie. Inicjatorką maratonu była wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, która tragicznie zmarła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. To dzięki niej w maraton włączyło się wiele instytucji z kilkudziesięciu miejscowości śląskiej metropolii. Zmarłą tragicznie wicemarszałek Senatu wspominał na początku maratonu Metropolita śląski podkreślając jej zasługi dla regionu.
Nawet przez 102 godziny nie przeczytano wszystkich dzieł Jana Pawła II. Spuścizna polskiego Papieża jest bowiem ogromna. Wydawnictwo „M” z Krakowa opublikowało, jako pierwsze na świecie, wszystkie „ważne” dokumenty, przemówienia i homilie, które w czasie swego pontyfikatu wygłosił Ojciec Święty. Zebrano je w 16 tomach, które w sumie liczą 16 tys. stron.

Reklama

Wrocław: Ks. Marcin Majewski złożył uroczystą przysięgę wojskową

2019-07-20 14:15

Michał Sobociński

Na placu apelowym Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przysięgi wojskowej 37 słuchaczy Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy, oficerskiego, Korpusu Osobowego Duszpasterstwa.

Michał Sobociński
Przysięgę wojskową złożyło 37 słuchaczy Kursu Przeszkolenia Kadr Rezerwy, oficerskiego, Korpusu Osobowego Duszpasterstwa

W uroczystości uczestniczył biskup polowy Wojska Polskiego oraz licznie przybyłe rodziny i znajomi księży podchorążych. Wśród składających przysięgę wojskową był wikariusz parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach ksiądz szeregowy podchorąży rezerwy Marcin Majewski - Kapelan Powiatowej Komendy Policji Państwowej w Słubicach.

Więcej w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?

2019-07-20 20:00

ts (KAI) / Nowy Jork

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.

Israel_photo_gallery / Foter / CC BY-SA

Zdaniem naukowców tego centrum oraz izraelskiego Kinneret Academic College, odkryta świątynia w Al-Araj może być tym samym kościołem, który na swoich rysunkach utrwalił biskup Willibald z Eichstätt, gdy w 725 roku po Chrystusie przybył nad Jezioro Galilejskie. Biskup udający się z Kafarnaum do Kursi zanotował, że był to kościół wzniesiony nad miejscem zamieszkania Piotra i Andrzeja.

"Odsłonięty teraz kościół jest jedyną dotąd odnalezioną świątynią między obiema miejscowościami" - powiedział w rozmowie z izraelską gazetą „Haaretz” szef ekipy archeologów Mordechai Aviam z Kinneret Academic College. Dodał, że kościół został odkryty w pobliżu osiedla z czasów rzymskich, dlatego pasuje do opisu Betsaidy przez historyka Józefa Flawiusza. Nie ma powodów do kwestionowania tego przekazu historycznego - twierdzą archeolodzy.

Do tej pory naukowcy odkopali południowe pomieszczenia kościoła należącego do kompleksu klasztornego. Odkryto m.in. mozaiki podłogowe, szklane kamienie mozaikowe oraz części marmurowego ogrodzenia chóru. Te znaleziska świadczą o wielkości i bogatym wyposażeniu świątyni.

Wykopaliska ukazały ponadto, że antyczna wioska żydowska zajmowała większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy znaleźli też pozostałości rzymskiego domu prywatnego z I-III w. Badania geologiczne wskazują, że liczne domy rozpadły się na skutek erozji spowodowanej przez rzekę Jordan.

Podczas wcześniejszych wykopalisk archeolodzy odkryli m.in. 300-kilogramowy blok bazaltu z trzema wydrążonymi pojemnikami. Zdaniem naukowców, mógł to być relikwiarz świętych apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa.

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że wykopaliska w Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła, natomiast miasto zidentyfikowane w 1989 r. przez archeologów z uniwersytetu w Hajfie jako biblijna Betsaida, to dzisiejsze Et-Tell położone o dwa kilometry dalej na północ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem