Reklama

„Majówka z Biskupem Długoszem”

Beata Pieczykura
Edycja toruńska 22/2010

15 maja z inicjatywy ks. dr. Dariusza Żurańskiego, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, odbyła się w Brodnicy „Majówka z Biskupem Długoszem”. Organizacją zajął się ks. Krzysztof Górski, rejonowy koordynator Diecezjalnego Dzieła Powołań dla Rejonu Brodnickiego, przy współpracy z Ewą Dembek, dyrektorem Brodnickiego Domu Kultury. Pomoc zaofiarował ks. prał. Bolesław Lichnerowicz, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Majówka w Brodnicy rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza sprawowaną w intencji dzieci i młodzieży diecezji toruńskiej. W brodnickiej farze modliło się ponad 600 osób. Były to dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w Bryńsku, Lidzbarku, Jabłonowie Pomorskim, Pluskowęsach, z parafii: św. Brata Alberta w Bratianie, Przemienienia Pańskiego w Przełęku, św. Mikołaja w Wielkim Łęcku, św. Wojciecha i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lidzbarku, św. Antoniego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, św. Józefa w Grudziądzu, św. Anny w Radzyniu Chełmińskim, św. Andrzeja Boboli w Bursztynowie oraz dzieci i młodzież z Brodnicy, a także dzieci, które przyjechały ze swoimi rodzicami z różnych zakątków diecezji. Oprawę muzyczną przygotował parafialny zespół młodzieżowy.
Ks. Krzysztof Górski powitał dostojnego Gościa i przedstawił jego biografię. Zwrócił uwagę na ciekawe i zabawne wydarzenia z jego życia. Jednym z nich było spotkanie bp. Długosza z Janem Pawłem II, w którego czasie Papież powiedział: „Jak ty właściwie masz na imię? Bo dla mnie zawsze jesteś Jan, jak kronikarz”.
W homilii Ksiądz Biskup przypomniał najważniejsze wydarzenia z życia dziecka w rodzinnym domu. Ukazał wartość rodziny i zachęcił do nieustannego dziękowania Panu Bogu za rodziców oraz dziadków. Opowiedział także kilka zdarzeń z życia Świętej Rodziny - Maryi, św. Józefa i Jezusa; o niektórych nawet śpiewająco. Podkreślił, że „Maryja, chociaż z duszą i ciałem została wzięta do nieba, chce być razem z nami”. Pięknym znakiem maryjnej obecności pośród nas jest Lourdes. Bernadecie Soubirous wielokrotnie Maryja oznajmia, że nas, swoje dzieci, kocha, troszczy się o nas, zachęca do modlitwy o nawrócenie grzeszników. Podobne orędzie Matka Boża kieruje do trójki pastuszków - Łucji, Franciszka i Hiacynty w Fatimie. „Jestem waszą Mamą, módlcie się, żeby ludzie się nawracali i przemieniali, żeby człowiek nie był dla człowieka wilkiem” - powiedział Ksiądz Biskup.
Wyrazem jedności, dobrości i miłości był koncert bp. Antoniego Długosza, który zaprezentował kilkanaście znanych i nowych piosenek religijnych, zachęcał także zgromadzonych do włączenia się w śpiew. Majówka jest bowiem radosnym chwaleniem Maryi, a Ona prowadzi do Jezusa, dlatego zebrani wielbili Boga tańcem i klaskaniem. Warto wspomnieć, że Ksiądz Biskup wydał płyty, m.in. pt. „Chrześcijanin tańczy” oraz „Chrześcijanin śpiewa”.
Bp Długosz tak zainteresował dzieci i młodzież, że nie chcieli oni słyszeć o zakończeniu koncertu i o pożegnaniu z tańczącym Biskupem. Na pociechę więc ks. Krzysztof Górski zaprosił poszczególne grupy do zdjęcia z Gościem. Na zakończenie jako wyraz podziękowania za wspólną modlitwę Ksiądz Biskup został obdarowany słodyczami, których sponsorem był Wojciech Wojenkowski, właściciel brodnickich Zakładów Produkcji Cukierniczej „Vobro”. On również podarował słodycze dla uczestników.
Kolejnym punktem spotkania był koncert stuosobowego chóru dziecięcego „Biedronki” oraz zespołu muzycznego „Siewcy Lednicy”. Koncerty te miały odbyć się na brodnickim rynku, ale ze względu na niesprzyjającą pogodę zostały przeniesione do sali widowiskowej Brodnickiego Domu Kultury. Tam udał się bp Antoni Długosz w towarzystwie ks. dr. Dariusza Żurańskiego oraz ks. Krzysztofa Górskiego. Chór dziecięcy „Biedronki” oraz zebrani w sali widowiskowej powitali Księdza Biskupa gromkimi oklaskami. Następnie mali śpiewacy zadedykowali Biskupowi Antoniemu swoją piosenkę pt. „Nowa cywilizacja”. Po czym zebrani pożegnali bp. Długosza, który udał się do swoich obowiązków. Uczestnicy majówki natomiast wysłuchali kilkanaście utworów w wykonaniu „Biedronek”. Chór ten tworzy ok. 300 dzieci z północnej Polski i działa w różnych miejscowościach w kilku oddziałach. Poszczególne grupy funkcjonują niezależnie, ale w każdej chwili są gotowe do wspólnych występów. „Biedronki” działają w miastach i na wsiach, przy parafiach i w szkołach. Założycielem i kierownikiem chóru jest ks. Andrzej Danielski, proboszcz parafii św. Jakuba w Niewieścinie.
Spotkanie zakończył koncert zespołu „Siewcy Lednicy” związanego z duszpasterstwem ojców dominikanów w Poznaniu. Grupę tę założyli Piotr Ziemowski i Marcin Pokusa. Powstała ona dla muzycznego wsparcia i propagowania w Polsce i na świecie spotkań młodzieży na lednickich polach. Zespół, wykonując muzykę chrześcijańską, wykorzystuje m.in. elementy folkloru góralskiego. Młodzież lubi takie klimaty, dlatego podczas koncertu świetnie się bawiła - śpiewała i tańczyła.
Żegnając zebranych, ks. Krzysztof Górski podziękował tym, którzy pomogli w przygotowaniu spotkania. „Majówka z Biskupem Długoszem” w Brodnicy, która zgromadziła dzieci i ich opiekunów oraz młodzież, była świętem młodości, śpiewu i radości.

Najlepszy rząd w historii III RP

2019-10-15 12:55

Artur Stelmasiak

Polacy podsumowali czteroletnią pracę polityków. Ich zdaniem rząd Prawa i Sprawiedliwości jest najlepszy w historii III RP, bo nikt wcześniej nie miał takiego poparcia. Zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych nikogo nie dziwi. Pytanie było raczej o to, jak duża będzie przewaga partii rządzącej nad konkurencją polityczną i czy będą mogli samodzielnie rządzić?

Facebook/pis

Okazuje się, że PiS nie tylko będzie samodzielnie rządzić, ale poprawiło swój wynik wyborczy z 2015 roku o ok. 6 punktów procentowych. - Żadna partia nigdy nie miała tak wysokiego wyniku wyborczego. Te miliony Polaków którzy nam zaufali, to wielkie zobowiązanie do spełnienia ich nadziei, by kolejne cztery lata były kluczowym etapem dla Polski jako państwa dobrobytu dla wszystkich - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

O wiele bardziej stonowaną radość z historycznego zwycięstwa pokazał prezes PiS. - Przed nami kolejne 4 lata rządzenia, ale najpierw czeka nas refleksja nad tym co się nie udało, że wielu ludzi nas nie popiera, mimo oczywistych naszych osiągnięć - podkreślił Jarosław Kaczyński. Jego słowa jak zwykle były kierowane do Polaków, ale także do członków partii, by nie ulegali triumfalizmowi. - To co było naszą główną siłą, czyli wiarygodność, musi dalej trwać - mówił do członków PiS.

Jednostronna kampania

Kampania wyborcza, która wyniosła Prawo i Sprawiedliwość do kolejnego sukcesu była spokojna i merytoryczna. Koalicja Obywatelska zachowywała się tak, jakby już po wiosennych wyborach do europarlamentu wiedziała, że nie ma szans. Nie było więc prezentacji programu, a w kampanii co chwila zmieniano zdanie np. w sprawie programu 500plus. Walka polityczna ograniczyła się do przepychanek wewnątrzpartyjnych. - Zaletą tej kampanii wyborczej jest fakt, że pojawiła się dyskusja na temat opieki zdrowotnej, czy walki ze smogiem. Liczę na to, że teraz skończą się emocje i polaryzacja, a zacznie się minimum współpracy - mówi prof. Norbert Maliszewski, politolog z UKSW.

Niektórzy twierdzą nawet, że kampania była nudna w porównaniu do tej wiosennej, gdy emocje były rozpalone przez ataki środowisk LGBT na Kościół i wartości chrześcijańskie. Tym razem mieliśmy do czynienia jedynie z programową ofensywą PiS, który merytorycznie podkreślał swoje osiągnięcia, skutecznie ukrywał potknięcia i jednocześnie składał nowe obietnice. Skalę przewagi nad konkurencją najlepiej pokazały badania IBRiS, w którym prawie 60 proc. Polaków uznało, że najlepszą kampanię wyborczą miała partia rządząca. Na drugim miejscu była Koalicja Obywatelska tylko z 4,8 proc., a na Lewicę wskazało 3,5 proc. ankietowanych.

Kampanijnym ciosem dla Koalicji Obywatelskiej bez wątpienia były taśmy Sławomira Neumanna, w których dzień po dniu ujawniano kompromitujące kulisy partyjnej kuchni jednego z czołowych polityków Platformy Obywatelskiej. Rezygnacja z funkcji przewodniczącego klubu KO na niewiele się zdała, bo uznano ją za nic nie warty gest na końcu kadencji sejmu.

Wygrani przegrali

Natomiast w wyborach do Senatu większym sprytem wykazała się opozycja. W jednomandatowych okręgach wyborczych nie wystawiali konkurencyjnych dla siebie kandydatów. W ten sposób wszystkie partie opozycyjne były przeciwnikami PiS, który procentowo uzyskał do Senatu wyższy wynik niż do Sejmu, ale w gruncie rzeczy przegrał.

Efekt jest taki, że w 100 osobowym senacie PiS ma obecnie tylko 48 senatorów, a w poprzedniej kadencji było ich aż 61. Przyczyną tej porażki jest zmowa opozycji, ale także zlekceważenie przez partię rządzącą wyborów do wyższej izby parlamentu. - Było za małe wsparcie polityczne szczególnie w okręgach dla nas „trudnych” okręgach. Okazuje się wystarczyło zaniedbać dwa okręgi, które zdecydowały, kto ma większość w obecnym Senacie - mówi dla portalu Wpolityce senator Jan Maria Jackowski.

W kilku okręgach senackich zaszkodziły też wewnętrzne walki personalne w PiS. Albo struktury partyjne nie chciały pracować w kampanii senatora, albo dochodziło do "bratobójczych" walk, gdy byli senatorowie PiS zdecydowali o stracie z własnego komitetu. - Na przykład pan senator Bąkowski, startując ze swojego komitetu, wykluczony z Prawa i Sprawiedliwości, odebrał część elektoratu naszemu kandydatowi, panu wojewodzie Drelichowi, i to spowodowało, że skorzystał trzeci kandydat z Platformy Obywatelskiej - tłumaczy Jackowski.

Teraz trwają rozmowy i próby przeciągania pojedynczych senatorów na stronę PiS, bo gra toczy się o większość oraz kształt prezydium Senatu. Oczywiście utrata Senatu przez partię rządzącą nie jest katastrofą, ale może poważnie utrudnić legislację, a na pewno ją spowolni. Każdą ustawę Senat może blokować przez 30 dni, a przez ten czas dawać paliwo polityczne dla mediów i opozycji w Sejmie. - Ale Senat nie zatrzyma nas w realizacji naszego programu. Będzie zrealizowany w 100 procentach - zapewnia wicepremier Jacek Sasin.

Konkurencja po prawej stronie

Z dwucyfrowego wyniku wyborczego do Sejmu zadowolona jest lewica, Konfederacja z wejścia do Sejmu, a także o wiele lepszy niż sondażowy wynik ma PSL z Pawłem Kukizem na pokładzie. Sumując w miarę konserwatywne elektoraty PiS, PSL i Konfederacji okazuje się, że ok. 60 proc. Polaków ma tradycyjne preferencje wyborcze.

Polacy pokazali, że są konserwatystami, co zauważają także zagraniczne media. - Sukces PiS jest rezultatem bazowania na wartościach wyznawanych przez w przeważającej mierze konserwatywne społeczeństwo oraz na wyrównywaniu głębokich nierówności społecznych. PiS zapowiadał też obronę tradycyjnych wartości katolickich przed ofensywą zwolenników praw gejów i innych liberalnych haseł napływających z Zachodu - czytamy w komentarzach Amerykańskiej Agencji Associated Press.

W tej kadencji sejmu PiS będzie miał opozycję zarówno po lewej stronie sceny politycznej, jak i po prawej. Dobry wynik Konfederacji oznacza, że część konserwatywnych i młodych wyborców odchodzi od partii rządzącej, co może być efektem buntu, ale także zaniedbań ws. ochrony życia dzieci nienarodzonych i zbyt uległej postawy wobec agresji środowisk LGBT. - Zapewne politycy Konfederacji będą podnosić teraz temat amerykańskiej ustawy 447, czy postulat ochrony dzieci przed aborcją, a władze PiS będą musiały się do tego odnieść - mówił w studiu wyborczym red. Cezary Krysztopa z Tygodnika Solidarność.

Pierwszy raz od 2007 r. w Sejmie będzie formacja na prawo od PiS, a przecież sprawdzoną strategią Jarosława Kaczyńskiego była taktyka polityczna, by po prawej stronie od PiS nic znaczącego nie było. Jeśli politycy Konfederacji nie pokłócą się miedzy sobą i wygenerują spójny przekaz, to w kadencji 2019-2023 rządząca partia będzie musiała się z nimi liczyć, by nie stracić jeszcze większej liczby konserwatywnych wyborców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Japonia: huragan Hagibis nie ma wpływu na papieską wizytę

2019-10-16 13:14

tom (KAI) / Tokio

Niszczycielski huragan Hagibis nie ma wpływu na planowaną wizytę papieża Franciszka w Japonii pod koniec listopada. - Miejsca, które odwiedzi papież: Tokio, Nagasaki i Hiroszimę, nie poniosły żadnych szkód - powiedział rzecznik japońskiego episkopatu azjatyckiej agencji katolickiej „Ucanews”. „Nie spodziewamy się zmiany planów. Harmonogram wizyty jest tak napięty, że nie wyobrażam sobie żadnych zmian” - dodał.

youtube.com

W minioną sobotę huragan Hagibis z prędkością wiatru dochodzącą do 216 kilometrów na godzinę i ulewnymi deszczami, przetoczył się przez część Japonii. Dwadzieścia jeden rzek wystąpiło z brzegów i zalało całe połacie ziemi. Według ostatnich informacji w wyniku kataklizmu śmierć poniosło ponad 70 osób.

Najwięcej ofiar śmiertelnych z powodu powodzi odnotowano w prefekturze Fukushima. To w Fukushimie, w trzech blokach elektrowni jądrowej, w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami doszło w 2011 r. do awarii. Wyciek materiałów radioaktywnych spowodował zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody i żywności. Ok. 150 tys. mieszkańców musiało opuścić cały region czasowo lub na stałe.

Prawdopodobnie konsekwencjom katastrof nuklearnych papież Franciszek zajmie się podczas swoich wizyt w miastach Nagasaki i Hiroszima zniszczonych przez bomby atomowe w 1945 r. podczas II wojny światowej oraz podczas spotkania z ofiarami katastrofy w Fukushimie.

19 listopada papież Franciszek wyrusza z Rzymu do Tajlandii. Po wizycie w Bangkoku od 20 do 23 listopada odleci do Japonii, gdzie będzie gościł do 26 listopada. Hasłem podróży Franciszka do Japonii są słowa: „Chronić każde życie”. Pochodzą one z "zielonej" encykliki papieża „Laudato si`”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem