Reklama

Nowi kapłani w Warszawie

Artur Stelmasiak, Andrzej Tarwid
Edycja warszawska 22/2010

W trzech stołecznych katedrach odbyły się święcenia prezbiteratu. W archidiecezji warszawskiej sakrament kapłaństwa przyjęło osiemnastu diakonów, w warszawsko-praskiej siedmiu, a kolejnych dwóch w katedrze wojskowej

Święcenia kapłańskie to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu Kościoła. 22 maja w stolicy był wyjątkowy również z tego względu, że uroczystości sakramentu kapłaństwa odbyły się jednocześnie w trzech świątyniach - w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w katedrze św. Floriana na Pradze oraz w katedrze Polowej Wojska Polskiego.
- Święcenia kapłańskie w Roku Kapłańskim to dzień wyjątkowy, radosny i szczególnie ważny dla Kościoła. Z nadzieją i ufnością święcąc nowych kapłanów, patrzymy w przyszłość naszej archidiecezji - powiedział abp Kazimierz Nycz, który udzielił święceń w archikatedrze warszawskiej.
Zwracając się do neoprezbiterów, metropolita warszawski podkreślił, że od teraz będą pełnić urząd posługiwania nauczycielskiego. - Wszystkim głoście Słowo Boże, które sami z radością przyjęliście. Rozważajcie prawo Boże i wierzcie w to, co przeczytacie. Nauczajcie tego, w co wierzycie, i wypełniajcie to, czego innych będziecie nauczać - podkreślił metropolita warszawski.
Liturgia sakramentu kapłaństwa jest ściśle określona i za każdym razem ma taki sam przebieg. Rozpoczyna się po Ewangelii. Najpierw diakoni są przedstawieni biskupowi. Potem rektor prosi ordynariusza o wyświęcenie kandydatów i jednocześnie zaświadcza, że są oni godni dostąpić sakramentu kapłaństwa. Najważniejszą częścią ceremonii jest moment, kiedy biskup odmawia modlitwę konsekracyjną i nakłada ręce na głowę przyszłego księdza - to właśnie wtedy diakon staje się prezbiterem. Na koniec uroczystości nowo wyświęceni kapłani są ubierani w ornaty, aby w chwilę po tym pierwszy raz w życiu sprawować Eucharystię.
W katedrze św. Floriana święceń udzielił abp Henryk Hoser. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej przestrzegał przystępujących do sakramentu kapłaństwa, aby w przyszłości nie celebrowali siebie, lecz na pierwszym miejscu stawiali Pana Boga, który ich powołał do posługi duszpasterskiej. Jednocześnie życzył nowo wyświęconym księżom, aby ich kapłaństwo było promienne, szczęśliwe oraz spełniało oczekiwania, które pokłada w nich Jezus Chrystus. Ordynariusz warszawsko-praski odniósł się też do celibatu, który ostatnio krytykowany jest przez media. - Mówi się, że jest to obowiązek zbyt ciężki do uniesienia. Ale tak najczęściej twierdzą ci, którzy nie żyją celibatem - ocenił i podkreślił: - Nie można traktować celibatu na sposób funkcjonalny, ale trzeba dostrzec, że wyraża on naśladowanie Chrystusa.
Sześciu neoprezbiterów z archidiecezji warszawskiej, którzy przeszli formację w Seminarium Misyjnym „Redemptoris Mater”, w przyszłości wyjadą na misje. Z kolei kapłani wyświęceni przez abp. Sławoja Leszka Głódzia w katedrze ordynariatu polowego będą nieść posługę sakramentalną w duszpasterstwie wojskowym. Natomiast neoprezbiterzy przypisani do diecezji warszawsko-praskiej i archidiecezji warszawskiej będą posługiwać w swoich diecezjach. W kolejnych numerach „Niedzieli” poinformujemy, do jakich parafii zostali skierowani.

Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?

2019-07-20 20:00

ts (KAI) / Nowy Jork

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.

Israel_photo_gallery / Foter / CC BY-SA

Zdaniem naukowców tego centrum oraz izraelskiego Kinneret Academic College, odkryta świątynia w Al-Araj może być tym samym kościołem, który na swoich rysunkach utrwalił biskup Willibald z Eichstätt, gdy w 725 roku po Chrystusie przybył nad Jezioro Galilejskie. Biskup udający się z Kafarnaum do Kursi zanotował, że był to kościół wzniesiony nad miejscem zamieszkania Piotra i Andrzeja.

"Odsłonięty teraz kościół jest jedyną dotąd odnalezioną świątynią między obiema miejscowościami" - powiedział w rozmowie z izraelską gazetą „Haaretz” szef ekipy archeologów Mordechai Aviam z Kinneret Academic College. Dodał, że kościół został odkryty w pobliżu osiedla z czasów rzymskich, dlatego pasuje do opisu Betsaidy przez historyka Józefa Flawiusza. Nie ma powodów do kwestionowania tego przekazu historycznego - twierdzą archeolodzy.

Do tej pory naukowcy odkopali południowe pomieszczenia kościoła należącego do kompleksu klasztornego. Odkryto m.in. mozaiki podłogowe, szklane kamienie mozaikowe oraz części marmurowego ogrodzenia chóru. Te znaleziska świadczą o wielkości i bogatym wyposażeniu świątyni.

Wykopaliska ukazały ponadto, że antyczna wioska żydowska zajmowała większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy znaleźli też pozostałości rzymskiego domu prywatnego z I-III w. Badania geologiczne wskazują, że liczne domy rozpadły się na skutek erozji spowodowanej przez rzekę Jordan.

Podczas wcześniejszych wykopalisk archeolodzy odkryli m.in. 300-kilogramowy blok bazaltu z trzema wydrążonymi pojemnikami. Zdaniem naukowców, mógł to być relikwiarz świętych apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa.

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że wykopaliska w Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła, natomiast miasto zidentyfikowane w 1989 r. przez archeologów z uniwersytetu w Hajfie jako biblijna Betsaida, to dzisiejsze Et-Tell położone o dwa kilometry dalej na północ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Matka Dawida dziękuje służbom i prosi o modlitwę

2019-07-22 08:41

PAP

Matka 5-letniego Dawida Żukowskiego, którego ciało „z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością” znaleziono w sobotę pod wiaduktem przy węźle Pruszków na autostradzie A2, podziękowała służbom, które prowadziły akcję poszukiwawczą.

screenshot/TVN
Ciało dziecka odnaleziono w sobotę w okolicach węzła Pruszków

„Składam podziękowania Służbom, które z ogromną determinacją, nie szczędząc środków i wysiłku prowadziły akcję poszukiwawczą” – napisała.

– Dziękuję lokalnej Społeczności, Mediom i wszystkim tym, którym los mojego Synka nie był obojętny, którzy do końca okazywali wsparcie wierząc w szczęśliwe zakończenie – dodała kobieta, prosząc pod koniec swego oświadczenia „o modlitwę”.

Jej oświadczenie – przekazane w niedzielę – zostało opublikowane przez magazyn reporterów Uwaga! emitowany na antenie TVN24. Kopię listu matki Dawida zamieszczono na stronie internetowej magazynu Uwaga!.

W sobotę stołeczna policja poinformowała, że na trasie A2 między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim, w okolicach węzła Pruszków, znaleziono ciało dziecka. – Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid – przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego trwały od 10 lipca, kiedy to utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina.

Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska Mazowieckiego około godz. 17.00 w środę. Według ustaleń policji tego samego dnia przed godz. 21.00 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem