Reklama

Nowi kapłani w Warszawie

Artur Stelmasiak, Andrzej Tarwid
Edycja warszawska 22/2010

W trzech stołecznych katedrach odbyły się święcenia prezbiteratu. W archidiecezji warszawskiej sakrament kapłaństwa przyjęło osiemnastu diakonów, w warszawsko-praskiej siedmiu, a kolejnych dwóch w katedrze wojskowej

Święcenia kapłańskie to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu Kościoła. 22 maja w stolicy był wyjątkowy również z tego względu, że uroczystości sakramentu kapłaństwa odbyły się jednocześnie w trzech świątyniach - w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w katedrze św. Floriana na Pradze oraz w katedrze Polowej Wojska Polskiego.
- Święcenia kapłańskie w Roku Kapłańskim to dzień wyjątkowy, radosny i szczególnie ważny dla Kościoła. Z nadzieją i ufnością święcąc nowych kapłanów, patrzymy w przyszłość naszej archidiecezji - powiedział abp Kazimierz Nycz, który udzielił święceń w archikatedrze warszawskiej.
Zwracając się do neoprezbiterów, metropolita warszawski podkreślił, że od teraz będą pełnić urząd posługiwania nauczycielskiego. - Wszystkim głoście Słowo Boże, które sami z radością przyjęliście. Rozważajcie prawo Boże i wierzcie w to, co przeczytacie. Nauczajcie tego, w co wierzycie, i wypełniajcie to, czego innych będziecie nauczać - podkreślił metropolita warszawski.
Liturgia sakramentu kapłaństwa jest ściśle określona i za każdym razem ma taki sam przebieg. Rozpoczyna się po Ewangelii. Najpierw diakoni są przedstawieni biskupowi. Potem rektor prosi ordynariusza o wyświęcenie kandydatów i jednocześnie zaświadcza, że są oni godni dostąpić sakramentu kapłaństwa. Najważniejszą częścią ceremonii jest moment, kiedy biskup odmawia modlitwę konsekracyjną i nakłada ręce na głowę przyszłego księdza - to właśnie wtedy diakon staje się prezbiterem. Na koniec uroczystości nowo wyświęceni kapłani są ubierani w ornaty, aby w chwilę po tym pierwszy raz w życiu sprawować Eucharystię.
W katedrze św. Floriana święceń udzielił abp Henryk Hoser. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej przestrzegał przystępujących do sakramentu kapłaństwa, aby w przyszłości nie celebrowali siebie, lecz na pierwszym miejscu stawiali Pana Boga, który ich powołał do posługi duszpasterskiej. Jednocześnie życzył nowo wyświęconym księżom, aby ich kapłaństwo było promienne, szczęśliwe oraz spełniało oczekiwania, które pokłada w nich Jezus Chrystus. Ordynariusz warszawsko-praski odniósł się też do celibatu, który ostatnio krytykowany jest przez media. - Mówi się, że jest to obowiązek zbyt ciężki do uniesienia. Ale tak najczęściej twierdzą ci, którzy nie żyją celibatem - ocenił i podkreślił: - Nie można traktować celibatu na sposób funkcjonalny, ale trzeba dostrzec, że wyraża on naśladowanie Chrystusa.
Sześciu neoprezbiterów z archidiecezji warszawskiej, którzy przeszli formację w Seminarium Misyjnym „Redemptoris Mater”, w przyszłości wyjadą na misje. Z kolei kapłani wyświęceni przez abp. Sławoja Leszka Głódzia w katedrze ordynariatu polowego będą nieść posługę sakramentalną w duszpasterstwie wojskowym. Natomiast neoprezbiterzy przypisani do diecezji warszawsko-praskiej i archidiecezji warszawskiej będą posługiwać w swoich diecezjach. W kolejnych numerach „Niedzieli” poinformujemy, do jakich parafii zostali skierowani.

Wniosek o odwołanie Biejat

2019-11-20 11:26

Artur Stelmasiak

Współrządzący Posłowie ugrupowania Zbigniewa Ziobry domagają się odwołania z funkcji przewodniczącej sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Biejat. - Solidarna Polska wnioskuje do Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości i współkoalicjantów o odwołanie z funkcji przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Biejat – poinformował rzecznik Solidarnej Polski Jan Kanthak.

Robert Sobkowicz / Nasz Dziennik
Biejat Magdalena

W jego ocenie, pełnienie przez poseł tej funkcji to kpina z państwa i obywateli. „Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości” – wyjaśnił rzecznik ugrupowania.

Jak podkreślono, „ktoś kto okazuje brak elementarnego szacunku dla życia poczętego, dla rodzin, niszczy fundament na którym oparte jest nasze państwo". "Nie możemy się zgadzać, by ideologie, eksperymenty społecznej inżynierii, uderzały w podstawy naszej cywilizacji, tradycji i tożsamości. Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości" – przekonują parlamentarzyści i dodają, że z tego właśnie względu nie można pozwolić, "by poseł Magdalena Biejat – osoba, która niszczy polskie rodziny, chce zabijać poczęte dzieci, która zagraża naszej przyszłości – nadal pełniła zaszczytną funkcję szefowej komisji polityki społecznej i rodziny w polskim Sejmie".

W nocy także Konfederacja złożyła wniosek o odwołanie poseł z partii Razem. - Konfederacja idzie za ciosem! Składamy wniosek o odwołanie przew. Komisji Polityki Społecznej i Rodziny M.Biejat z partii Razem. Dla naszej ideowej prawicy jest nie do zaakceptowania fakt oddania przez PiS tak istotnych kwestii jak rodzina i ochrona życia w ręce skrajnej lewicy!" – poinformowano na Twitterze. Do postu załączono wniosek skierowany do prezydium komisji podpisany przez posła Grzegorza Brauna.

Magdalena Biejat (Lewica Razem) została wybrana w czwartek na przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Kandydaturę Biejat na przewodniczącą komisji w głosowaniu poparło 25 posłów w tym większość posłów PiS, przeciw było trzech ( z PiS Elżbieta Duda, Dominika Chorośńska oraz Grzegorz Braun z Konfederacji ), czterech wstrzymało się od głosu. Biejat w ławach poselskich zasiada pierwszy raz. Jest członkiem skrajnie lewicowej partii Razem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

6. Adwentowy dzień skupienia dla kobiet

2019-11-21 09:25

Materiały prasowe

Wspólnota dla mam z małymi dziećmi Integralne Mamy serdecznie zaprasza na 6. Adwentowy Dzień Skupienia dla kobiet, który odbędzie się we środę 4. grudnia 2019 r. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Zamiejskiej w Krakowie.

plakat

We wspólnym gronie wysłuchamy konferencji o tym, jak rozeznawać w sytuacjach niejednomyślności w Kościele. Głosić będzie ks. dr Bogusław Kastelik.

Ramowy plan dnia skupienia:

9:30 – okazja do spowiedzi świętej oraz indywidualna adoracja Najświętszego Sakramentu

10:00 – Msza Św. z krótkim kazaniem

ok. 11:00 – konferencja

ok. 11:30 – spotkanie w salce, poczęstunek, dzielenie się refleksjami Podczas Mszy Świętej do dyspozycji najmłodszych oddajemy kącik zabaw oraz przewijak.

Dziecięcy gwar jest mile widziany! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem