Reklama

„Majówka z Biskupem Długoszem”

Beata Pieczykura
Edycja toruńska 22/2010

15 maja z inicjatywy ks. dr. Dariusza Żurańskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, odbyła się w Brodnicy „Majówka z Biskupem Długoszem”. Organizacją zajął się ks. Krzysztof Górski, rejonowy koordynator Diecezjalnego Dzieła Powołań dla Rejonu Brodnickiego, przy współpracy z Ewą Dembek, dyrektorem Brodnickiego Domu Kultury. Pomoc zaofiarował ks. prał. Bolesław Lichnerowicz, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Majówka w Brodnicy rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza sprawowaną w intencji dzieci i młodzieży diecezji toruńskiej. W brodnickiej farze modliło się ponad 600 osób. Były to dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w Bryńsku, Lidzbarku, Jabłonowie Pomorskim, Pluskowęsach, z parafii: św. Brata Alberta w Bratianie, Przemienienia Pańskiego w Przełęku, św. Mikołaja w Wielkim Łęcku, św. Wojciecha i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku, św. Antoniego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, św. Józefa w Grudziądzu, św. Anny w Radzyniu Chełmińskim, św. Andrzeja Boboli w Bursztynowie oraz dzieci i młodzież z Brodnicy, a także dzieci, które przyjechały ze swoimi rodzicami z różnych zakątków diecezji. Oprawę muzyczną przygotował parafialny zespół młodzieżowy.
Ks. Krzysztof Górski powitał dostojnego Gościa i przedstawił jego biografię. Zwrócił uwagę na ciekawe i zabawne wydarzenia z jego życia. Jednym z nich było spotkanie bp. Długosza z Janem Pawłem II, w którego czasie Papież powiedział: „Jak ty właściwie masz na imię? Bo dla mnie zawsze jesteś Jan, jak kronikarz”.
W homilii Ksiądz Biskup przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia dziecka w rodzinnym domu. Ukazał wartość rodziny i zachęcił do nieustannego dziękowania Panu Bogu za rodziców oraz dziadków. Opowiedział także kilka zdarzeń z życia Świętej Rodziny - Maryi, św. Józefa i Jezusa; o niektórych nawet śpiewająco. Podkreślił, że „Maryja, chociaż z duszą i ciałem została wzięta do nieba, chce być razem z nami”. Pięknym znakiem maryjnej obecności pośród nas jest Lourdes. Bernadecie Soubirous wielokrotnie Maryja oznajmia, że nas, swoje dzieci, kocha, troszczy się o nas, zachęca do modlitwy o nawrócenie grzeszników. Podobne orędzie Matka Boża kieruje do trójki pastuszków - Łucji, Franciszka i Hiacynty w Fatimie. „Jestem waszą Mamą, módlcie się, żeby ludzie się nawracali i przemieniali, żeby człowiek nie był dla człowieka wilkiem” - powiedział Ksiądz Biskup.
Wyrazem jedności, dobrości i miłości był koncert bp. Antoniego Długosza, który zaprezentował kilkanaście znanych i nowych piosenek religijnych, zachęcał także zgromadzonych do włączenia się w śpiew. Majówka jest bowiem radosnym chwaleniem Maryi, a Ona prowadzi do Jezusa, dlatego zebrani wielbili Boga tańcem i klaskaniem. Warto wspomnieć, że Ksiądz Biskup wydał płyty, m.in. pt. „Chrześcijanin tańczy” oraz „Chrześcijanin śpiewa”.
Bp Długosz tak zainteresował dzieci i młodzież, że nie chcieli oni słyszeć o zakończeniu koncertu i o pożegnaniu z tańczącym Biskupem. Na pociechę więc ks. Krzysztof Górski zaprosił poszczególne grupy do zdjęcia z Gościem. Na zakończenie jako wyraz podziękowania za wspólną modlitwę Ksiądz Biskup został obdarowany słodyczami, których sponsorem był Wojciech Wojenkowski, właściciel brodnickich Zakładów Produkcji Cukierniczej „Vobro”. On również podarował słodycze dla uczestników.
Kolejnym punktem spotkania był koncert stuosobowego chóru dziecięcego „Biedronki” oraz zespołu muzycznego „Siewcy Lednicy”. Koncerty te miały odbyć się na brodnickim rynku, ale ze względu na niesprzyjającą pogodę zostały przeniesione do sali widowiskowej Brodnickiego Domu Kultury. Tam udał się bp Antoni Długosz w towarzystwie ks. dr. Dariusza Żurańskiego oraz ks. Krzysztofa Górskiego. Chór dziecięcy „Biedronki” oraz zebrani w sali widowiskowej powitali Księdza Biskupa gromkimi oklaskami. Następnie mali śpiewacy zadedykowali Biskupowi Antoniemu swoją piosenkę pt. „Nowa cywilizacja”. Po czym zebrani pożegnali bp. Długosza, który udał się do swoich obowiązków. Uczestnicy majówki natomiast wysłuchali kilkanaście utworów w wykonaniu „Biedronek”. Chór ten tworzy ok. 300 dzieci z północnej Polski i działa w różnych miejscowościach w kilku oddziałach. Poszczególne grupy funkcjonują niezależnie, ale w każdej chwili są gotowe do wspólnych występów. „Biedronki” działają w miastach i na wsiach, przy parafiach i w szkołach. Założycielem i kierownikiem chóru jest ks. Andrzej Danielski, proboszcz parafii św. Jakuba w Niewieścinie.
Spotkanie zakończył koncert zespołu „Siewcy Lednicy” związanego z duszpasterstwem ojców dominikanów w Poznaniu. Grupę tę założyli Piotr Ziemowski i Marcin Pokusa. Powstała ona dla muzycznego wsparcia i propagowania w Polsce i na świecie spotkań młodzieży na lednickich polach. Zespół, wykonując muzykę chrześcijańską, wykorzystuje m.in. elementy folkloru góralskiego. Młodzież lubi takie klimaty, dlatego podczas koncertu świetnie się bawiła - śpiewała i tańczyła.
Żegnając zebranych, ks. Krzysztof Górski podziękował tym, którzy pomogli w przygotowaniu spotkania. „Majówka z Biskupem Długoszem” w Brodnicy, która zgromadziła dzieci i ich opiekunów oraz młodzież, była świętem młodości, śpiewu i radości.

Kanada: w parlamencie Quebecu usunięto ze ściany krzyż

2019-07-14 16:14

vaticannews.va / Quebec (KAI)

W sali obrad zgromadzenia parlamentarnego Quebecu usunięto ze ściany krzyż. Jest to jeden ze skutków przyjętego w marcu nowego prawa o świeckości państwa. Krzyż nie zniknie jednak z parlamentu. Ze względu na rolę chrześcijaństwa w historii tej francuskojęzycznej prowincji Kanady, krucyfiks trafi do muzealnej gabloty.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Głównym celem kontrowersyjnego prawa były muzułmańskie nakrycia głowy. Wraz z nimi zakazano też innych symboli religijnych. Nie mogą ich nosić niektóre kategorie pracowników państwowych, w tym sędziowie, policjanci, adwokaci czy nauczyciele. Nowe prawo o świeckości nie przewiduje natomiast wycofania się państwa z finansowania kościelnego szkolnictwa.

Na zagrożenia wypływające z nowych rozporządzeń wskazywali kanadyjscy biskupi. Ich zdaniem zakaz noszenia symboli religijnych nie przyczyni się do budowania pokoju społecznego. Wręcz przeciwnie może zachęcać do nietolerancji i lęku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

"Śladami Jezusa” – multimedialna wystawa na Jasnej Górze

2019-07-15 19:36

AKW

Bożena Sztajner/Niedziela

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze została oficjalnie otwarta. W symbolicznym odsunięciu kotary prowadzącej do wystawowych przestrzeni uczestniczyli bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy w Częstochowie, o. Waldemar Pastusiak, paulin, kustosz Jasnej Góry, Krzysztof Noworyta – pomysłodawca i realizator wystawy, o. prof. Narcyz Klimas – franciszkanin, opiekun merytoryczny wystawy, dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Twórcy ekspozycji zastosowali nowoczesne środki wyrazu, aby ukazać zwiedzającym historię Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, ale jak podkreśla Krzysztof Noworyta, wykorzystali przede wszystkim wyniki badań naukowych. Nowoczesny kształt wystawy: wykorzystanie filmów, animacji komputerowych, a nawet zapachów, stworzonych na podstawie biblijnych opisów pozwala zwiedzającym na odbycie podróży do źródeł chrześcijaństwa.

- Jeżeli ambicją każdego wierzącego człowieka jest naśladowanie Jezusa, to nie da się tego zrobić bez poznania tych miejsc, w których Jezus żył i kształtował swoje człowieczeństwo – podkreślił podczas otwarcia bp Andrzej Przybylski. Dodał, że liczy, że wystawa będzie dla każdego zwiedzającego osobistym kontaktem z przestrzenią Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej, a także przypomnieniem o chrześcijańskiej obecności w tym miejscu, obecności, która dziś jest ciągle zagrożona. Wystawa ma też swój wymiar kulturowy – przypomina, że nasza cywilizacja polska, europejska, jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Ziemia Święta i to co się w niej wydarzyło jest w sporej odległości od Europy, ale duchowo są to nasze fundamenty.

O. Waldemar Pastusiak – kustosz Jasnej Góry pogratulował twórcom pomysłu. - Wystawa to dobry moment, aby spotkać się z Ziemią Świętą – powiedział. - Mam nadzieję, że przyniesie dobre owoce, a pielgrzymi zostaną ubogaceni zarówno spotkaniem z Matką Bożą na Jasnej Górze, ale też poznaniem Ziemi Świętej.

Wystawa zajmuje ok. 900 m. kw. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającą w Polsce - Myrne Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem